Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2018, 00:00

Slováci sú v ofsajde. Cudzincov pribúda

V kluboch najvyššej súťaže je vyše 34 percent hráčov zo zahraničia. Ide o najvyššie číslo v histórii Fortuna ligy.

Slováci sú v ofsajde. Cudzincov pribúda
Zdroj: TASR

Pred 15 rokmi bol priemerne každý desiaty hráč najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku zo zahraničia. V súčasnosti je to už každý tretí. Počet cudzincov dosiahol na začiatku novej sezóny rekordné čísla: z aktuálneho počtu 305 futbalistov v kádroch dvanástich klubov našej Fortuna ligy je až 106 zo zahraničia, takže tvoria takmer 35-percentnú časť zo všetkých hráčov.

Na porovnanie, v sezóne 2004/2005 to bolo necelých desať percent. Najvýraznejšie tento nárast vidieť v základnej zostave Slovana Bratislave, v ktorej sú okrem brankára Michala Šullu všetko hráči inej ako slovenskej národnosti. „Treba však povedať, že cudzinci v Slovane majú veľkú futbalovú kvalitu za cenu, za ktorú by Slováka nezískali,“ uviedol pre HN futbalový manažér Branislav Jašurek.


Vyššia kvalita, lepšia liga
Faktom je, že práve Slovan má najviac zahraničných hráčov na súpiske pri začiatku tejto futbalovej sezóny. No podľa našich informácií sa usiloval získať aj Slovákov – napríklad Lukáša Haraslína z Poľska či reprezentačného obrancu Norberta Gyömbera z Talianska. „Len veľmi ťažko sa dajú presvedčiť kvalitní Slováci pôsobiaci zahraničí na to, aby sa vrátili na do našej ligy. A je jedno, či do Slovana alebo iného klubu,“ konštatuje Jašurek. Za rastúcim počtom cudzincov však netreba hneď hľadať negatíva, ako napríklad, že zaberajú miesto nádejným slovenským hráčom. „Slovenskí futbalista môže napredovať aj v tréningovom procese pri kva

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.