Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2018, 16:19

Vlhovú čaká prvý štart na tohtoročnej olympiáde. Výsledkom môže prekvapiť

Vlhová medzi topfavoritky síce nepatrí, v priebehu sezóny sa však zlepšovala.

Vlhovú čaká prvý štart na tohtoročnej olympiáde. Výsledkom môže prekvapiť
Zdroj: TASR/ Marko Erd

Prvá ženská súťaž olympijského programu v zjazdovom lyžovaní má byť zároveň aj prvá vôbec. Mužský zjazd z nedele presunuli a ak počasie bude vyvádzať o čosi menej, v pondelok odštartujú obrovský slalom, v ktorom bude mať Petra Vlhová číslo 8.

Na štart (2.15/5.45 SEČ) sa chystajú aj Soňa Moravčíková (39.) a  Barbara Kantorová (58.), ale len Vlhová dovidí reálne na horizont prenikavého výsledku. A to až v takej miere, že Slovensko má v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne prvýkrát v histórii olympijskú reprezentantku poškuľujúcu po pódiovom výsledku.

Číslo 8 dostala do daru od žrebu, je to najvýhodnejšia pozícia z tých, ktoré mohla v druhej skupine elitnej pätnástky dostať. Tentoraz okrem menej rozbitého povrchu je ďalšia malá výhoda aj v tom, že v mrazivom a ufúkanom počasí strávi hore nad "búdkou" o nejakých pár minút kratšie. Zaujímavé je, že pred ňou sa na svah pustí americká superstar a jej slalomárska rivalka Mikaela Shiffrinová. 

Dvadsaťdvaročná Vlhová bude mať v druhej jazde výhodu trate, ktorej architektúra patrí jej trénerovi Liviovi Magonimu. V tejto sezóne dokázala viackrát v druhom kole riadne pridať. Nie všetky "obráky" jej vyšli, ale z predchádzajúcich štyroch vo Svetovom pohári sa trikrát umiestnila v prvej desiatke.

Zatiaľ sa nedostala cez maximu, teda 7. miesto v SP, ale už vlani na vrcholnom podujatí, teda na MS v St. Moritzi zažiarila 8. miestom a nie je to prehnaný výraz, pretože v uplynulej zime len nastúpila na častejšie tréningové sklzy obrovského slalomu.

Petra má vôľu, odvahu, ambície, silu i techniku a mentálne je na to tiež dobre. Má však aj silné súperky a ak sa to porovná napríklad so slalomom, pole je širšie. Je tu síce prvý sled adeptiek na medaily, ale ten druhý sled je výkonnostne natesno. Najviac sa okrem Shiffrinovej očakáva od Francúzky Tessy Worleyovej a Nemky Viktorie Rebensburgovej, olympijskej víťazky z roku 2010 a bronzovej spred štyroch rokov.

Veľký vzostup počas sezóny deklarovala Nórka Ragnhild Möwinckelová a minimálne štyri kandidátky na cenný kov sú z radu talianskych lyžiarok. Manuela Mölggová, Federica Brignoneová, Marta Bassinová i Sofia Goggiová môžu navyše využiť stavbu trate v podaní ich trénera. A keďže aj Vlhovej tréner je z tejto krajiny, nedeľňajšie preteky môžu mať zaujímavú taliansko-slovenskú líniu.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.