TASR/Pavel Neubauer

Bolo to veľmi špeciálne, po chybách som riskovala, priznala po úspechu Vlhová

29.12.2018, 13:25
Za dominátorkou sezóny, Američankou Mikaelou Shiffrinovou, zaostala slovenská lyžiarka o 29 stotín.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v sobotnom slalome Svetového pohára v rakúskom Semmeringu druhé miesto. Za dominátorkou sezóny Mikaelou Shiffrinovou zaostala 29 stotín.

​Američanka ako prvá pretekárka vyhrala v kalendárnom roku 15 pretekov SP a svojím 36. slalomovým víťazstvom kariéry v SP prekonala rekord Rakúšanky Marlies Schildovej.

Víťazná jazda Mikaely Shiffrinovej:

18. pódium pre Vlhovú

"Marlies bola pre mňa najväčším vzorom spoločne s Bodem Millerom. Keď som bola malá, snívala som o tom, že raz budem najlepšia lyžiarka na svete. Prekonala som síce Marlies v počte slalomových víťazstiev, no jej rekord bude platiť naveky. Bola to legenda, najlepšia slalomárka v histórii," povedala pre ORF Shiffrinová, ktorá zaregistrovala svoj 51. triumf kariéry v prestížnom seriáli a aj piatykrát v sezóne pred svojou slovenskou vrstovníčkou, tretia bola so stratou 38 stotín Švajčiarka Wendy Holdenerová.

​Dvadsaťtriročná Vlhová po piatkovom triumfe v obrovskom slalome potvrdila, že po inom rakúskom rezorte Flachau sa najbližšie dejisko alpského SP od slovenských hraníc stalo zahraničnou "mekkou" slovenského zjazdového lyžovania, keďže v roku 2012 v Semmeringu prvé víťazstvo pre samostatnú krajinu vybojovala Veronika Velez-Zuzulová. Celkovo obe lyžiarky v stredisku, ktoré organizuje preteky SP medzi sviatkami každý druhý rok, dosiahli štyri pódiové umiestnenia.

Celkovo Vlhová dosiahla v tejto sezóne už šieste pódiové umiestnenie. Na stupne víťaziek sa vo svojej kariére piatich plných ročníkov SP postavila po 18. raz.

"Bolo to veľmi špeciálne po piatku. Celý tento víkend je neuveriteľný, veľmi sa teším, že som opäť na pódiu. Bol to asi najťažší slalom, bola to nová skúsenosť, pretože deň predtým som vyhrala. Nie je ľahké koncentrovať sa po víťazstve na ďalší deň. Bol to boj, v prvom kole som spravila nejaké chyby, v druhom som riskovala," povedala Vlhová pre slovenské médiá.

Ďalší mikrosúboj favoritiek

Obe top-favoritky mali aj v piatom slalome sezóny, našliapnuté na mikrosúboj. V predchádzajúcich štyroch vždy vyhrala Shiffrinová, trikrát pred Vlhovou v klasickej súťaži, plus obe sa stretli aj vo finále paralelného slalomu, kde tiež tesne uspela Američanka. V sobotu v rakúskom stredisku so stále mladými zjazdárskymi superhviezdami držala krok v prvej fáze iba o desať rokov staršia švédska rutinérka Frida Hansdotterová (+0,53 s).

Do sekundy sa ešte zmestila Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorej tréner postavil trať prvého kola. Vlhová však mohla ísť do 2. kola s nižším mankom, lebo hoci začala svoju jazdu s odhodlaním, najmä pri prejazde do strmšej pasáže krátko pred prvým medzičasom spravila dva oblúky príliš naširoko.

Súboj v 15-člennej slalomárskej elite ovplyvnila školácka chyba spolufavorizovanej Rakúšanky Bernadette Schildovej, ktorá zapichla špičku lyží z opačnej strany hneď prvej bránky. Špicaru sa tesne vyhla ďalšia domáca nádej Katharina Liensbergerová, ktorá mala oba medzičasy na druhé miesto, ale chyba v prejazde do cieľového úseku ju odsunula mimo prvú päťku s odstupom 1,17 s. Naopak, špicar po predchádzajúcom záklone sa stal zrejme osudným pre Nórku Ninu Haver-Lösethovú, ktorá si po tvrdom páde s bolestivým výrazom držala koleno.

V druhom kole lepšia ako Shiffrinová

Druhé kolo sa nevyvíjalo až tak dramaticky ako piatkový obrák. Liensbergerová robila čo mohla, jasne sa dostala do vedenia, ale chyba z prvej časti ju stála prvé pódium kariéry. Nepustila ju naň Holdenerová, ktorá sa pre zmenu dostala na stupne po prvý raz v sezóne v špeciálnej disciplíne, raz bola tretia v paralelke. Potom prišla na rad Hansdotterová a vypadla.

Vlhová odjazdila svoj vysoký štandard, stačilo to na štvrtý čas kola a lepší ako následne Shiffrinovej, lenže Američanka podala opäť kontrolovaný výkon, keď najmä dole vo vedomí si náskoku neriskovala.

Výsledky slalomu SP v Semmeringu:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:42,99, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,29, 3. Wendy Holdenerová (Švajč.) +0,38, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,75, 5. Katharina Truppeová (Rak.) +1,58, 6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,81, 7. Irene Curtoniová (Tal.) +2,29, 8. Roni Remmeová (Kan.) +2,60, 9. Mina Fürstová Holtmannová (Nór.) +3,16, 10. Laurence St. Germainová (Kan.) +3,21

Celkové poradie SP (po 15 z 38 súťaží):
1. Shiffrinová 1034, 2. VLHOVÁ 568, 3. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 396, 4. Holdenerová 394, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 366, 6. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359

Poradie v slalome (5):
1. Shiffrinová 500, 2. VLHOVÁ 400, 3. Holdenerová 255, 4. Liensbergerová 199, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) 171, 6. Swennová-Larssonová 166

01 - Modified: 2024-01-20 17:23:24 - Feat.: - Title: V Jasnej sa zranil aj Adam Žampa. Možno mi to ukončí sezónu, vraví 02 - Modified: 2024-01-20 15:14:00 - Feat.: - Title: Petra Vlhová si poškodila väzy v kolene, sezóna sa pre ňu skončila. Pri páde si silno udrela aj hlavu a rameno 03 - Modified: 2024-01-20 10:30:08 - Feat.: - Title: Vlhová nedokončila prvé kolo obrovského slalomu v Jasnej, odviezli ju vrtuľníkom. Trať je tažká, hodnotí Žampa 04 - Modified: 2024-01-07 13:05:46 - Feat.: - Title: Petra Vlhová ovládla slalom v Slovinsku a dotiahla sa na Mikaelu Shiffrinovú 05 - Modified: 2024-01-07 10:07:52 - Feat.: - Title: Vlhová vedie po prvom kole slalomu v Kranjskej Gore, Shiffrinová vypadla
19. apríl 2024 10:35