Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2018, 07:57

Zuzulovej tréner kritikom: Keby na to nemala, tak ani nepríde

  • Tímová súťaž mala na olympiáde premiéru.
  • Pavúk bol vyrovnaný, všetky tímy posilnili od MS 2017.
  • Otec Veroniky Velez-Zuzulovej povedal, že štartovalo to najlepšie, čo máme.
Zuzulovej tréner kritikom: Keby na to nemala, tak ani nepríde
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Na slovenských lyžiarov čakali v sobotňajšej tímovej súťaži na zimných olympijských hrách v Pjongčangu iba náročné úlohy. Po osemfinále by ďalšou bolo Švajčiarsko, ktoré napokon získalo zlato.

K štvrťfinálovej skúške sa Slováci nedostali, nad ich sily bolo už Nemecko - súper, ktorého prekonali v rovnakej fáze na majstrovstvách sveta v St. Moritzi.

Silnejšie Nemecko

Nebolo to však rovnaké Nemecko ako na vlaňajšom šampionáte, zo zostavy zostala iba Lena Dürrová, ktorá proti Veronike Velez-Zuzulovej získala jeden z dvoch bodov svojho družstva.

Druhý pridal Linus Strasser víťazstvom nad Andreasom Žampom a Nemci postúpili na čas, hoci Marina Wallnerová a Alexander Schmid v úvodných dvoch jazdách nestačili na Petru Vlhovú a Adama Žampu. 

Náročné preteky

"Celý 'pavúk' bol silný. Najprv sme mali Nemecko, v prípade postupu by sme dostali Švajčiarsko, každé kolo bolo ako finále. Nemecký tím bol odlišný od toho spred roka v St. Moritzi. Disponujú silnými ženami, o čom sme vedeli z podujatí Svetového pohára.

Nie je jednoduché zdolať ich, no takisto to platí o mužskej časti. V paralelnom slalome je trať veľmi krátka, všetko musí vyjsť perfektne. Dürrová predviedla perfektné načasovanie," povedal pre TASR tréner Livio Magoni, ktorého zverenka si zmerala sily s tradičnou súperkou v paralelných súťažiach tejto sezóny SP.

"S Wallnerovou sme sa stretli v prvom kole v Courcheveli, Osle aj Štokholme a zakaždým sme zvíťazili len minimálnym rozdielom."

Štartovalo to najlepšie, čo máme

Tak sa to skončilo aj teraz, Vlhová bola rýchlejšia o dve stotiny sekundy. V prípade rovnosti bodov sa však porovnávajú časy lepších a Vlhová "na diaľku" prehrala s Dürrovou o šesť stotín. Čas Adama Žampu bol horší než Strasserov o 65 stotín.

"Štartovalo to najlepšie, čo momentálne máme na Slovensku. Ťažko sa to porovnáva so St. Moritzom, lebo výkonnosť pretekárov bola odlišná ako vtedy. Pretekárov sme museli vyberať najprv my, keďže sme boli v nasadení nižšie," uviedol líder tímu Timotej Zuzula.

Prehra nezmenila jeho názor na zaradenie tímovej súťaže na ZOH, ako aj čoraz viac paralelných pretekov v seriáli SP: "Je to budúcnosť svetového lyžovanie. Začínajú sa organizovať podujatia vo veľkých mestách. Je dobré, že sa to stalo aj súčasťou olympijského programu, napríklad aj v biatlone je miešaná súťaž."

Posledná olympiáda

Velez-Zuzulová absolvovala vďaka novému trendu na svojich posledných ZOH dva štarty. V paralelných pretekoch v Mníchove 2013 si pripísala druhé víťazstvo vo SP, o ďalšie ju vo finále v Moskve 2013 pripravila práve Dürrová.

"Nastavili sme sa súťažne, veď sme sem prišli na preteky. Pocity pred nimi však neboli také, ako keď jazdila v najlepšej forme. Každý chcel podať maximálny výkon, smola bola, že sa opäť zranila, keď bola pred ZOH vysoko. Pred Soči sa stalo to isté," pokračoval Zuzula.

Keby na to nemala, tak ani nepríde

Myslí si, že na jeho dcéru sa môže za účasť v nie stopercentnej forme zniesť vlna kritiky, zdôrazňuje však, že bez určitej výkonnosti by do Pjongčangu ani necestovali: "Nebrali sme to tak, že si zaslúži olympiádu. V Lenzerheide svojím výkonom dokázala, že sem môže ísť. Veľmi si na nej cením už len to, že sa vrátila a chcela to skúsiť.

Jej skúsenosti po operácii, čo treba absolvovať pre čo najskorší návrat, môžu pomôcť aj iným športovcom." Velez-Zuzulová pracovala na návrate štyri mesiace: "Keď som videl jej odhodlanie, ani mi nechodili myšlienky, aby to v zabalila v polovici. Poznala len ráno nemocnicu, popoludní tréning a rehabilitáciu. Zásluhou kondičnej prípravy sval držal koleno."

S koncom kariéry Velez-Zuzulovej sa uzavrela jedna etapa aj pre jej otca a dlhoročného kouča. Zuzula chce pri lyžovaní zostať: "Robím ho celý život, zažil som dosť veľa. Dostávam ponuky, budem sa snažiť vybrať najlepšiu. Vyberiem si najvýhodnejšiu možnosť, mám čas, sezóna sa ešte neskončila." 

Zuzulova budúcnosť je otvorená, Magoniho prítomnosť jasne spätá s Petrou Vlhovou. Taliansky tréner už z polemiky vynecháva minulosť, minimálne tú čerstvú: "Z pohľadu nášho tímu je lepšie nekomentovať tieto ZOH a zabudnúť na tento mesiac."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.