16.02.2018, 05:10 Aktualizované dňa 16.02.2018 o 07:25

Vlhová skončila v slalome až 13. Vyhrala Švédka Hansdotterová

Mimo medailových pozícií skončila aj Mikaela Shiffrinová.

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Švédska lyžiarka Frida Hansdotterová získala na ZOH v Pjongčangu zlatú medailu v slalome. V horskom stredisku Jangpchjong triumfovala s náskokom piatich stotín sekundy pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou.

Bronz brala Rakúšanka Katharina Gallhuberová (+0,32), ktorá bola pritom po 1. kole až deviata a na pódium sa kataluptovala najlepšou jazdou v 2. kole.

Slovenky bez medailí

Slovenke Petre Vlhovej nevyšla súťaž podľa predstáv, obsadila 13. miesto so stratou 2,95 s na víťazku, jej krajanka Veronika Velez-Zuzulová sa umiestnila na 17. priečke (+3,44). Barbara Kantorová skončila 34. (+9,80), Soňa Moravčíková nedokončila 1. kolo.

Prekvapujúco bez medaily skončila top-favoritka a obhajkyňa zlata zo Soči Mikaela Shiffrinová. Američanka nebola viditeľne vo svojej koži a obsadila "až" štvrtú priečku (+0,40).

Elitným slovenským lyžiarkam nevyšlo už 1. kolo, v ktorom výrazne zaostali za hlavnými konkurentkami. Vlhovej, ktorá štartovala s číslom tri, po ňom patrila 12. priečka, keď na vedúcu Holdenerovú stratila 2,23 sekundy. Velez-Zuzulová (č. 8) figurovala na 21. mieste (+2,57).

Sklamané Slovenky

V druhom kole si Velez-Zuzulová polepšila a posunula sa o štyri priečky: "Boli pasáže, keď som išla lepšie. Veľmi som chcela, ale limitovali ma moje momentálne schopnosti."

​Vlhová sa rozbehla sľubne, na všetkých medzičasoch si udržiavala tesný náskok, pred cieľom však výrazne stratila a s odstupom 54 stotín sa zaradila na tretie miesto na priebežne vedúcu Talianku Irene Curtoniovú.

Nakoniec si v porovnaní s prvým kolom o jednu pozíciu pohoršila: "V prvom rade som sklamaná sama zo seba, lebo som nepodala môj výkon a nepredviedla jazdy, na ktoré mám. Môj tím odviedol skvelú prácu, urobil pre mňa maximum. Na ZOH máme len jednu šancu a o tom to je, taký je náš šport. Snažím sa vziať si z toho niečo pozitívne."

Shiffrinovej nevyšlo už prvé kolo

Prvé kolo sa najlepšie vydarilo Holdenerovej, ktorá so štartovým číslom jeden predviedla excelentnú jazdu bez jedinej chyby. Najviac sa jej výkonu priblížila Hansdotterová, Švédka zaostala dve desatiny, tretia bola jej krajanka Anna Swenn-Larssonová (+0,40), až zo štvrtej sa chystala útočiť na zlato Shiffrinová (+0,48), Američanka stratila najmä v hornej časti svahu.

V druhom kole si Velez-Zuzulová polepšila a posunula sa o štyri priečky. Vlhová sa rozbehla sľubne, na všetkých medzičasoch si udržiavala tesný náskok, pred cieľom však výrazne stratila a s odstupom 54 stotín sa zaradila na tretie miesto na priebežne vedúcu Talianku Irene Curtoniovú.

Nakoniec si oproti prvému kolu o jednu pozíciu pohoršila. Záver súťaže vyznel pre Hansdotterovú, ktorá dravou jazdou poskočila na najvyšší stupienok a slávila prvú zlatú medailu z vrcholného podujatia. Holdenerová sa musela uspokojiť so striebrom, Shiffrinová sa nedokázala posunúť a zostala bez medaily.

alpské lyžovanie - ženy - slalom:
      1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 1:38,63 min., 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,05 s., 3. Katharina Gallhuberová (Rak.) +0,32, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,40, 5. Anna Swenn-Larssonová (Švéd.) +0,98, 6. Nina Haver-Lösethová (Nór.) +1,53, 7. Bernadette Schildová +1,55, 8. Katharina Liensbergerová (obe Rak.) +1,94, 9. Chiara Costazzová +1,97, 10. Irene Curtoniová (obe Tal.) +2,41, ..., 13. Petra VLHOVÁ +2,95, 17. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ +3,44, 34. Barbara KANTOROVÁ +9,80, Soňa MORAVČÍKOVÁ (všetky SR) nedokončila 1. kolo