14.11.2017, 00:00

Deň, keď sa lúči futbalový srdciar

Priateľským súbojom proti Nórsku dnes v Trnave ukončí obranca Ján Ďurica vyše 13-ročnú reprezentačnú kariéru.

Ján Ďurica patril viac než desaťročie k oporám reprezentácie a spolu s Martinom Škrtelom tvorili najstabilnejšiu obrannú dvojicu v histórii.
Zdroj: TASR

Vo futbalovej reprezentácii začínal ešte v roku 2004 v čase, keď bola účasť Slovenska na majstrovstvách sveta či Európy nedosiahnuteľným snom. No ako pilier zadných radov prispel Ján Ďurica k účasti na šampionáte 2010 v Južnej Afrike aj k postupu na vlaňajšie EURO do Francúzska. Dnešný priateľský zápas proti výberu Nórska bude pre rodáka z Dunajskej Stredy už 92. v kariére. A zároveň posledným. Defenzívny pilier označovaný za veľkého bojovníka a srdciara sa lúči s reprezentačným dresom ako prvý člen najúspešnejšej generácie futbalistov v ére samostatnosti Slovenska. 35-ročný Ďurica sa pre HN podelil o sedem NAJ momentov úspešnej kariéry v národnom tíme.

1. Najpamätnejší zápas
Nie je jeden, ale sú dva. Ten prvý sa odohral na pamätných majstrovstvách sveta v Južnej Afrike 2010, keď sme zvíťazili nad obhajcami titulu z Talianska 3:2. Práve tento senzačný výsledok nám zabezpečil postup do osemfinále svetového šampionátu. Tým druhým je domáci triumf nad Španielskom 2:1 v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy. Jednému z najlepších európskych výberov sme pripravili prvú kvalifikačnú prehru po dlhých rokoch a víťazstvo nás naštartovalo na účasť na EURO 2016 vo Francúzsku. Pamätných zápasov bolo, samozrejme, viac, ale tieto boli špecifické silou súpera a výkonom, aký sme v nich predviedli.

2. Najťažšie brániteľný hráč súpera
Vyše dvojmetrový bývalý český reprezentant Jan Koller. To bol útočník, ktorý sa vzhľadom na svoju mohutnosť naozaj veľmi ťažko bránil. Nám sa to podarilo v oboch dôležitých zápasoch kvalifikácie o postup na MS 2010, keď proti nám neskóroval ani v Prahe, ani v domácom súboji v Bratislave. A

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.