Reuters
StoryEditor

Rozhodovanie v Európskej komisii

28.07.2016, 00:00

Európska komisia je jediná inštitúcia Európskej únie, ktorá môže navrhovať právne akty, o ktorých uplatnení potom hlasujú ostatné inštitúcie. Po novom tak môže urobiť aj po iniciatíve občanov, ktorých však musí byť aspoň milión. Takto sa komisia musela napríklad zaoberať iniciatívou na zastavenie ničenia ľudských embryí počas vedeckých výskumov, do ktorej sa zapojilo aj viac ako 30-tisíc Slovákov.

Komisia tiež vypracúva rozpočet Únie a kontroluje jeho napĺňanie. Ďalej dáva pozor, či sa európske predpisy správne aplikujú v členských štátoch. Dôležitá je aj na medzinárodnom poli, kde Úniu reprezentuje na rôznych stretnutiach a pri vyjednávaní dohôd. V niektorých funkciách spolupracuje s ďalšími inštitúciami, ktoré ju aj kontrolujú.

Pri rozhodovaní sa snažia dosiahnuť konsenzus, ktorý nastane, keď všetci s vysloveným návrhom súhlasia. Ak sa to nepodarí, môže sa aj hlasovať, v tom prípade sa rozhodne podľa toho, za čo bude hlasovať jednoduchá väčšina. V oboch prípadoch sú však za výsledok zodpovední všetci členovia rovnako. Komisári nie sú rozdelení do žiadnych politických strán, ako je to v parlamente.

Členmi komisie je 28 komisárov, jeden za každú členskú krajinu. Komisárov navrhuje štát a schvaľujú ich členovia Európskeho parlamentu. Predsedu Komisie volí Európsky parlament na návrh hláv štátov v Európskej rade. Okrem riadenia celej inštitúcie určuje jej strategické ciele a priority, podľa ktorých neskôr pracuje.

Predseda Komisie, ktorým je momentálne Jean-Claude Juncker, každému z komisárov pridelí oblasť, ktorej sa bude venovať. Slovenský komisár Maroš Šefčovič má takto na starosti oblasť energetiky. Zároveň je aj podpredseda, riadi teda prácu celého projektového tímu, ktorý sa zaoberá Energetickou úniou. Ďalšie tímy riešia zamestnanosť, konkurencieschopnosť, digitálny trh a hospodársku a menovú úniu.

Posledná funkcia, ktorú môže komisár získať, je úrad vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Momentálne funkciu zastáva Federica Mogheriniová z Talianska, ktorá vypracúva globálnu stratégiu Únie pre túto oblasť a Úniu reprezentuje na niektorých medzinárodných samitoch.

01 - Modified: 2022-11-25 16:02:52 - Feat.: - Title: Európska komisia pripraví plán, ako znížiť počty migrantov prichádzajúcich z Balkánu. Taliansko ich neprijme 02 - Modified: 2022-11-24 16:38:59 - Feat.: - Title: Prezidentka odobrila odklad súdnej mapy. Posunie sa na jún 2023 03 - Modified: 2022-11-24 18:24:05 - Feat.: - Title: Eurokomisia schválila Slovensku strategický poľnohospodárský plán. Získame viac ako tri miliardy eur 04 - Modified: 2022-11-24 10:47:27 - Feat.: - Title: Európska komisia schválila operačný Program Slovensko za takmer trinásť miliárd eur 05 - Modified: 2022-11-24 10:04:19 - Feat.: - Title: Mikulec: Budeme žiadať Brusel o financie a usmernenie, ako vracať migrantov do tretích krajín
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. november 2022 09:28