Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2018, 18:30

Bola som úplne na dne. Fenomenálna Rakúšanka sa vrátila na vrchol napriek zlatej Ledeckej

  • Rakúska lyžiarka sa napriek strate zlatej olympijskej medaily dostala znovu na vrchol.
  • Annu Veithovú sprevádzali v posledných dvoch rokoch výrazné zdravotné komplikácie.
Bola som úplne na dne. Fenomenálna Rakúšanka sa vrátila na vrchol napriek zlatej Ledeckej
Zdroj: Reuters

Z vidiny olympijského zlata sa Anna Veithová tešila 26 minút a 36 sekúnd, potom sa prihnala Ester Ledecká a o stotinu sekundy ju predstihla. Sobotňajší super G nenapísal len príbeh českej snehovej obojživelníčky, ale aj trpkú story rakúskej lyžiarky, ktorej už zablahoželal aj predseda MOV, a ktorej nakoniec zostalo len striebro.

Tie zábery sme cez víkend videli veľakrát. Komentátori pri nich v mnohých jazykoch miešali obdiv, úžas, prekvapenie.

​Kamera hľadá porazenú Rakúšanku, ktorá má v očiach neistotu a neveriacky sa chytá za hlavu.

Prekvapená Ledecká medzitým od kameramana zisťuje, že naozaj vyhrala.

A keď sa v ďalšom zábere znovu objaví Veithová, už sa usmieva. Snáď si stihla upratať myšlienky. Napriek nečakanej strate zlatej medaily je vo svojom rozkolísanom športovom živote znovu na vrchole.

"Medaila má pre mňa zlatý lesk. Po tom všetkom, čo som v posledných dvoch rokoch prežila, som neuveriteľne šťastná," zverila sa 28-ročná lyžiarka.

Operácie a pochybnosti miesto medailí a slávy

Zostup z prvého miesta na druhé bol len maličkosťou v porovnaní s tým, čo v posledných rokoch zažila.

Pod dievčenským menom Fenningerová vybojovala v Soči olympijské zlato v super-G, trikrát sa stala majsterkou sveta a dvakrát vyhrala celkové hodnotenie Svetového pohára. Potom však stratila takmer dva roky kvôli zdravotným problémom.

"Môj život je plný vzostupov a pádov; samé extrémy. Bola som na samotnom vrchole, a potom úplne dole," pripomína.

Dramatický zlom nastal 21. októbra 2015, iba tri dni pred začiatkom sezóny. Pri tréningu v Söldene si roztrhla väzy v pravom kolene a po operácii vyše roka nepretekala. Vrátila sa, ale vlani musela na ďalšiu operáciu, tentoraz s chronickým zápalom v ľavom kolene.

Rakúska športovkyňa roka 2013, 2014 a 2015 zrazu pochybovala, či sa vráti späť. "Kým vyhrávate, tak vás tisíce ľudí potľapkáva po chrbte, ale keď je človeku zle, tak pri ňom zrazu nikto nie je," zaspomínala si v sobotu večer pri oslave olympijského striebra.

Vo svetle týchto strastí naozaj nemala dôvod smútiť. "Netušila som, či sa vôbec vrátim, a teraz tu som a pretekám v obrovskom slalome, super-G a v zjazde. To je záprah, ktorý ani mnohí zdraví ľudia nezvládajú."

Ledeckej to praje

Rakúski novinári spočítali, že na čele výsledkovej listiny v sobotu pobudla 26 minút a 36 sekúnd. "V hornej časti som nešla ideálnu stopu, preto som bola šťastná, keď som videla pri svojom čase zelenú farbu," priznala.

Usadila sa v zóne pre šampiónov, prijímala gratulácie a rozdávala rozhovory. Príchod Ledeckej ju zaskočil. "Najskôr to bol trochu šok, ale musím jej zablahoželať. Rozhodne si to zaslúži."

Po prekvapivom zosadení prišiel Veithovú utešiť manžel Manuel, bývalý rakúsky reprezentant na snouborde. "Objal ma a ja som mu povedala, že snoubordisti sú asi mojím osudom. Zasmiali sme sa na tom. Ester má môj rešpekt, nechápem, že teraz môže ísť pretekať na snouborde."

Cesty sobotňajších súperiek sa teraz rozdelili. Ledecká zamierila k svojmu druhému športu, ale Veithovej to život veľmi neuľahčí. Rada by uspela v zjazde, ale najprv sa bude musieť popasovať v tréningových jazdách so svojimi krajankami o miesto v rakúskej nominácii.

Čaká ju ďalšia ťažká skúška.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.