StoryEditor

Päťka pre Smer a najlepší Sulík. Pozrite sa, ako sa strany pripravujú na eurovoľby

08.05.2014, 17:33
Autor:
redred
Inštitút INESS zhodnotil kampaň politických strán pred voľbami do európskeho parlamentu na ich webových stránkach.

Koniec klasických žiaroviek, väčšie obdzenie platnosti vodičských preukazov, ale aj zavedenie unisex poistiek. Tak toto je len pár príkladov toho, aký vplyv mala na Slovákov za posledné roky politika Európskej únie.

Eurovoľby majú medzi Slovákmi už roky nízku popularitu. Posledných v roku 2009 sa zúčastnilo len necelých 20 percent ľudí. Únie však ročne rieši desiatky opatrení, k ich prijatiu či neprijatiu ďalších dopomohli aj naši trinásti europolitici. Už o pár dní (24. mája) si budeme voliť nových zástupcov. Inštitút INESS preto priniesol zhodnotenie volebných programov najväčších slovenských politických strán. „Našli sme pritom zásadné rozdiely v prístupe, od komplexných prepracovaných programov až po neexistujúce programy,“ tvdrí.

SMER-SD známka: 5
Napriek dôslednému prehľadaniu webovej stránky najsilnejšej politickej strany  sme žiaden volebný program nenašli. Na stránke sa nachádza len menný zoznam kandidátov. Použili sme preto dva roky starý program z domácich parlamentných  volieb v roku 2012. Strana v ňom hovorí o potrebe „posilnenia postavenia  Slovenska“ a „ukotvenia v Únii“. Dozvieme sa, že strana sa zameria na „Realizáciu vedomostne sociálneho trhového hospodárstva“, či „Analýzu doterajších  skúseností nášho pôsobenia v EÚ, praktickú podobu jej kohéznej politiky a politiky sociálnej a regionálnej súdržnosti.“ Čo to znamená v praxi netušia asi ani autori programu. K témam ako banková únia, euroval, reforma spoločnej  poľnohospodárskej politiky, dane z finančných transakcií, rozširovanie EÚ či použitie európskeho rozpočtu nenájdeme nič.

KDH známka: 2-
Do volieb predstavila samostatnú stránku. Okrem prezentácie kandidátov (kde dominuje prísľub obhajovať tradičný koncept rodiny) tu nájdeme aj program. KDH sa obáva prenesenia nákladov na naše banky v súčasnom navrhovanom modeli bankovej únie. Podporuje euroval, ale jeho stratégiou by mal byť návrat už  poskytnutých zdrojov. Objavujú sa témy ako znižovanie byrokracie, podpora  štrukturálnych fondov (technologické centrá, venture fondy) a Európskeho sociálneho fondu (daňovo odvodové úľavy pre rizikové skupiny), či problematika  Rómov na európskej úrovni. Objavujú sa tu však aj témy, ktoré sú na úrovni EÚ  ťažko presaditeľné (plán na „Tretí groš“).

SDKÚ – DS známka: 3
Webu ešte stále dominuje program z volieb 2012, po krátkom boji ale nachádzame aj trojstránkový programček do európskych volieb. Vyvesený bol koncom apríla a 230 návštev naznačuje, že ľudia si ho pozrú skôr náhodne. Okrem povinnej jazdy ako menej byrokracie, zvyšovanie konkurencieschopnosti a  zodpovedné hospodárenie pre stabilné euro sú tu primiešané aj domáce témy (nižšia daňovo-odvodová záťaž pre mladých). Za pochvalu stojí pomerne jasné  „nie“ daňovej harmonizácií a podpora daňovej suverenity. Z celoeurópskych tém je spomenuté ešte dokončenie digitálneho trhu, podpora členstva nových krajín, trhové a investičné partnerstvo s USA a zachovanie vodných zdrojov pod  kontrolou štátu.

Obyčajní Ľudia a Nezávislé Osobnosti známka: 2-
Stránka Obyčajných sa za EÚ voľby nehanbí a víta sériou videí z volebného tour.  Program však ponúka len 5 krátkych bodov. 1 – EÚ sa nemá miešať do kultúrno-etických záležitostí. 2 – posilnenie právomocí Európskeho parlamentu na úkor Komisie, priama voľba prezidenta EÚ (Prezident Európskej rady). 3 – zníženie  byrokracie a zastavenie Transatlantickej obchodnej dohody v súčasnej podobe. 4 – transparentnejšie eurofondy 5 – rovnaké podmienky pre poľnohospodárov. Ďalšie body sa objavujú aj v prezentáciách jednotlivých kandidátov, jedná sa väčšinou o nekonkrétne prísľuby o ochrane rodiny, znížení byrokracie či väčšej kontrole  euroúradníkov. Za zmienku stojí zrušenie budovy Európskeho parlamentu v Štrasburgu a referendum o rozširovaní EÚ.

SaS známka: 1-
Sloboda a solidarita je v oblasti prezentovania názorov na európske veci aktívna a eurovoľby tento fakt len posilňujú, keď strana nasadila do boja okrem tradičných nástrojov aj putovný kabaret. Nie prekvapivo je teda k dispozícií 20-stranový  volebný program. Okrem úvodu k situácii EÚ a základným postojom SaS k EÚ  program ponúka aj náhľad strany k jednotlivým témam. V oblasti menovej politiky  je tu odmietnutie bail-outov, pri bankovej únií je nezachraňovanie stratových bánk, odmietnutie fiškálnej únie aj daňovej harmonizácie, odmietnutie navyšovania rozpočtu EÚ, reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky, odmietnutie armády EÚ, presadzovanie tzv. „sunset clause“ (automatické zrušenie regulácií, ktoré  nedokážu pravidelne obhájiť svoj zmysel), zápočet eurofondov s platbami do EÚ, zrušenie druhého sídla Europarlamentu a mnohé ďalšie. Ako jediná strana v programe naznačuje aj spôsob presadzovania svojich cieľov.

NOVA známka: 2
Programuchtivý návštevník stránky dostane k dispozícií 20-stranový dokument. V úvode odmieta federalizáciu EÚ a podporuje posilnenie právomocí  Europarlamentu na úkor Komisie. V programe je pomerne jasne odmietnutý  doterajší prístup k zachraňovaniu eurozóny, vrátane presadzovania zriadenia  parlamentného Výboru pre Euroval. Odmieta kolektívnu záchranu bankového  systému, fiškálnu centralizáciu a podporuje daňovú suverenitu. Spomenutá je aj  energetická politika, reforma kohéznej politiky, reforma spoločnej  poľnohospodárskej politiky, a dokonca aj oblasť trestného práva.

Most-Híd známka: 4
Stránka ponúka len minimalistický 14-bodový program. Pár slovné heslá ako „silné  zastupovanie záujmov občanov v Európe“ alebo „znižovanie byrokracie v  Európe“ sotva môžeme označiť za niečo, z čoho si má volič utvoriť predstavu. Len  dva body znejú troška konkrétnejšie a síce „vykonanie auditu, či doteraz  poskytnuté peniaze skutočne dokázali znížiť regionálne rozdiely“ a „vytvorenie  spoločného európskeho štandardu sociálneho a zdravotného systému pre všetky  členské štáty.“

SMK známka: 4
Pár strán programu ponúka text, v ktorom sa väčšinou vyskytujú len všeobecné  nekonkrétne frázy o silnejšej Európe, tvorbe pracovných miest či vzdelaní (vrátane  „podpory práva na mier“). Za zmienku stojí len obšírnejšie pojednanie o právach  menšín. Viaceré návrhy (zníženie DPH na potraviny, investície na južnom  Slovensku) patria do domácej agendy, nie európskej. Veľké európske témy ako  banková únia, fiškálna únia, monetárna politika a pod. úplne absentujú.

SNS známka: 5
Na stránke národniarov sa nám nepodarilo nájsť program k voľbám. Volič si tak  musí program vyskladať z fragmentov na blogoch a videách, ktoré sa na stránke  nachádzajú. Z nich sa v podstate dozviete len to, že „SNS sa chce v  Europarlamente pokúsiť dosiahnuť reformovanie jej európskych inštitúcií,  zladenie sociálnych systémov, zavedenie priemernej ceny prác e, zastavenie  zmeny volebného systému, posilniť právomoci členských štátov – najmä tých  menších.“ Z konkrétnych vecí sa dá vidieť kritický postoj k zmene volebného  systému, odmietanie jednotnej azylovej politiky a zovzájomnenia dlhov krajín.

01 - Modified: 2006-05-09 05:02:45 - Feat.: 0 - Title: ČSSD hodlá participovat na tvorbě sociálního modelu v celé Evropě
01 - Modified: 2022-03-16 14:53:21 - Feat.: - Title: Vstup Ukrajiny je šanca ako konečne zmeniť Európsku úniu 02 - Modified: 2021-09-07 13:40:49 - Feat.: - Title: Nezvyčajná liečba umením. Pacientom s traumou z pandémie nariaďujú návštevu múzea 03 - Modified: 2020-07-23 09:00:04 - Feat.: - Title: Miliardy z Únie neprídu na striebornej tácke. Sulík predstavil, ako využiť peniaze z Bruselu 04 - Modified: 2019-09-08 21:14:49 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Brusel napadol Matečnej bič na reťazce. Problémom sú letáky 05 - Modified: 2019-06-28 13:59:05 - Feat.: - Title: Zverejnili, koľko minuli politické strany na kampaň pred eurovoľbami
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. január 2023 06:30