Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2018, 12:15

Net. Net. Tisíckrát net. To nebol doping, ale sabotáž, búria sa Rusi

  • Ruskí športovci pre kauzu organizovaného a štátom podporovaného dopingu musia na olympiáde štartovať pod neutrálnou vlajkou.
  • Na hrách mali pozitívny dopingový nález už dvaja ruskí športovci.
  • Rusi dúfajú, že na záverečný ceremoniál svoju vlajku dostanú.
Net. Net. Tisíckrát net. To nebol doping, ale sabotáž, búria sa Rusi
Zdroj: Reuters

Nechať sa v čase križiackeho ťaženia proti ruskému dopingu pristihnúť sa zakázanou látkou v krvi, to pripomína tak trochu vrchol športovej stupidity.

Avšak ruský curler Alexander Krušelnickij vedomé užitie nepovoleného meldónia pochopiteľne popiera: "Môj nápoj bol úmyselne infikovaný."

Rusko chce vrátiť vlajku. Lenže má ďalší dopingový problém.

Nemalo by to zmysel

To isté tvrdí jeho kouč Sergej Belanov: "Nemalo by predsa zmysel, aby jednorázovo užil meldónium. Tak to nefunguje, liek vyžaduje dlhodobejšie užívanie. Inak nedosiahne požadovaný účinok."

Belanov farbisto vykreslil, ako do izieb tímu vstupuje denne v olympijskej dedine množstvo osôb bez vedomia športovcov, od upratovačiek po dobrovoľníkov, ktorí vymieňajú uteráky.

"Nahradiť fľašu za inú s kontaminovanou substanciou je jednoduché," uistil a vyzval Ruský olympijský výbor k väčšej "izolácii" ruských športovcov v dedine, aby bolo podobným sabotážam zabránené.

Prirovnal to k vojnovej situácii

Ba čo viac, Belanov išiel až tak ďaleko, že očiernenie Krušelnického prirovnal k systému vojenských útokov v Sýrii: "Gang, podporovaný americkou armádou, tam prinesie chlorín a infikuje ním vytipované teritórium, aby tým umožnil akciu amerických jednotiek."

Jeho rétorika ladí s tou v podaní ruských fanúšikov, hromadne odmietajúcich predchádzajúcu ruskú vinu. Net. Net. Tisíckrát Net. Naši športovci nedopovali. Nepreukázali ste im to. Zobrať im vlajku aj hymnu a zakázať mnohým z nich účasť na hrách bolo úplne nefér.

Organizovaný doping odmietajú

A aj keby náhodou niekto v Rusku v minulosti podvádzal, tak aby dopovalo 160 našich športovcov? Aby ich riadil štát? Nemožné. Nedali ste nám dôkaz.

Existenciu kauzy "Soči 2014", ktorú napríklad britský denník The Guardian označil za "najambicióznejší podvod v športovej histórii", naďalej Rusi odmietajú akceptovať. Prezident Vladimir Putin dementoval, že by v krajine existoval štátom sponzorovaný dopingový program.

Ale čo takto štátom tolerovaný?

Vinia Američanov

V očiach Rusov samozrejme všetko bolo inak: Západ sa nás bál, preto sa nám pokúsil ukradnúť hry. Keď to nedokázal, ukradli nám aspoň vlajku a hymnu.

Bývalý rýchlokorčuliar Andrej Savinov v Kórei poukázal: "Kto je najväčším sponzorom hier? Americká NBC. Platí miliardy dolárov za práva. Tá za tým pokojne mohla stať."

Napriek tomu tento týždeň Rusi uhradili pokutu 15 miliónov dolárov za systematický doping v krajine, ktorú im Medzinárodný olympijský výbor vymeral. Skutočne by to oni, národ tak hrdý, urobili, keby boli presvedčení o svojej nevine?

Selfie bez vlajky, áno?

Uhradenie pokuty bolo jednou z podmienok, aby im MOV aspoň na záverečnom ceremoniáli hier "vrátil" vlajku. A predovšetkým starší ruskí športovci sa usilovne snažia, aby tento pre nich významný počin ničím nepokazili.

Iľja Kovaľčuk dokonca požiadal ruských fanúšikov, ktorí si s ním chceli urobiť selfie, aby pre tú chvíľu ruské vlajky radšej odložili. Olympijskí športovci z Ruska totiž podpísali vyhlásenie, že nebudú počas hier prevádzkovať akúkoľvek činnosť, ktorá by pripomínala protest proti odobratiu štátnych symbolov.

Bojkot fanúšikov

Ruskí fanúšikovia majú odlišnú víziu. Vlajky v rukách, trikolóry nastriekané na bundách, transparenty s nápismi "Rusko v mojom srdci", všade v dejisku hier je ruských symbolov plno.

Či už ich šíria skutoční fanúšikovia, alebo štátom či ruskými oligarchami sponzorované skupiny, ktoré majú vniesť ruského ducha na hry a o ktorých existencii špekulujú západné médiá.

Vlajku možno dostanú na záver

V sobotu Medzinárodný olympijský výbor rozhodne, či Rusi budú môcť v nedeľu skutočne nastúpiť na zakončenie hier aj so svojou vlajkou.

Indície naznačujú, že toto rozhodnutie bolo opäť raz predbežne prerokované a stalo sa súčasťou rozsiahlejšieho plánu, ku ktorému prezident MOV Thomas Bach a ruský prezident Putin dospeli už vlani v novembri.

Nasvedčujú tomu aj Bachove slová, ktoré predniesol tento týždeň pri stretnutí s Putinovým poradcom Igorom Levitinom: "Účasť ruských športovcov urobila tieto hry lepšími."

Do tejto mozaiky zapadá aj skutočnosť, že curler Krušelnickij stiahol svoje odvolanie k športovej arbitráži, kde chcel dosiahnuť navrátenie odobratej medaily.

Nový doping komplikuje situáciu

Podľa dobre informovaného reportéra Dmitrija Želanova išlo o výmenný obchod: "Vedel, že v tom prípade mu vymeria len dvojročný trest miesto štvorročného a Rusku bude napriek jeho previneniu umožnený návrat vlajky."

Lenže skutočne sa tak stane? Piatkový ďalší ruský dopingový nález, tentoraz u bobistky Nadeždy Sergejevovej, je pre bojovníkov o vlajku ťažkým direktom.

​Niektorí olympionici naprieč výpravami už na sociálnych sieťach vyzývajú k bojkotu zakončenia hier, ak pred ním Rusi dostanú svoju vlajku späť.

Česi budú bojkotovať Ťumeň

Česi idú ešte ďalej. Jiří Hamza, šéf biatlonového zväzu, v piatok oznámil, že národný tím bude na protest voči systematickému ruskému dopingu bojkotovať tohtoročné pohárové finále v ruskej Ťumeni.

"Keby sme tam odleteli po tom všetkom, ako sme proti ruskému dopingu postupovali, stratili by sme tvár," podotkol Hamza.

K českej akciu sa majú pripojiť aj reprezentácie USA a Kanady. Naopak tím Francúzska, ďalší z ťahúňov antidopingovej koalície, do Ťumeni odcestuje. "Musím. Bojujem o veľký glóbus," oznámil Hamzovi líder Svetového pohára Martin Fourcade.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.