Hokejisti ŠvédskaTASR/AP

Prvým finalistom sú Švédi. Američanom uštedrili krutý debakel

19.05.2018, 17:41
Veľkou prekážkou zámorského tímu bol brankár Anders Nilsson, ktorý pochytal všetkých 40 striel.

Hokejisti Švédska sa stali prvými finalistami MS v Dánsku. V prvom semifinálovom zápase deklasovali tím USA 6:0 a v nedeľnom finále sa pokúsia o obhajobu titulu.

Švédi rozhodli o svojom víťazstve v polovici druhej tretiny, keď v priebehu troch minút zvýšili z 1:0 na 4:0.

Švédi v nedeľnom finále (20.15 h) nastúpia proti úspešnejšiemu tímu z druhého semifinále Kanada - Švajčiarsko. Američania budú hrať v nedeľu od 15.45 h o bronz.

semifinále (Kodaň):
Švédsko - USA 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
Góly: 15. Arvidsson (De La Rose, Forsberg), 28. Pääjärvi (Backlund), 31. Hörnqvist (Backlund, Klingberg). 31. Jänmark (Rakell), 52. Arvidsson (Zibanejad), 58. Kempe (Backlund). Rozhodcovia: Gofman (Rus.), Gouin - McCrank, Vanoosten (všetci Kan.), vylúčení: 7:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 12.490 divákov.
zostavy:
Švédsko: Nilsson - Ekman-Larsson, A. Larsson, Lindholm, J. Klingberg, Ekholm, Wikstrand - Jänmark, Zibanejad, Rakell - Nyqvist, Backlund, Hörnqvist - Arvidsson, Kempe, Forsberg - Pääjärvi, De La Rose, J. Larsson
USA: Kinkaid - Murphy, Martinez, McAvoy, Butcher, Jensen, Pionk, Hughes - Kane, White, DeBrincat - Atkinson, Bonino, Gaudreau - Lee, Larkin, Kreider - Thompson, Ryan, Coleman - Milano

Úvod zápasu patril herne Američanom, ktorí boli ofenzívne aktívnejší, mali aj viac gólových šancí, ale Nilssona neprekonali. Švédi v prvej časti hrozili hlavne z rýchlych brejkov.

Jänmark v 11. minúte po jednom z nich trafil iba hornú žŕdku, no o štyri minúty už akciu tretieho švédskeho útoku dokončil Arvidsson - 1:0. Tím USA bol v prvej časti strelecky aktívnejší, ale gól sa mu nepodarilo streliť.

Od 24. minúty hrali Američania štvorminútovú presilovku, v ktorej mal najväčšiu šancu Kreider, no nielenže nevyrovnal, ale jeho tím krátko na to inkasoval. Backlund v oslabení ušiel do brejku a jeho akciu dokončil Pääjärvi - 2:0.

Američania sa nevzdávali, ich ďalšiu veľkú šancu nepremenil Bonino, a v 31. minúte pykali. Zbytočné vylúčenie Gaudreaua potrestal Hörnqvist a už o 9 sekúnd Jänmark využil ďalšiu chybu súpera a upravil na 4:0. Presvedčivý náskok upokojil Švédov, zámorský tím sa však naďalej nevzdával a snažil sa o početnú streľbu.

V prvej polovici tretej tretiny sa hralo hlavne pred Nilssonovou bránkou, v nádejnej šanci netrafil puk Atkinson, čím potvrdil strelecké trápenie svojho tímu.

Tréner USA Jeff Blashill sa už v 52. minúte odhodlal k hre bez brankára, no v nej Arvidsson upravil na 5:0. Konečnú podobu výsledku dal v 58. minúte Kempe, ktorý upravil na 6:0.

01 - Modified: 2024-04-18 13:23:44 - Feat.: - Title: Obranca Marinčin prišiel o šampionát. Má prasknutý stavec, sezóna sa preňho skončila 02 - Modified: 2024-04-17 13:42:32 - Feat.: - Title: Kto príde z NHL na šampionát? Šatan počíta s Regendom, prvé posily majú doraziť už o týždeň 03 - Modified: 2023-05-25 20:36:50 - Feat.: - Title: Kanada zdolala Fínsko 4:1, postúpila do semifinále mieri už ôsmy krát 04 - Modified: 2023-05-21 08:25:40 - Feat.: - Title: MS v hokeji: Cehlárik a Grman nastúpia proti Slovinsku. Návrat oboch hráčov prinesie zmeny v zostave 05 - Modified: 2023-05-12 19:51:50 - Feat.: - Title: Grmana teší výkon proti Čechom. Môže nás posunúť, tvrdí po tesnej prehre
24. apríl 2024 14:31