Minister obrany Jaroslav Naď. FOTO: TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Naď: NATO vyšle Rusku jasný signál. Nepredpokladám, že Poľsko požiada o aktiváciu článku 5

15.11.2022, 21:23
Autor:
TASRTASR

Šéf rezortu bezodkladne po prijatí správy o udalostiach v Poľsku informoval o situácii najvyšších ústavných činiteľov, ktorí sú v intenzívnom kontakte, a tiež ministra zahraničných vecí..

Dopad pravdepodobne ruských rakiet na územie Poľskej republiky si dnes vyžiadal obete. Slovensko bude v reakcii na túto udalosť stáť pri našich poľských spojencoch, uviedol v reakcii minister obrany Jaroslav Naď.

NATO prijme kroky pre posilnenie obrany svojich členov a vyšle Ruskej federácii jasný signál, že prípadné pokračovanie bude mať následky. Naď nateraz nepredpokladá aktiváciu článku 5 Washingtonskej zmluvy (kolektívna obrana).

Šéf rezortu bezodkladne po prijatí správy o udalostiach v Poľsku informoval o situácii najvyšších ústavných činiteľov, ktorí sú v intenzívnom kontakte, a tiež ministra zahraničných vecí..

„Nateraz predpokladáme, že Poľsko požiada v zmysle čl. 4 Washingtonskej zmluvy konzultácie medzi spojencami, ale nepredpokladáme, že bude požadovať reakciu v zmysle článku 5. Logickým krokom by bola požiadavka na ďalšie posilnenie ochrany spojeneckých krajín na východnom krídle NATO. Slovenská republika bude určite stáť pri našich poľských spojencoch a bude požadovať adekvátne konanie aj zo strany Ruskej federácie tak, aby sa takéto niečo už nikdy neopakovalo,“ uviedol J. Naď.

Zároveň avizoval posilnenie bezpečnosti slovenských hraníc a vzdušného priestoru, pričom zdôraznil dôležitosť členstva v Severoatlantickej aliancii.

V súvislosti s udalosťami v Poľsku vyzval verejnosť na zachovanie pokoja. „Samozrejme, Poľsko musí reagovať na fakt, že došlo k usmrteniu jeho občanov, na druhej strane si však všetci uvedomujeme citlivosť celej situácie. Chcem preto ukľudniť verejnosť. Spojenci naprieč Alianciou sú v nepretržitom kontakte a robíme maximum pre ochranu našich obyvateľov,“ uviedol minister.

 

01 - Modified: 2023-02-03 13:48:50 - Feat.: - Title: Poľsko má dôvody, prečo je k Rusku tak nekompromisné, reaguje Pavel na výroky Dudu o železnej opone 02 - Modified: 2023-02-03 11:03:24 - Feat.: - Title: NATO vyzvalo Rusko, aby dodržiavalo záväzky vyplývajúce z jadrovej dohody Nový ŠTART 03 - Modified: 2023-02-02 18:21:24 - Feat.: - Title: Francúzsko bude cvičiť ukrajinských vojakov v Poľsku, pošle tam 150 inštruktorov 04 - Modified: 2023-02-02 16:17:20 - Feat.: - Title: Erdogan ich nerozdelil. Fínsko a Švédsko potvrdili, že sú odhodlané vstúpiť do NATO spolu 05 - Modified: 2023-02-02 10:31:07 - Feat.: - Title: V skupine NATO na Slovensku by mohli pôsobiť vojaci z ďalších krajín
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. február 2023 04:37