Šéf SNS Andrej Danko a premiér Robert FicoTASR/M. Baumann
StoryEditor

Ficov Smer ustúpil Dankovi. Koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú

03.06.2016, 15:27
Autor:
TASRTASR
Na posune termínu sa dnes podľa slov predsedu parlamentu zhodli koaliční partneri.

Zvyšovanie tzv. koncesionárskych poplatkov za službu RTVS sa od januára konať nebude, lebo tento krok musí ísť ruka v ruke s optimalizáciou financovania, riadenia aj programovej štruktúry RTVS.

Po dnešnom rokovaní Koaličnej rady to na tlačovej konferencii vyhlásil líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko, ktorého strana uviedla, že napriek postoju koaličných partnerov Smeru-SD, Mostu-Híd a Siete zatiaľ zvýšenie koncesionárskych poplatkov nepodporí.

Špekulácie o vplyve odmieta

Na posune termínu sa dnes podľa jeho slov zhodli koaliční partneri.

"Koncesionárske poplatky sú závažná téma, musíme sa zodpovedne rozprávať. Je nutné, aby bola poskytovaná aj určitá kvalita," zdôraznil Danko, ktorý tvrdí, že sedem eur za službu RTVS, na ktoré sa majú poplatky zvýšiť so súčasných 4,64 eura, je pre mnohé rodiny dosť peňazí.

"Dohodli sme si harmonogram, aby to nebolo len prázdne hodenie koncesionárskeho poplatku, ktoré sa dotkne rozpočtov rodín," zdôraznil.

Danko zároveň poprel, že by za odmietavým postojom SNS k zvyšovaniu poplatkov bola snaha získať vo verejnoprávnom médiu nejaký post.

"Nie je to o postoch ani mediálnych vplyvoch, ale o systémových veciach. Nikdy si nechceme niečo trucovito vydobýjať. Nie je to o sfére vplyvu v RTVS, je to skôr o nastavení komunikácie," povedal s tým, že občania majú právo vedieť, čo za zvýšený poplatok dostanú.

"Nič neštandardné sa nedeje"

Podľa Danka sa v koalícii nedeje nič neštandardné, ale prirodzene sa diskutuje. „Sme pripravení napĺňať programové vyhlásenie vlády," zdôraznil.

Koaličná rada dnes podľa jeho slov potvrdila, že je dôležité, aby politické strany mali zastúpenie aj v regiónoch. „Treba počúvať hlasy z regiónov a poznať ich problémy. Som rád, že sa ukázalo, že koalíciu tvoria strany, ktoré majú regionálne zastúpenia a obhajujú ich záujmy," zdôraznil.

Hovorca rezortu kultúry Jozef Bednár už avizoval, že minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) sa k téme vyjadrí na tlačovej konferencii v pondelok (6.6.).

Zásadné opatrenia pre Maďariča

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) prostredníctvom hovorcu Jozefa Bednára reagoval, že ak nebude návrh na zvýšenie úhrad pre RTVS schválený na začiatku volebného obdobia, nebude schválený vôbec. "Je politickou ilúziou myslieť si, že k zvýšeniu úhrad by mohlo dôjsť v druhej polovici volebného obdobia," uviedol Bednár.

Tiež zdôraznil, že zvýšenie úhrad pre RTVS je pre ministra Maďariča zásadné opatrenie, ktoré je súčasťou schváleného programového vyhlásenia vlády. "Minister kultúry nebude môcť splniť jeden zo svojich kľúčových záväzkov," vysvetlil, čo hrozí, ak vládna strana neprehodnotí svoj postoj.

Procházka: Pre nás sú dôležitejšie veci

Líder Siete Radoslav Procházka na margo koncesionárskych poplatkov potvrdil, že celý proces treba rozšíriť aj o debatu "hodnota za peniaze".

"Sieť je presvedčená, že záväzky z vládneho programu sa majú plniť, spôsob a čas je vecou dohody koaličných partnerov. Pre nás sú vo vládnom programe aj dôležitejšie veci ako koncesionárske poplatky," povedal Procházka s tým, že jeho strana svoje postoje komunikuje najskôr s partnermi až potom navonok.

"Niektorí rýchlejšie hovoria, ako je to potrebné"

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár uviedol, že sa zbytočne dostali niektoré postoje do médií ešte pred rokovaním Koaličnej rady. "Platí to, čo je v programovom vyhlásení."

"Niektorí rýchlejšie hovoria, ako je to potrebné. Načasovať to treba, poplatky sa budú riešiť, ale ešte nie je dohodnuté načasovanie," vysvetlil s tým, že Most-Híd sa vyjadrí, ak bude návrh hotový.

01 - Modified: 2022-12-03 23:00:00 - Feat.: - Title: Matovič je najväčším podporovateľom Fica, vyhlásil Sulík. Šeliga hovorí o konci v koalícii 02 - Modified: 2022-12-01 13:44:18 - Feat.: - Title: Šéf RTVS Machaj v HNtelevízii o vysielaní snemu Smeru: Bol to pre mňa šok. Fatálna chyba, ktorá sa neodpúšťa 03 - Modified: 2022-12-01 11:59:23 - Feat.: - Title: Matovič, Heger a Mikulec reagujú na aktuálne politické udalosti 04 - Modified: 2022-11-30 11:02:46 - Feat.: - Title: Verejnoprávna Trojka dnes definitívne končí 05 - Modified: 2022-11-27 11:40:58 - Feat.: - Title: HN24: Matovič
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 01:51