Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2018, 07:19

Slovenskí lyžiari tímovú súťaž nezvládli. Velez-Zuzulová oznámila koniec kariéry

  • Slovenskí lyžiari vypadli s Nemeckom už v osemfinále.
  • Veronika Velez-Zuzulová následne oznámila koniec kariéry.
  • Zlato získali Švajčiari.
Veronika Velez-Zuzulová
Zdroj: TASR/AP

Švajčiarski reprezentanti v alpskom lyžovaní sa stali historicky prvými olympijskými šampiónmi v súťaži tímov. V sobotňajšom finále na ZOH v Pjongčangu zvíťazili nad Rakúskom 3:1.

Bronz získali Nóri, ktorí v "malom finále" zdolali Francúzsko, pri skóre 2:2 rozhodol v ich prospech lepší súčet časov. Slováci vypadli v osemfinále, v ktorom nestačili na Nemecko, celkovo skončili na delenom deviatom mieste.

Pre slovenskú najúspešnejšiu lyžiarku Veroniku Velez-Zuzulovú to boli posledné preteky. Po vypadnutí slovenského tímu oznámila novinárom, že končí svoju kariéru.

Švajčiarov podržala Holdenerová

Švajčiari na ceste za zlatom vyradili Maďarov (4:0), Nemcov (2:2, postup vďaka lepšiemu času), úradujúcich majstrov sveta Francúzov (3:1) a napokon si poradili aj s najvyššie nasadenými Rakúšanmi.

O úspech sa postaralo družstvo v zložení Denise Feierabendová, Ramon Zenhäusern, Wendy Holdenerová a Daniel Yule, Zenhäusern a Holdenerová pritom vyhrali všetky svoje jazdy.

Slováci nezvládli osemfinále

Slovenskí reprezentanti sa rozlúčili so súťažou už v osemfinále, pri skóre 2:2 rozhodol o postupe Nemcov lepší súčet časov u dvoch rýchlejších v oboch kategóriách. Slováci pritom rozbehli svoj osemfinálový súboj nádejne.

Petra Vlhová v paralelnej jazde s Marinou Wallnerovou zdolala súperku o dve stotiny sekundy, následne pridal druhý bod Adam Žampa, keď jeho súper Alexander Schmid jazdu nedokončil. Ďalšie dva duely ale patrili jasne Nemcom.

Veronika Velez-Zuzulová zaostala za Lenou Dürrovou o 59 stotín sekundy a Andreas Žampa nestačil na Linusa Strassera, na ktorého stratil 0,87 s. Pri nerozhodnom skóre hral v prospech Nemcov lepší súčet časov jázd Dürrovej so Strasserom v porovnaní s časmi Vlhovej a Adama Žampu (+0,71).

"Snažila som sa ísť čo najrýchlejšie. Nemci zvolili taktiku, že dali svojich najlepších pretekárov na slabších. Určite to bolo ťažké, každý tím sa na túto súťaž pripravil veľmi dobre.

Úroveň je oveľa vyššia a na ZOH sa všetci nachystali zodpovedne. Nemáme sa za čo hanbiť," povedala Velez-Zuzulová, pre ktorú to bola posledná súťažná jazda v kariére.

Trpká bodka

"Je to trochu trpká bodka za olympiádou. Nepostúpili sme pri 2:2 na čas. Kto urobí menej chýb, postúpi ďalej, o tom je šport. Je to tímová súťaž, ale každý ide sám za seba a každý chce vydať zo seba maximum a ísť naplno dokonca, lebo rozhodujú aj časy," povedal Andreas Žampa.

Vypadnutie na prvej prekážke mrzelo aj jeho brata Adama: "Urobil som hore na štarte chybičku, také malé zaváhanie, potom som sa do toho pustil. Ok, vyhral som jazdu, to bolo dôležité, ale napokon aj tak 2:2 a prehra na čas, to je škoda."

Slovenským lyžiarom sa tak nepodaril zopakovať úspech z vlaňajších MS v St. Moritzi, kde v tímovej súťaži získali strieborné medaily. "Vidno, že každý sa veľmi zlepšil v tejto disciplíne. Trať bola postavená rovno, bolo potrebné ísť bez chýb a my sme ich urobili viac, takže sme nepostúpili," konštatovala Vlhová.

Prekvapili Briti

V súťaži chýbali viaceré slalomové esá ako Mikaela Shiffrinová z USA, Rakúšan Marcel Hirscher či Nór Henrik Kristoffersen. V osemfinále sa nečakal postup Veľkej Británie, ktorá vyradila USA.

Briti potom vypadli vo štvrťfinále s Nórmi, v 2. kole sa skončila aj púť Švédov, Talianov či Nemcov. Súťaž sa išla paralelným a vyraďovacím spôsobom od osemfinále a spôsobom muž na muža, žena na ženu sa v každom národnom dueli rozdelili štyri body. Pri skóre 2:2 o postupe rozhodol lepší súčet časov u dvoch rýchlejších v oboch kategóriách.
      
ZOH 2018 - tímová súťaž

konečné poradie: 1. Švajčiarsko (Denise Feierabendová, Ramon Zenhäusern, Wendy Holdenerová, Daniel Yule), 2. Rakúsko (Katharina Liensbergerová, Michael Matt, Katharina Gallhuberová, Marco Schwarz, Manuel Feller), 3. Nórsko (Kristin Lysdahlová, Sebastian-Foss Solevaag, Nina Haver-Lösethová, Leif Kristian Nestvold-Haugen), 4. Francúzsko, 5. Nemecko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia, 9. SR (Petra Vlhová, Adam Žampa, Veronika Velez-Zuzulová, Andreas Žampa), USA, Kanada, Česko, Slovinsko, Maďarsko, OŠR, Kórejská republika.
      
osemfinále:

Nemecko – SLOVENSKO 2:2 - postup Nemecka vďaka lepšiemu času (súčet najlepších časov muža a ženy)
      Marina Wallnerová (+0,02) - Petra Vlhová 
      Alexander Schmid (nedokončil) - Adam Žampa
      Lena Dürrová - Veronika Velez-Zuzulová (+0,59)
      Linus Strasser - Andreas Žampa (+0,87)
      
      Rakúsko – Kórejská republika 4:0
      Švédsko – Slovinsko 3:1
      USA – Veľká Británia 2:2 - postup V.Británie vďaka lepšiemu času
      Nórsko – OŠR 4:0
      Taliansko – Česko 3:1
      Francúzsko – Kanada 2:2 - postup Francúzska vďaka lepšiemu času
      Švajčiarsko – Maďarsko 4:0
      
      štvrťfinále
      Rakúsko - Švédsko 4:0
      Veľká Británia - Nórsko 2:2 - postup Nórska vďaka lepšiemu času
      Taliansko - Francúzsko 1:3
      Nemecko - Švajčiarsko 2:2 - postup Švajčiarska vďaka lepšiemu času
      
      semifinále
      Rakúsko - Nórsko 3:1 
      Francúzsko - Švajčiarsko 1:3
      
      o bronz
      Nórsko - Francúzsko 2:2 - triumf Nórska vďaka lepšiemu času
      Kristin Lysdahlová (+0,19) - Tessa Worleyová 
      Sebastian Foss-Solevaag - Alexis Pinturault (+0,07)
      Nina Haver-Lösethová (+0,31) - Adeline Baud Mugnierová 
      Leif Kristian Nestvold-Haugen - Clement Noel (+0,31)
      
      finále
      Rakúsko - Švajčiarsko 1:3
      Katharina Liensbergerová - Denise Feierabendová (+0,31)
      Michael Matt (nedokončil) - Ramon Zenhäusern
      Katharina Gallhuberová (+0,10) - Wendy Holdenerová 
      Marco Schwarz (nedokončil) - Daniel Yule

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.