Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2008, 00:00

Ten, čo vychoval Moravčíka

Patril medzi posledných "obojživelníkov" -- na profesionálnej úrovni hrával futbal aj hokej. Rodák z Trenčianskych Teplíc Milan Lešický pôsobil desať rokov v Nitre v najvyššej československej futbalovej súťaži a zároveň nastupoval v drese Štartu Nitra v Slovensko--moravskej hokejovej lige. V 25. tich rokoch získal trénerskú licenciu a začal sa venovať nitrianskej mládeži. "Ľubomíra Moravčíka som poznal od desiatich rokov. Mojimi rukami prešiel v doraste a neskôr aj v československej juniorskej reprezentácii," povedal pre HN Lešický.

Patril medzi posledných "obojživelníkov" -- na profesionálnej úrovni hrával futbal aj hokej. Rodák z Trenčianskych Teplíc Milan Lešický pôsobil desať rokov v Nitre v najvyššej československej futbalovej súťaži a zároveň nastupoval v drese Štartu Nitra v Slovensko-moravskej hokejovej lige. V dvadsiatich piatich rokoch získal trénerskú licenciu a začal sa venovať nitrianskej mládeži. "Ľubomíra Moravčíka som poznal od desiatich rokov. Mojimi rukami prešiel v doraste a neskôr aj v československej juniorskej reprezentácii," povedal pre HN Lešický.

Stál za úspechmi mládeže
Ukončil Vysokú školu poľnohospodársku so zameraním na ekonomický smer. V roku 1970 bol najskôr asistentom trénera rezervného mužstva Nitry, neskôr postúpil do prvého tímu. Okrem trénovania sa zameral aj na vytvorenie projektu výchovy profesionálnych futbalistov. V roku 1980 získal na Fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave trénerskú A-licenciu a stal sa hlavným trénerom mládeže Nitry. Tá patrila v 80. rokoch medzi najlepšie v Československu. Prešli ňou okrem Moravčíka aj ďalší neskorší reprezentanti Slovenska -- napríklad gólman Miroslav König či Róbert Tomaschek. Následne pôsobil ako reprezentačný tréner mládežníckych reprezentácií do 16, 17 a 18 rokov. V roku 1988 sa vrátil už ako hlavný tréner do Plastiky Nitra. Hneď o rok s ňou získal historický úspech -- bronzové medaily za tretie miesto v najvyššej československej lige. Po šiestom mieste v ďalšej sezóne v Nitre skončil a stal sa asistentom trénera Milana Máčalu pri národnom tíme. Po rozdelení republiky prevzal slovenskú reprezentáciu do 21 rokov, ktorú ako hlavný tréner viedol do roku 1997. Jeho úspechy s výchovou talentov ho priviedli o rok neskôr do Japonska, pôsobil tri roky v spoločnosti Japan Sport Promotion v manažmente. Vypracúval rôzne projekty na zvýšenie úrovne japonského futbalu.

Dva tituly za jeden rok
Po návrate z krajiny vychádzajúceho slnka vydržal bez futbalu iba dva roky. V sezóne 2002 -- 2003 priviedol Žilinu k majstrovskému titulu. V tom istom ročníku sa tešil z triumfu aj v najvyššej futbalovej lige s tímom Inkar Nitra. "To bola výnimočná sezóna. Myslím si, že podobný úspech v dvoch rôznych súťažiach sa už nikomu nepodarí," hovorí Lešický. Predposledným klubom, ktorý trénoval, bol Púchov, ktorý zachránil v najvyššej súťaži. Naposledy viedol Spartak Trnava. Posledné dva roky pôsobil vo funkcii športového riaditeľa v pražskej Viktorii Žižkov. V nej sa pričinil o návrat klubu do najvyššej súťaže. Žižkov obsadil v tomto ročníku 10. miesto a Lešický sa rozhodol dobrovoľne opustiť pražský klub. Dnes je voľným trénerom či funkcionárom čakajúcim na možnosť zasadnúť na pozíciu prezidenta nášho futbalového zväzu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.