Naši futbalisti nestačili na Čechov. Po derby vypadávajú

18.11.2020, 21:34
TASRTASRredred
Prehra znamená pre našich futbalistov zostup do C-divízie.

Slovenskí futbalisti prehrali v stredajšom zápase 2. skupiny B-divízie Ligy národov 2020/2021 v Plzni s domácim Českom 0:2.

Pre našich futbalistov to znamená zostup do C-divízie. Naopak, Česi po úspechu mieria do elitnej 16-ky v A-divízii.

Tréner Štefan Tarkovič zaznamenal na lavičke národného tímu prvú prehru, keď po triumfe 2:1 po predĺžení v Severnom Írsku SR postúpil na budúcoročné EURO, resp. následne zdolal doma Škótsko 1:0.

Duel s Českom bol pre Slovákov posledný v tomto roku. Na jar budúceho vstúpia do kvalifikácie MS 2022 v Katare, pred ME ich čakajú prípravné stretnutia a na samotnom kontinentálnom šampionáte boje v skupine s Poľskom, Švédskom a Španielskom.

Česi uštedrili Slovákom štvrtú prehru za sebou, celkovo už deviatu zo štrnástich vzájomných duelov v ére samostatnosti. O triumfe domácich rozhodli Tomáš Souček a Zdeněk Ondrášek.

Česko začalo od začiatku aktívne a súpera k ničomu nepúšťalo. V 3. minúte na zadnej tyčke netrafil do priestoru brány Matějů. V 6. minúte pohotovo vypálil Ondrášek, Rodák skvelým zákrokom vytesnil na tyč. Česi sa lepšie dopĺňali, dobre kombinovali, hostia pôsobili úplne bezzubo.

V 17. minúte Ondrášek hlavou vypustil po dobrom centri ešte lepší projektil, ale Rodák bol opäť excelentný a vyrazil na roh. Z neho však už Česi skórovali, keď Janktov center usmernil hlavou nechytateľne do siete Souček.

Domáci potom akoby uvoľnili priestor súperovi, aby ten čosi musel vymyslieť, no hosťom sa to nedarilo. Slováci prvýkrát nebezpečne zahrozili až v 31. minúte, keď spätnú prihrávku Maka na Kucku česká obrana v poslednej sekunde zblokovala na roh. O desať minút ešte v nádejnej pozícii vystrelil vysoko nad Souček.

Česi poslali do druhého polčasu namiesto Vaclíka Koubeka a prekonať ho mohol v 49. minúte po prihrávke od Maka tvrdou strelou Pekarík, no Koubek vyrazil. Slováci akoby sa nadýchli k chvíľkovej prevahe, ale tú súper opäť rýchlo prebral a výsledkom bol gól Ondráška v 55. minúte.

Útočník ČR bol na malom vápne po prihrávke od Černého sám a zakončil nekompromisne aj s malým tečom Gyömbéra - 2:0. O kontaktný gól sa pokúsil Mak, po šikovnej narážačke s Rusnákom ale trafil len bočnú sieť. Po hodine hry vystriedal tréner hostí Tarkovič trio hráčov a na plochu sa dostal aj debutant Suslov. Ten sa tak stal najmladším hráčom so štartom v národnom A-tíme vo veku 18 rokov, 5 mesiacov a 11 dní.

V 70. minúte vysunul do behu Král Jankta, domácemu hráčovi v poslednom momente vypichol loptu Gyömbér. V záverečnej dvadsaťminútovke boli síce hostia častejšie na polovici Čechov, no nedarilo sa im vytvoriť si čistú príležitosť. Domáci boli v defenzíve skalopevní a bez väčších problémov priviedli duel do víťazného konca.

hlasy po zápase (zdroj: RTVS):
Marek Hamšík, stredopoliar a kapitán SR: "Myslím si, že vyhral lepší tím. Česi pôsobili na ihrisku lepšie, mali viac šancí, boli nebezpečnejší, takže vyhrali zaslúžene. Určite sme chceli hrať lepšie, ako to bolo. Určite nás mrzí zostup do C-divízie, bolo to derby a opäť sme nedokázali zdolať Čechov. Novembrový zraz bol náročný, vyhrali sme dva z troch zápasov, musíme sa pozerať dopredu."

Michal Ďuriš, útočník SR: "Nezvládli sme zápas, veril som, že tu môžeme niečo uhrať a pretrhnúť neúspešnú sériu s Čechmi. Žiaľ, Česi boli o čosi lepší a my sme to nezvládli. Mali sme fázy, keď sme držali loptu, v predfinálnej fáze však boli Česi lepší."

záverečné 6. kolo Ligy národov - B-divízia, 2. skupina

Česko - SLOVENSKO 2:0 (1:0)
Góly: 17. Souček, 55. Ondrášek, ŽK: Hrošovský (SR). Rozhodovali: Cakir - Duran, Ongun (všetci Tur.), bez divákov.

Česko: Vaclík (46. Koubek) - Coufal, Brabec, Kalas, Matějů - Souček, Král - Masopust (46. Černý), Darida (87. Barák), Jankto (74. Kopic) - Ondrášek (66. Vydra)

SLOVENSKO: Rodák - Pekarík, Gyömbér, Škriniar, Hubočan - Lobotka (62. Hrošovský) - Rusnák (62. Suslov), Kucka (67. Greguš), Hamšík, Mak (61. Šafranko) - Ďuriš (81. Schranz)

konečná tabuľka 2. skupiny:
1. Česko 6 4 0 2 9:5 12 - postup do A-divízie
2. Škótsko 6 3 1 2 5:4 10
3. Izrael 6 2 2 2 7:7 8
4. SLOVENSKO 6 1 1 4 5:10 4 - zostup do C-divízie

01 - Modified: 2024-04-16 16:51:58 - Feat.: - Title: Slovan hľadá novú jednotku. Belasí potrebujú brankára aspoň na tri sezóny. Borjana však fanúšikovia „žrali“ 02 - Modified: 2024-04-15 18:50:05 - Feat.: - Title: Expert na Bundesligu pre HN: Leverkusen trafil pri posilách jackpot. Kľúčom k titulu bol aj kouč či mentalita 03 - Modified: 2024-04-13 16:27:25 - Feat.: - Title: Slovan Bratislava získal rekordný štrnásty titul majstra Slovenska 04 - Modified: 2024-04-13 13:47:12 - Feat.: - Title: Slovenský brankár Dúbravka s piatym čistým kontom, Newcastle nedal šancu Tottenhamu 05 - Modified: 2024-04-13 07:47:39 - Feat.: - Title: VIDEO Fanúšik v Saudskej Arábii zbičoval futbalistu. Po prehratom zápase mu spôsobil poriadne rany na chrbte
19. apríl 2024 14:48