StoryEditor

Fico pre HN: Kiska môže vyznamenať, koho chce. Ale ja pri takom kabarete nebudem

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico o brexite, spore s prezidentom a zásahu proti rozhodnutiu ÚRSO pre Hospodárske noviny.

Dva roky za sebou sa premiér nezúčastnil na štátnej recepcii, na ktorej prezident udeľuje štátne vyznamenania. Vlani bol podľa neho dôvod, že vyznamenaní ľudia boli proti vzniku samostatného Slovenska, tento rok ho zas mali vyrušiť navrhnuté mená. „Ak by sa mala na budúci rok, pri 25. výročí vzniku Slovenska, opakovať situácia, že sa prezident rozhodne vyznamenať ľudí typu pána Kaščáka alebo takých, ktorí boli vyznamenaní pred rokom, tak sa obávam, že táto udalosť bude pravdepodobne bez účasti predsedu vlády a predsedu parlamentu,“ tvrdí Fico.

Jednou z hlavných európskych tém je vystúpenie Veľkej Británie z EÚ. Britská premiérka Theresa Mayová najnovšie oznámila, že chce tvrdý brexit. Ako by mali byť v takomto prípade nastavené vzťahy s Britániou?

​Asi by nebolo správne, ak by teraz každý členský štát z 27 individuálne komentoval vyhlásenia britskej premiérky. Je dohoda, že všetky štáty budú postupovať spoločne a budú mať spoločné vyhlásenia. Ak sa však Veľká Británia rozhodla, že jej postačí akási zmluva o voľnom obchode s EÚ, tak odpadáva problém so štyrmi základnými slobodami. V tomto prípade Británia nepožaduje prístup na jednotný európsky trh.

Aká je teda vaša odpoveď?
Veľmi jednoduchá. Ak britská premiérka hovorí o svojich občanoch vo svojej krajine, my na Slovensku budeme hovoriť o našich občanoch. Plus budeme k tomu pridávať aj občanov Európskej únie, na ktorej nám veľmi záleží. Najpodstatnejšie je, aby sa z ľudí, ktorí už sú vo Veľkej Británii, nestali občania druhej kategórie. Dúfam, že toto Británia zagarantuje.

Čo znamená občania druhej kategórie?
Mohlo by sa stať, že by im bol obmedzený prístup k niektorým dávkam či niektorým systémom, ktoré budú mať k dispozícii občania Veľkej Británie. Na druhej strane,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-06-23 12:06:27 - Feat.: - Title: Agroexpert pre HN: Pšenica sa pre sever Afriky stáva nedostupnou 02 - Modified: 2022-06-23 16:42:23 - Feat.: - Title: Juraj Krúpa: Nie je asi nič transparentnejšie ako my. V kuloároch neudržíme nič, každú hádku máte live 03 - Modified: 2022-06-22 13:36:58 - Feat.: - Title: Kominár Andrej: Raz som v komíne našiel peniaze nebohej pani, ročne spravíme aj 600 komínov 04 - Modified: 2022-06-22 12:02:08 - Feat.: - Title: Náš syn chce byť vojakom, muž sa mi najprv nepáčil. Zelenská prehovorila o súkromí a rodine 05 - Modified: 2022-06-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Krvavé dejiny Ku Klux Klanu. Rasistov v kuklách na vrchol dostali ženy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. jún 2022 07:21