StoryEditor

Ministerstvo práce ide bojovať s násilím páchaným na ženách

07.10.2013, 19:17
Autor:
tasr, stltasr, stl

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR ide bojovať s násilím páchaným na ženách. Do medzirezortného pripomienkového konania predložilo návrh Národného akčného plánu pre elimináciu a prevenciu násilia na ženách, ktorého cieľom je vytvoriť, implementovať a koordinovať komplexnú celoštátnu politiku. Plán obsahuje konkrétne návrhy, ako je príprava zákona o domácom násilí a násilí na ženách, vytvorenie koordinačno-metodického centra, ale i podpora služieb, vzdelávanie a osveta v tejto oblasti. Informovala Barbora Petrová z tlačového odboru rezortu práce.

Ministerstvo materiál predložilo preto, že na Slovensku napriek posunu v problematike násilia na ženách za ostatné roky stále chýba systémový prístup a koordinované zabezpečenie pomoci ženám zažívajúcim násilie a tiež systematická prevencia. "Aj keď riešenie problematiky násilia na ženách je behom na dlhé trate, veríme, že plnením predkladaného akčného plánu sa Slovensko posunie na úroveň iných krajín EÚ, ktoré už dokázali tento problém komplexne a účinne riešiť," uviedol rezort práce.

Pripomenul výskumy, podľa ktorých každá piata dospelá žena, ktorá má v súčasnosti partnera, zažila z jeho strany násilné správanie. "Výskyt násilia na ženách od bývalých partnerov je ešte vyšší, násilné správanie z jeho strany zažilo 28 percent, z toho vo viac ako 12 percentách prípadov išlo o vyhranené násilie. Osobitne zraniteľné sú obete znásilnenia, ktoré sú často vystavené sekundárnej viktimizácii v procese vyšetrovania, a preto väčšina z nich prípad nehlási," upozorňuje ministerstvo. Dodáva, že násilie na ženách má mnohé formy. Medzi najrozšírenejšie patrí podľa rezortu domáce násilie, ktoré sa pácha za zatvorenými dverami a jeho rozsah a závažnosť sú preto často podceňované a spochybňované.

01 - Modified: 2022-08-19 11:00:00 - Feat.: - Title: Využite ozdravný pobyt aj bez predpisu. Ako ho môžete získať? 02 - Modified: 2022-08-16 12:00:57 - Feat.: - Title: Opatrujete blízkeho alebo ste osobný asistent? Očakávajte finančné prilepšenie 03 - Modified: 2022-08-15 11:00:00 - Feat.: - Title: Dávky pre ľudí so zdravotným postihom sa menia, pozrite sa, na čo majú po novom nárok 04 - Modified: 2022-08-08 12:28:27 - Feat.: - Title: Krajniak: Sulík nás chce zatiahnuť do koaličných sporov. Zákon o dôchodkoch mali pripraviť lepšie 05 - Modified: 2022-07-09 11:12:31 - Feat.: - Title: Ďalšia inflačná pomoc je pripravená na vyplatenie. Komu je určená a do kedy o ňu podať žiadosť?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. august 2022 13:31