Kanonier Bayernu dosiahol unikát. Vstúpil do histórie Ligy majstrov

26.11.2019, 22:10
Robert Lewandowski strelil štyri góly za šestnásť minút.

Futbalisti Realu Madrid, Manchestru City i Tottenhamu Hotspur postúpili v utorok do osemfinále Ligy majstrov. Real remizoval s Parížom St. Germain 2:2, istotu účasti vo vyraďovačke mu ale dal už predchádzajúci výsledok v A-skupine.

City stačila aj domáca remíza so Šachtarom Doneck 1:1, Tottenham otočil skóre s Olympiakosom Pireus a vyhral 4:2. Hviezdou večera bol Robert Lewandowski, ktorý sa pri výhre Bayernu Mníchov nad Olympiakosom 6:0 blysol štyrmi gólmi za 16 minút, čo je najrýchlejší štvorgólový zápis v histórii Ligy majstrov.

Už v predchádzajúcom kole si účasť vo vyraďovačke zabezpečilo trio Paríž St. Germain, Bayern Mníchov a Juventus Turín.
Šláger utorkového večera medzi Realom a PSG sa skončil nerozhodne 2:2, keď hostia v závere zmazali dvojgólové manko. Karim Benzema bol v prvom polčase na konci svižnej akcie domácich, keď po strele Isca do žrde poslal loptu do siete.

V závere prvého polčasu rozhodca odvolal červenú kartu pre brankára domácich Thibauta Courtoisa a potenciálny pokutový kop po zákroku na Maura Icardiho na hranici pokutového územia, VAR mu totiž ukázal predchádzajúci faul na Marcela v strede poľa. Benzema v 79. minúte pridal druhý gól, ale ani to nestačilo - Kylian Mbappé a Pablo Sarabia ešte dokázali vyrovnať a Parížania majú istotu prvenstva v skupine.

O postupe Realu rozhodol už prvý utorňajší duel A-skupiny, v ktorom Galatasaray Istanbul remizoval s FC Bruggy 1:1. Domáci skórovali v 11. minúte zásluhou Adema Büyüka, ktorý dostal prihrávku do pokutového územia a pohotovo skóroval. Hostia vyrovnali v nadstavenom čase po góle Krepina Diattu.

Domáci už pred zápasom nemali šancu na postup, belgický celok potreboval na udržanie si teoretickej nádeje vyhrať. Zápas viedol ako hlavný rozhodca Slovák Ivan Kružliak a v závere vylúčil na strane hostí okrem strelca gólu Diattu aj Clintona Matu. Na čiarach mu pomáhali jeho krajania Tomáš Somoláni a Branislav Hancko.

V B-skupine sa už k istému postupujúcemu Bayernu pridal finalista minulej edície súťaže Tottenham, hoci v dueli s Olympiakosom Pireus musel otáčať skóre. Hostia šokovali domácich priaznivcov dvoma gólmi za necelých dvadsať minút. Najskôr sa v 6. minúte presadil Youseff El Arabi presnou strelou spoza šestnástky k pravej žrdi, v 19. minúte zvýšil na 2:0 Ruben Semedo zblízka po rohovom kope. Spurs v prvom zápase LM pod vedením Joseho Mourinha ale otočili, ešte do prestávky znížil po veľkej chybe obrancu Dele Alli a v 50. minúte vyrovnal na 2:2 Harry Kane.

O triumfe domácich 4:2 potom rozhodli Serge Aurier a svojim druhým gólom Kane. V skupine si prvenstvo poistil Bayern Mníchov a aj po piatom kole si udržal stopercentnú bilanciu. Na ihrisku Olympiakosu Pireus vyhral vysoko 6:0, keď ho po necelej štvrťhodine poslal do náskoku hlavou Leon Goretzka a po zmene strán sa štyrmi gólmi v priebehu necelých 16 minút blysol Lewandowski a postaral sa o najrýchlejší štvorgólový zápis v doterajšej histórii súťaže. Doterajší rekord držal Portugalčan Cristiano Ronaldo, ktorý v roku 2015 strelil štyri góly za 21 minút do siete Malmö. Bayern navyše pridal ďalší rekord, keď strelil v LM päť a viac gólov už v 20. zápase. Doteraz sa delil o prvú priečku s Barcelonou (19 zápasov).

Manchestru City v C-skupine stačila na postup aj remíza so Šchtarom 1:1. Domáci sa bez zraneného útočníka Sergia Agüera dlho nevedeli cez pozornú obranu súpera presadiť, dokázal to až v 56. minúte Ilkay Gündogan po ideálnej prihrávke od Gabriela Jesusa. Cenný bod pre hostí ale potom zariadil Manor Solomon. Na druhé postupové miesto môže ešte pomýšľať aj v tabuľke štvrtá Atalanta vďaka víťazstvu 2:0 nad Dinamom Záhreb.

Definitívu prvenstva v D-skupine má Juventus Turín vďaka víťazstvu 1:0 nad Atleticom Madrid. Rozhodol o tom Paulo Dybala exportne z priameho kopu z ostrého uhla na konci prvého polčasu. Atletico tak ešte v záverečnom kole môže prísť o druhú priečku, pretože Bayer Leverkusen vyhral na ihrisku Lokomotivu Moskva 2:0 a udržal si šancu na postup.

Bundesligista viedol od 11. minúty, keď sa lopta po rohovom kope odrazila za chrbát domáceho brankára Guilhermeho od spoluhráča Rifata Žemaletdinova. V druhom polčase poistil náskok vydareným volejom Sven Bender. Lokomotiv už neskončí v tabuľke lepšie ako na poslednom štvrtom mieste.

5. kolo skupinovej fázy LM 2019/2020:
A-skupina:
Galatasaray Istanbul - FC Bruggy 1:1 (1:0)
Góly: 11. Büyük - 90.+2 Diatta. Rozhodovali: Kružliak - Somoláni, Hancko (všetci SR), ČK. 90.+3 Mata, 90.+3 Diatta (obaja Bruggy)

Real Madrid - Paríž St. Germain 2:2 (1:0)
Góly: 17. a 79. Benzema - 81. Mbappé, 83. Sarabia. Rozhodoval: Dias (Portug.)

B-skupina:
Tottenham Hotspur - Olympiakos Pireus 4:2 (1:2)
Góly: 50. a 77. Kane, 45.+1 Dele Alli, 73. Aurier - 6. El Arabi, 19. Semedo. Rozhodoval: Kabakov (Bul.)

Crvena Zvezda Belehrad - Bayern Mníchov 0:6 (0:1)
Góly: 53., 60., 64. a 68. Lewandowski (prvý z 11m), 14. Goretzka, 90. Tolisso. Rozhodoval: Kuipers (Hol.)

C-skupina:
Manchester City - Šachtar Doneck 1:1 (0:0)
Góly: 56. Gündogan - 69. Solomon. Rozhodoval: Vinčič (Slovin.)

Atalanta Bergamo - Dinamo Záhreb 2:0 (1:0)
Góly: 27. Muriel (z 11m), 47. Gomez. Rozhodoval: Karasev (Rus.)

D-skupina:
Lokomotiv Moskva - Bayer Leverkusen 0:2 (0:1)
Góly: 11. Žemaletdinov (vlastný), 54. S. Bender. Rozhodoval: Oliver (Angl.)

Juventus Turín - Atletico Madrid 1:0 (1:0)
Gól: 45.+2 Dybala. Rozhodoval: Taylor (Angl.)

01 - Modified: 2024-04-09 13:49:38 - Feat.: - Title: Islamský štát hrozí útokmi na štvrťfinále Ligy majstrov. Paríž, Londýn a Madrid posilnili bezpečnosť 02 - Modified: 2024-03-21 18:34:32 - Feat.: - Title: Liga majstrov bude bez našich klubov. Prestížne, no nerentabilné, nie je to až také terno, tvrdí funkcionár 03 - Modified: 2024-03-09 16:48:54 - Feat.: - Title: Bayern Mníchov deklasoval Mainz, anglický útočník Kane strelil hetrik 04 - Modified: 2024-02-27 08:00:00 - Feat.: - Title: Mladíci Žiliny chcú prepísať historické štatistiky. Na štvrťfinále Ligy majstrov treba zdolať dánsky veľkoklub 05 - Modified: 2024-02-22 14:47:01 - Feat.: - Title: Doplatí na to naša repre? Odborník tlmí skepsu týkajúcu sa Calzonovej dvojúlohy: Kouč ihneď vyslal silný odkaz
15. apríl 2024 00:32