Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2018, 12:18 Aktualizované dňa 21.02.2018 o 14:23

Rodia sa s lyžami na nohách. Malý národ dominuje olympiáde

  • V Pjongčangu získali Nóri už 33 medailí.
  • Cieľom bolo 30.
  • Marit Bjørgenová sa stala najúspešnejšou zimnou olympioničkou histórie so ziskom 14 medailí.
Rodia sa s lyžami na nohách. Malý národ dominuje olympiáde
Zdroj: Reuters

S počtom obyvateľov 5,2 milióna sú len o niečo menší ako Slovensko. A aj tak porážajú takých velikánov ako Nemecko, Kanada či USA. Reč je o Nóroch, ktorí dominujú olympiáde v Pjongčangu. A nie je to žiadnym prekvapením.

Až na výbuch v Turíne v roku 2006, kde získali „len“ 19 medailí, ich od domácej zimnej olympiády v Lillehameri pravidelne získavali viac ako 20 a v hodnotení krajín sa pohybovali na popredných priečkach.

Suverénne najlepší

V prospech úspechu Nórov hovorí aj história. Pred hrami v Pjongčangu mali na konte 329 medailí zo zimných olympiád. To robí z Nórov najúspešnejší národ zimných hier. 

Zdroj: HN

Inak to nie je ani v Kórei. K dnešnému dňu (21. februára 2018) získali už 33 medailí (aktualizované o 14:23 o zlatú medailu z rýchlokorčuliarskych tímových pretekov), čím dokonca splnili predolympijský cieľ získať 30 cenných kovov a zároveň prekonali svoj doteraz najväčší medailový zisk z Lillehameru 1994 a Soči 2014. Vtedy ich získali 26. K dnešným 33 medailám však ešte budú mať šancu pridať ďalšie.

Na druhom priebežnom mieste je Nemecko (24) nasledované Kanadou (21). Tradične úspešným Spojeným štátom americkým olympiáda v Pjongčangu vôbec nevychádza podľa predstáv. So 16-timi medailami figurujú až na piatej priečke.

Pozrite si aj zábavné video na podporu nórskeho olympijského tímu:

Rodia sa s lyžami na nohách

Nórskemu porekadlu, ktoré hovorí o tom, že sa Nóri rodia už s lyžami na nohách dáva za pravdu aj pohľad na hodnotenie jednotlivých športových odvetví.

Okrem troch medailí z rýcholokorčuľovania získali Nóri zatiaľ všetky svoje medaily z lyžiarskych odvetví. 12 z toho v disciplínach behu na lyžiach, v ktorých sú Nóri skutočnou veľmocou.

Nie je teda žiadnym prekvapením, že Nóri majú aj najúspešnejších zimných olympionikov vôbec. Biatlonová legenda Ole Einar Bjørndalen má na konte 13 medailí.

Prekonala Bjørdalena

Jeho rekord sa na tejto olympiáde podarilo vyrovnať a dokonca predbehnúť bežkyni na lyžiach Marit Bjørgenovou. Vo veku 37 rokov už v Pjongčangu získala 4 medaily.

Príkladom môžu ísť Nóri aj iným krajinám. A to nielen úspechmi, ale aj prístupom k športu ako takému, ktorý tie výsledky umožňuje. S hrubým domácim produktom na úrovni pohybujúcej sa okolo 70-tisíc dolárov na osobu sa Nórsko radí do top 10 najbohatších krajín na svete. Nóri tak nemajú problém investovať do rozvoja športu.

Deti nesúťažia

Navyše v deťoch pestujú vzťah k športu už od útleho veku. „Veľké množstvo nórskych detí robí šport, takže máme veľmi širokú náborovú základňu a naše špičkové športové programy a naše deti sú v našom systéme veľmi úzko spojené," popísal šéf nórskeho olympijského výboru Tore Ovrebo.

Zaujímavosťou je, že deťom nedovolia pretekať v pravom zmysle slova až do veku 13 rokov. „Myslíme si, že je lepšie byť takýmto dieťaťom, pretože sa potom môžu sústrediť na zábavu a byť so svojimi priateľmi a rozvíjať sa.

Myslíme si, že najväčšou motiváciou pre deti, aby robili športy je, že to robia so svojimi priateľmi a bavia sa, keď to robia, a chceme tento pocit udržať počas celej ich kariéry,“ dovysvetlil Ovrebo.

Tímový duch

Práve silný tímový duch nórskych olympionikov bez žiadnych hviezd je podľa neho ďalším faktorom úspechu. Nóri fungujú ako jeden tím počas celej sezóny.

„Ideme do zahraničia ako veľký tím, ktorý sa chce baviť a mali by sme byť ešte lepšími priateľmi, keď sa vrátime domov, ako keď opúšťame Nórsko," povedal Ovrebo.

„Máme veľmi vysoké ambície na dosiahnutie výsledkov. Takže to sú tie tri prvky, v ktorých naozaj chceme uspieť: Zábava, priateľstvo a medaily."

To, že je Nórsko svojou polohou s dlhými zimami a množstvom snehu predurčené na úspechy v zimných športoch je pri takomto nastavení len čerešničkou na torte zaručeného úspechu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.