Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 00:00

Hráčski agenti rekordne zarobili

Manažéri v anglickej Premier League získali z predaja hráčov a ich zastupovania v tejto sezóne 260 miliónov libier. Je to o takmer 50 miliónov viac ako vlani.

Hráčski agenti rekordne zarobili
Zdroj: Reuters

Suma vyššia než za rekordný prestup Neymara do Paris St. Germain. Podľa údajov zverejnených na portáli Inside World Football vyplatila dvadsiatka elitných klubov v Anglicku hráčskym agentom za posledné dve prestupové obdobia provízie, ktoré prekročili sumu 260 miliónov libier. Agenti, manažéri alebo sprostredkovatelia si tak finančne znova polepšili. V predchádzajúcom ročníku 2017/2018 zarobili 211 miliónov libier.


„Výška poplatkov nie je regulovaná a logicky tak vzniká priestor na dohodu. Ak agent zastupuje hráča, má byť platený pevnou sumou. V tom podiele z prestupu by nemalo byť zaplatené extrémne vysoké percento. Lebo potom dochádza k pokriveniu vzťahov a hlavne v morálnej rovine to vyznieva neeticky,“ uviedol pre HN športový analytik a hráčsky agent Jozef Tokoš.

Agenti ako súčasť rastúceho biznisu
Väčšina odmien je vyplácaných cez splátky (tzv. instalments). Podľa Tokoša sú však astronomické cifry agentských odmien iba jednou stranou mince. Naopak, provízie treba podľa neho vnímať v širšom kontexte. Rastie totiž celá futbalová sféra a platy sa zvyšujú aj najlepším hráčom, respektíve trénerom.


„Oveľa dôležitejšie je celkové porovnanie klubových príjmov, pričom vidím

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.