StoryEditor

Smer ukončí trápenie NKÚ. Sme pripravení zvoliť šéfa, tvrdí Pellegrini

17.05.2015, 14:26
Autor:
TASRTASR
Poslanci za Smer-SD sú pripravení si z troch navrhnutých kandidátov na šéfa Najvyššieho kontrolného úradu vybrať jedného, ktorého zvolia.

V dnešnej diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že Maroš Žilinka, Henrieta Crkoňová aj Karol Mitrík sú opozičnými kandidátmi. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý voľbu šéfa NKÚ považuje za divadlo.

"Môžem potvrdiť, že ešte stále prebiehajú diskusie, ale prevláda u nás názor, že konečne treba ukončiť celý tento problém a poslanci klubu Smer-SD sú pripravení vybrať z navrhnutých kandidátov jedného a postaviť ho na čelo NKÚ ako nového predsedu," povedal Pellegrini. Vládni poslanci by o kandidátovi mali rozhodnúť v pondelok (18.5.), najneskôr v utorok (19.5.) doobeda.

"Pre nás je najdôležitejšie, aby kandidát spĺňal odborné a morálne predpoklady na to, aby mohol zastávať takúto vysokú ústavnú funkciu," dodal s tým, že medzi kandidátmi sú takí, ktorí spĺňajú tieto kritériá. Zároveň zopakoval, že všetci traja sú opoziční kandidáti, vrátane Crkoňovej, ktorá pracovala na ministerstve školstva ako vedúca služobného úradu za vlády Smeru-SD. "Áno, pracovala na vysokom poste na ministerstve, za našej vlády. Ale opäť treba pripomenúť, nenavrhol ju nikto zo strany Smer-SD a ani v pozadí jej nominácie nikto od nás nie je," dodal.

Voľbu predsedu NKÚ označil Beblavý ako premyslenú hru Smeru. "Tváriť sa, že idú konečne zvoliť skutočne silného a nezávislého a dôsledného šéfa NKÚ a robiť si z toho ešte frašku, v ktorej si idú zvoliť svojich ľudí cez kúpených opozičných poslancov, to ja osobne považujem za niečo, čo si na západ od nás naozaj neviem predstaviť," kritizoval Beblavý.

Podľa jeho slov za šéfa NKÚ bude zvolený niekto z dua Crkoňová, Mitrík. "Možno bude 54, 56, 60 hlasov za pána Žilinku, ja netuším, ale 83 hlasov má Smer. A Smer povedal, že si vyberie. A Smer si už vybral tým, že pretlačil dvoch kandidátov, ktorým dal takú zvláštnu nálepku, že opoziční, hoci v skutočnosti sú to kandidáti Smeru," vysvetlil poslanec.

Pellegrini označil takéto úvahy za konštrukcie. "Neviem, prečo za všetkým a vždy a všade sa hľadá Smer, ktorý čo má s touto voľbou? Jediné, čo máme s ňou je to, že som ju vypísal," uviedol predseda parlamentu. "My sme nikomu nepovedali, ani sme nevedeli, aký kandidáti budú predložení," dodal.

Ako ďalej uviedol Beblavý, vládna strana chce zvoliť takého kandidáta, ktorý bude zo systému. "Niekto, na koho sa dá spoľahnúť. Nie spoľahnúť sa v tom zmysle, že bude tvrdo a nezávisle kontrolovať všetkých, ale práve naopak, že pochopí, kde sú hranice a kam by už nemal chodiť. Čo sú citlivé kauzy, ktoré nemá otvárať," priblížil.

01 - Modified: 2007-06-04 05:46:06 - Feat.: 0 - Title: Peter Staněk: Budeme rásť, kým tu budú investori
01 - Modified: 2022-09-13 12:39:16 - Feat.: - Title: Hlas kritizuje vládu kvôli rezortu školstva. Pellegriniho mrzí, že prezidentka "posvätila" menšinovú vládu 02 - Modified: 2022-09-11 12:01:51 - Feat.: - Title: Veronika Remišová sa nechce opierať o hlasy ĽSNS, v SaS vidí naďalej spojenca 03 - Modified: 2022-09-06 14:51:15 - Feat.: - Title: Výbor Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil konanie voči Robertovi Ficovi a Petrovi Pellegrinimu 04 - Modified: 2022-05-11 06:16:02 - Feat.: - Title: Šéf kontrolórov Mitrík: O Rázsochách sa mi aj sníva. Odkúpiť nemocnicu od Penty by mohlo byť lepšie riešenie 05 - Modified: 2022-04-01 12:27:28 - Feat.: - Title: Kontrolóri preveria hospodárenie záchraniek
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2022 02:54