Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2018, 09:05 Aktualizované dňa 15.02.2018 o 11:46

Skvelý deň pre Slovensko: Kuzminová vybojovala druhé striebro, životný úspech Fialkovej

Anastasia Kuzminová skončila na vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov na druhom mieste za Švédkou Hannou Öbergovou.

Skvelý deň pre Slovensko: Kuzminová vybojovala druhé striebro, životný úspech Fialkovej
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová získala na ZOH v Pjongčangu striebornú medailu vo vytrvalostných pretekoch na 15 km. Úspech slovenského biatlonu umocnila na 5. mieste Paulína Fialková.

Olympijskou víťazkou  sa stala Švédka Hanna Öbergová. Kuzminová, ktorá bola strieborná aj v stíhačke, za ňou zaostala 24,7 sekundy, bronzová Nemka Laura Dahlmeierová o 41,2 sekundy. Piatu Paulínu Fialkovú (+1:02,3) delilo od bronzu 21,1 sekundy.

Vytrvalostné preteky sa mali v horskom stredisku Alpensia bežať o deň skôr, nepriaznivé počasie so silným vetrom však spôsobilo odklad. Zdalo sa, že podmienky boli priaznivejšie, aj ortuť teplomera vystúpila na nulu. Vietor tak nevyčíňal, fúkal viacmenej z jedného smeru a uľahčil biatlonistkám mierenie. Taktizovalo sa v nasadení do skupín, kým Kuzminová vybehla na trať ako šiesta, ďalšie veľké favoritky Domračevová 28. a Dahmlmeierová až 80.

Zlato bolo blízko

Kuzminová mohla pokojne pomýšľať na zlato. Pri jej súčasnej bežeckej forme však bolo treba nabrať čo najmenej trestných minút na strelnici a aj keď táto vzdialenosť jej priniesla v kariére najmenej úspechov zo všetkých disciplín, predsa len sa dvakrát vo svojej kariére dostala až na medailové pódium, vo Svetovom pohári 2. v Östersunde '2013 a 3. v Pokljuke'2009.

Olympijské preteky začala výborne, bez jedinej chyby v prvej streľbe ležmo, v 'stojke' netrafila len štvrtý terč, no na jej čelnom priebežnom postavení sa veľa nezmenilo. Druhá polovica pretekov v podaní Kuzminovej (celková strelecká bilancia 0-1-1-0) bola podobná. Aj v tretej položke tesne nevybielila štvrtý ležkový terč, pri porovnávanie s konkurenciou však bola na tom neustále výborne.

Má už päť medailí

Záverečná streľba stojmo, ktorú odstrieľala za 39,3 sekundy, bola nesmierne napínavá, na posledný terč dlho mierila, nakoniec ho sklopila a šanca na medailu si zvýšila. Predstihla ju napokon len 22-ročná Švédka Öbergová, ktorá vyčistila všetkých 20 terčov. Severanka pripravila značné prekvapenie, nikdy sa neobjavila na medailovom pódiu, v Pjongčangu síce skončila piata v stíhačke, no so zlatom málokto rátal.

Kuzminová si olympijskú bilanciu rozšírila už na päť vzácnych kovov (2-3-0), čo sa žiadnej biatlonistke nepodarilo. "Tieto preteky sú o streľbe, takže každý terč som sa snažila nie trafiť, ale vypracovať. Som šťastná z pokroku, aký som tu urobila, a keď je z toho ešte aj medaila, je to úžasné. Po šprinte som nadobudla vnútorný pokoj, uvedomila som si, že keď nejde o život, nejde o nič," povedala v cieľových priestoroch.

Veľký úspech Fialkovej

Nielen na Kuzminovú sa slovenský biatlon medzi 87 štartujúcimi spoliehal. Značné šance sa pripisovali Paulíne Fialkovej, ktorá túto zimu skončila piata v SP v Östersunde. V tejto sezóne sa v rámci Svetového pohára bežali vytrvalostné preteky dvakrát a najúspešnejšia bola Bieloruska Skardinová pred Ukrajinkou Džimovou a Fínkou Mäkäräinenovou, okrem Skardinovej raz zvíťazila aj Talianka Wiererová.

P. Fialková (1-0-0-0) si pripísala na treťom terči v úvodnej položke trestnú minútu a v polovici pretekom smerovala na veľmi dobré umiestenie. Po tretej streľbe ležmo to už vyzeralo na útok do top desiatky, poslednú stojku taktiež odstrieľala bravúrne a odrazu sa objavila aj možnosť skončiť na pódiovom umiestení.

Šťastná Fialková

Paulína Fialková prekvapila všetkých i samu seba. "Som určite spokojná a šťastná, jedna rana zamrzela, keďže bola jedna, no pred olympiádou a po chorobe by nikto nepredpokladal, že takto dopadnem. Cítim sa zo dňa na deň lepšie, ešte mi nejaký krôčik k dokonalosti však chýbal.

Dobre, že sa tieto preteky preložili, cítila som v kostiach, že to bude dobré. Vietor sa točil, no potom upokojil a bol podobný ako pri nástrele. Nasťa je fenomenálna a ja sa teraz teším z piateho miesta. A možno príde čoskoro deň, keď všetky terče vybielim.

Veľmi som sa na seba sústredila, bežala tak, aby som nemala problémy pri streľbe. Táto disciplína mi priniesla v sezóne najviac radosti, v pretekoch s hromadným štartom sa budem ešte snažiť prekvapiť, aj keď mi kontaktné preteky túto zimu príliš nevychádzali."

Spokojnosť trénerky

Trénerka reprezentácie Anna Murínová prežívala zatiaľ najväčšiu spokojnosť. "Krásny výsledok, Nastin i Paulíny. Pred štartom sme v to nedúfali, no napokon Paulína mohla pridať aj medailu, veľa nechýbalo. Strelnica bola veľmi ťažká a Paula to bravúrne zvládla. Veľmi sme chceli, aby štartovala aj v mase, teraz verím, že sa ešte ukáže, zdravie ju začína viac poslúchať."

Prezident SOB Tomáš Fukso má dôvod neustále sa v Pjongčangu tešiť. "Opäť prežívame všetci radosť, je to úžasná olympiáda, máme už dve medaily. Tento šport pre Slovensko veľa znamená. Na Nasťu sme si zvykli, že bojuje o medaily, no teraz nás prekvapila, pretože v tejto disciplíne nezvykla úplne vynikať. Paulína šla tiež úžasne, jedna chybička, piate miesto, čo viac dodať, prekrásny výsledok."  

Čakala na Nemky

Na medzičase figurovala hneď za Kuzminovou a aj ona v cieli netrpezlivo čakala, kto ju pri životnom výsledku vytlačí z bronzovej priečky. Nepodarilo sa to Talianke Wiererovej, strelecky bezchybnej Preussovej však áno, ako aj ďalšej Nemke Dahlmeierovej.  

Ďalšie slovenské biatlonistky Ivona Fialková (1-1-1-3) a Terézia Poliaková (1-4-3-2) zaťažené množstvom trestných minút sa nepresadili. 

Nemka Dahlmeierová, majsterka sveta z vlaňajšieho Hochfilzenu, mala veľkú šancu zopakovať Domračevovej unikátnu zbierku v Soči s tromi zlatými medailami. V areáli Alpensia triumfovala v šprinte, stíhačke a nevylučovalo sa, že pri jej forme sa naplno presadí aj na 15 km trati. V prvej streľbe neklopila piaty terč, a potom sa len čakalo ako dopadne pri ďalších výstreloch. Chybu neurobila a na ZOH si pripísala po dvoch zlatých bronz.

Vytrvalostné preteky boli vždy nevyspytateľné, v histórii sa bežali sedemkrát a sedem žien získalo zlato. Na obhajobu titulu zo Soči tentoraz myslela Bieloruska Domračevová a bola by prvá, ktorej by sa to podarilo. Zlyhala však strelecky, v záverečnej položke dokonca trikrát minula terč a vo výsledkoch sa prepadla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.