Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2018, 15:51

Heroický výkon slovenskej biatlonistky: Napriek chorobe bojovala, v cieli ju zložila totálna vyčerpanosť

Vynechala tri celé tréningové dni. Trápili ju hlasivky, zápal dýchacích ciest a boľavé hrdlo.

Heroický výkon slovenskej biatlonistky: Napriek chorobe bojovala, v cieli ju zložila totálna vyčerpanosť
Zdroj: TASR/Martin Baumann

So streľbou som bola spokojná a v behu som robila, čo som mohla. Tak táto téza 25-ročnej Paulíny Fialkovej po jej olympijskom šprinte je síce jednoduchá, ale skrývajú sa za ňou zložitosti biatlonu v silnom vetre a tiež jej vlastná komplikovaná situácia.

V cieli sa zdržala

Diváci v biatlonovom areáli Alpensia mali možnosť staršiu sestru Fialkovú sledovať v cieli dlhšie ako iné pretekárky. Kľačmo ležala, alebo ležmo kľačala na snehu a výdatne dýchala totálne vyčerpaná zimou i únavou. Režisér spravil z tejto figuríny, ktorá veru vôbec nebola prehnaná, spektákel aj na veľkoplošnej obrazovke.

Štart Paulíny Fialkovej bol lotériový, tak ako napokon aj celé preteky. Vydala zo seba maximum, ale to bol jej momentálny strop. Trápili ju hlasivky, zápal dýchacích ciest a boľavé hrdlo.

"Určite sa to prejavilo na mojom výkone, veď som bola osem dní chorá. Cítila som to najmä v poslednom kole. Museli sme upraviť tréningy a dosť som stratila. Aj preto mi v závere chýbali sily na zrýchlenie. Tri tréningové dni som úplne vynechala a liečila sa v posteli. Verím však, že mi už bude stále lepšie a lepšie a že mi budú pribúdať do ostatných štartov fyzické sily."

Vynechala tri celé tréningové dni. "Musela som zostať v posteli a liečiť sa. Potom som sa snažila dobehnúť, čo sa dalo. Moji tréneri to nastavili tak, aby som mohla vôbec pretekať. Čo sa týka liečby, treba sa spýtať doktora, čo všetko mi dal," povedala.

"Mohlo to dopadnúť oveľa horšie"

So zdravotnými limitmi len jedna priečka za olympijskou top 10. Iste jej nikto nemôže vytknúť, že nenapálila do štvrtého ležkového terču, tobôž v takom vetre. Aj keď práve pri jej streľbe neboli tie najhoršie meniace sa podmienky, (ne)fúkanie jej odvialo možno aj medailu.

"Trochu to mrzí, no zasa si uvedomujem, že to mohlo dopadnúť oveľa horšie. Na tej strelnici to bolo o šťastí a reakcii športovca, myslím, že ja som správne zareagovala na ležke i na stojke. To, že mi jedna rana nepadla, mohlo byť aj o tom, že fúklo silnejšie alebo slabšie, ale to sa už v takýchto podmienkach nedá úplne ukontrolovať. Ani nemám pocit, že to bola moja chyba. Strelecká lotéria to bola a určite bude aj v ďalších dňoch."

Paulína svoje dva z troch najlepších výsledkov vo Svetovom pohári zaznamenala v stíhacích pretekoch, ktoré vychádzajú zo šprintu a na ZOH v Pjongčangu sú na programe v pondelok. "Z mojej pozície sa dá. V stíhačke je všetko možné, aj zabojovať o prvú šestku, o to malé pódium. A keď všetko pôjde dobre, tak aj o veľké, prečo nie?"

Najlepšia slovenská biatlonová šprintérka na tejto zimnej olympiáde prezradila, že mobil a sociálne siete poslala dočasne na smetisko dejín. Radšej oddychuje s knihou: "Aby som sa nerozptyľovala. A teraz ma dosť vyčerpala zima, musím nabrať sily, aby som bola úplne fit. Zajtra pôjdem na tréning, ale ináč budem veľa ležať s tou knižkou."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.