StoryEditor

Fico ďakuje opozícii: pomohli ste nám splniť významný cieľ vlády

21.10.2014, 13:24
Autor:
tasrtasr

Vládny Smer-SD ďakuje opozícii za podporu ústavného zákazu vývozu vody do zahraničia. Opozícia tak podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pomohla splniť Smeru-SD "ďalší z významných cieľov programového vyhlásenia vlády". Predseda vlády poďakoval aj vlastným poslancom.

Šéf parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) pripomenul, že do novely Ústavy SR sa dostal aj opozičný návrh. Zdôraznil, že vždy, keď ide o zmysluplný návrh, Smer-SD je ochotný o ňom diskutovať a aj ho prijať.

Fico zdôraznil potrebu chrániť vodu, aj keď dnes jej máme dostatok. "Aj keď máme dostatok kvalitných zdrojov podzemnej vody, sú tu faktory, ktoré môžu tento stav vôd ovplyvňovať a jedným z nich by mohlo byť aj drancovanie, resp. nedovolený vývoz pitnej alebo minerálnej vody z územia SR," povedal Fico. Zmena ústavy však podľa neho "drancovaniu" vody zabráni.

Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) zopakoval, že voda je pre vládu dôležitá strategická surovina, chrániť ju treba bez ohľadu na to, aká je tu vláda. "Zabezpečiť ochranu vody obyčajným zákonom sa nám zdalo nenáležité," vysvetlil snahu prijať zmenu ústavy minister Žiga.

Podľa dnes schválených návrhov sa Ústava SR rozšíri o zákaz vývozu vody zo Slovenska. Za zmenu hlasovalo 102 poslancov. V základnom zákone v článku 4 pribudne od decembra nový odsek: "Preprava vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na území SR cez hranice SR dopravnými prostriedkami alebo potrubím sa zakazuje; zákaz sa nevzťahuje na vodu na osobnú spotrebu, pitnú vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Podrobnosti o podmienkach prepravy vody na osobnú spotrebu a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch ustanoví zákon".

Novelu ústavy predstavil Smer-SD po tom, ako pôvodný návrh novely zákona o vodách čelil rozsiahlej kritike opozície aj verejnosti. Minister Žiga bol obviňovaný zo zámeru privatizovať vodné zdroje. On sám takýto úmysel popieral a dôkazom mala byť aj ambícia ukotviť zákaz vývozu vody do zahraničia priamo v ústave.

V pléne prešiel aj pozmeňujúci návrh Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), ktorým do ústavy zahrnul aj lepšiu ochranu nerastného bohatstva. "SR chráni a zveľaďuje toto bohatstvo, šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií," znie Kaníkom presadený text.

01 - Modified: 2006-11-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Načo sú rebríčky? Nato
01 - Modified: 2022-08-10 12:39:01 - Feat.: - Title: Nebezpečný dážď. Pršia na nás toxické látky, ukazuje nová štúdia 02 - Modified: 2022-08-09 07:00:00 - Feat.: - Title: Mlieko má viac hydratovať ako voda. Ktoré nápoje najlepšie uhasia smäd? 03 - Modified: 2022-08-04 10:09:08 - Feat.: - Title: Český hydrológ pre HN: Riziká vzniku požiarov neustále stúpajú 04 - Modified: 2022-08-02 15:13:13 - Feat.: - Title: Situácia s vodou je kritická vo viacerých obciach Prešovského kraja 05 - Modified: 2022-08-01 12:14:02 - Feat.: - Title: Budaj: Slovensko sa na väčšine územia môže spoliehať len na zadržiavanie zrážok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
11. august 2022 01:47