Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2020, 13:35 Aktualizované dňa 24.03.2020 o 14:21

Olympiáda v lete nebude, presunuli ju na budúci rok

Olympijské hry budú odložené prvýkrát za 124 rokov svojej existencie.

Olympiáda v lete nebude, presunuli ju na budúci rok
Zdroj: TASR/AP

Olympijské hry v Tokiu sa tento rok v lete kvôli pandémii koronavírusu neuskutočnia. Japonský premiér Šinzó Abe sa dnes s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom dohodol v telefonickom rozhovore na preložení hier na budúci rok. Budú sa konať najneskôr v lete 2021.

"Vo svetle súčasných udalostí a na základe informácií od Svetovej zdravotníckej organizácie sa prezident MOV a predseda vlády Japonska zhodli, že XXXII. letné olympijské hry musia byť preložené na budúci rok, najneskôr na leto 2021, aby sa zabezpečilo zdravie športovcov, všetkých ľudí zapojených do OH a medzinárodnej komunity," uviedli MOV a organizačný výbor tokijských hier v spoločnom vyhlásení. Napriek zmene termínu ponesú hry stále oficiálny názov Tokio 2020.

​Olympijské hry v Tokiu sa mali konať od 24. júla do 9. augusta. Odložené budú prvýkrát za 124 rokov svojej existencie. Hry sa nekonali vo vojnových rokoch 1916, 1940 a 1944 a v dobe studenej vojny ich v rokoch 1980 a 1984 ovplyvnili bojkoty výprav.

Tokio dokončilo prípravy na veľkolepý športový sviatok v čase, keď sa začal koronavírus šíriť svetom. Organizátori aj predstavitelia MOV niekoľko mesiacov ubezpečovali, že sa hry uskutočnia v naplánovanom termíne. V minulých dňoch však obe strany aj pod tlakom národných olympijských výborov a samotných športovcov pripustili, že začínajú o odklade hier uvažovať.

Koranavírusom sa podľa aktuálnych údajov nakazilo v 194 krajinách sveta viac než 377-tisíc ľudí, chorobe COVID-19 ich 16 500 podľahlo. Snaha o zastavenie šírenia vírusu viedla k veľkým cestovným, komerčným a spoločenským obmedzeniam, ktoré výrazne ovplyvnili aj prípravu mnohých športovcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.