StoryEditor

Odborníci hodnotia kampaň: Témy určuje Fico

21.03.2014, 10:59
Autor:
tasr, stltasr, stl

V kampani po prvom kole prezidentských volieb je zatiaľ aktívnejší Robert Fico, ktorý diktuje témy kampane, zatiaľ čo Andrej Kiska je skôr v defenzíve. Zhodujú sa na tom politológovia Miroslav Kusý a Martin Klus.

"V tejto chvíli sa zdá, že témy určuje skôr Robert Fico, ktorý hľadá na Andreja Kisku kompromitujúce materiály. Ak to takto pôjde ďalej, bude musieť Kiska prejsť na podobný spôsob argumentácie. Čiastočne sa to už deje," povedal Kusý. Poukázal pritom na tlačovú konferenciu, na ktorej Kiska obvinil ľudí blízkych strane Smer-SD z toho, že sa snažia podplatiť jeho bývalých spolupracovníkov, aby na neho poskytli kompromitujúce informácie.

"Zo strany Roberta Fica je tu snaha presvedčiť voličov Procházku a Kňažka, že Kiska nie je vhodným kandidátom. Kiska bude musieť prejsť do ofenzívy, predpokladám, že už teraz so svojím tímom hľadajú nové témy do diskusií v médiách," povedal Klus. V týchto diskusiách bude podľa neho Kiska musieť presvedčiť, že jeho program nepozostáva len z niekoľkých fráz, ako ho obviňuje jeho konkurent.

Podľa Kusého by mal Kiska dostať diskusiu od tém týkajúcich sa jeho minulosti do programovej roviny, teda k otázkam o tom, kto chce byť akým prezidentom. Robert Fico by podľa neho ako prezident nadväzoval na spôsob, akým funkciu vykonáva Ivan Gašparovič, ktorý je blízky Smeru-SD, ale Kiska by zaujal nadstraníckejšiu pozíciu a častejšie by išiel do sporov s vládou.

"Obidvaja kandidáti hovoria o férovej kampani, ale 'skutek utek', ako hovoria Česi," poznamenal Kusý. V tejto chvíli však podľa neho Kiska dokázal "nekonfrontačne zvládnuť Ficov útok".

Podľa politológa Rastislava Tótha má každý kandidát iný spôsob presviedčania voličov. Zatiaľ čo Kiska apeluje na to, že Fico je dlhoročný politik, je potrebná zmena a prezident by mal byť protiváhou vláde, Fico poukazuje na Kiskovu minulosť, ktorá ho podľa neho diskvalifikuje z požiadaviek na hlavu štátu. "Útočí na tých voličov, ktorí neboli ochotní v prvom kole voliť Kisku z morálnych dôvodov," povedal Tóth s tým, že ďalším zdrojom Ficovej podpory môže byť mobilizácia voličov Smeru-SD z parlamentných volieb.

Tóth aj Klus sa zhodujú na tom, že po prvom volebnom kole pôsobil ako jednoznačný favorit Kiska, po týždni kampane sa pozície oboch kandidátov do istej miery vyrovnali. "Favoritom je matematicky stále Kiska, ale záleží od toho, ako sa bude vyvíjať kampaň, napríklad, či sa Robertovi Ficovi podarí osloviť elektorát KDH a SNS," povedal Klus.

"Ukázalo sa, že za dva týždne sa môže veľa zmeniť. Tieto voľby mali v prvom kole pomerne nízku účasť a sú špecifické tým, že je stále veľa voličov, ktorých je možné nakloniť na jednu alebo druhú stranu," konštatoval Tóth.

Podľa Kusého je Kiskov potenciál osloviť voličov širší ako Ficov, keďže môže oslovovať elektoráty kandidátov, ktorí sa proti aktuálnemu premiérovi vyslovovali už pred prvým volebným kolom. "V súčasnosti sú presvedčivejšie Kiskove šance," odhadol Kusý s tým že bude záležať aj od výsledkov mediálnych diskusií kandidátov a celkovo kampani v týždni pred druhým kolom volieb.

01 - Modified: 2006-03-07 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Košice zaplatia za vodu pre Lunik IX
01 - Modified: 2022-11-16 06:44:28 - Feat.: - Title: Donald Trump chce opäť žiť v Bielom dome. Oznámil svoju kandidatúru na prezidenta 02 - Modified: 2022-11-13 14:55:32 - Feat.: - Title: Rómska, maďarská či ukrajinská. Poslanec a bývalý štátny tajomník sa hlási k trom národnostiam 03 - Modified: 2022-10-31 12:05:44 - Feat.: - Title: „Dnes svetu hovoríme, že Brazília je späť.“ Lula da Silva porazil Bolsonara a stáva sa novým prezidentom 04 - Modified: 2022-10-30 12:52:58 - Feat.: - Title: U Fica a Pellegriniho vyhoreli, tvrdí pre HN politológ. Ako vysvetľuje veľké fiasko ĽSNS a Republiky? 05 - Modified: 2022-10-26 15:46:15 - Feat.: - Title: Voľby naznačia celoslovenské trendy vývoja nálad voličov, myslí si politológ. Ukážu kam smerujeme
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. november 2022 20:48