Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2021, 15:38 Aktualizované dňa 20.06.2021 o 18:34

Absolútne víťazstvo Petra Sagana. Získal siedmy slovenský majstrovský titul

Už na štarte o 10.30 h ukazoval teplomer okolo 30 stupňov Celzia. Pretekári absolvovali dokopy sedem okruhov dlhých 32,5 km.

 Peter Sagan získal siedmy slovenský majstrovský titul v pretekoch s hromadným štartom na spoločnom československom šampionáte v Bánovciach nad Bebravou.

V nedeľu rozhodol o svojom triumfe v záverečnom stúpaní, keď sa utrhol od vedúcej skupiny a prišiel si v sólovom úniku po absolútne víťazstvo pred trojicou Čechov.

Český titul si vybojoval Michael Kukrle. Druhým najlepším slovenským cyklistom bol Matúš Štoček, tretí skončil Lukáš Kubiš, ktorý prešprintoval Erika Bašku.

Nedeľňajší vrchol spoločných MSR a MČR nemal náročný profil, na pretekárov čakalo približne 1900 výškových metrov, no preteky na dlhej trase skomplikovali vysoké horúčavy.

Veľké horúčavy

Už na štarte o 10.30 h ukazoval teplomer okolo 30 stupňov Celzia. Pretekári absolvovali dokopy sedem okruhov dlhých 32,5 km. Hneď po štarte sa začalo útočiť a do úniku sa snažili dostať viacerí pretekári.

Nikto sa však dlhšie nedokázal odpútať a nezmenilo to ani stúpanie na Motešice (0,8 km, 5,3 percenta).

Po ňom sa však po páde rozdelil pelotón. Vpredu jazdili najväčší domáci favorit Peter Sagan, ktorý bol od úvodu pretekov veľmi aktívny, či Matúš Štoček a väčšina českej špičky.

Asi 40-členná skupina však príliš nespolupracovala a tak sa z nej čoskoro vytvoril desaťčlenný únik a po druhom prejazde cieľa si vypracoval viac ako dvojminútový náskok.

Chýbali najväčšie hviezdy

V úniku boli zo Slovákov Sagan a Štoček a osem Čechov Mathias Vacek, Petr Klabouch, Karel Camrda, Tomáš Kalojíros, Daniel Turek, Lubomír Petruš, Dominik Neuman a Michael Kukrle. Najväčšie české hviezdy v ňom však chýbali. Skupina výborne spolupracovala a jej náskok rýchlo rástol.

Po polovici pretekov mali k dobru už sedem minút a po odjazdení 150 km to bolo už desať minút. V pelotóne sa zvýšila nervozita a začalo sa útočiť, čo vyhovovalo skupine v úniku.

Všetko tak nasvedčovalo tomu, že o národných tituloch sa rozhodne medzi pretekármi v úniku. Najväčším favoritom na absolútneho víťaza bol Peter Sagan. Desiatka na čele si udržala vyše desaťminútový náskok aj v úvode predposledného kola.

V záverečnom kole zaútočili z úniku Turek a Kukrle, ich nástup zachytili len Neuman a Sagan, ktorý sa tak odpútal od Štočeka. V poslednom stúpaní sa trojnásobný majster sveta utrhol od trojice Čechov a prišiel si pre ďalší majstrovský titul.

Titul držia jedenásť rokov 

Bratia Saganovci držia titul z pretekov s hromadným štartom v rukách už jedenásť rokov. Peter ich získal sedem, Juraj štyri, vlaňajší triumf nemohol obhajovať pre zranenie.

Ako druhý zo Slovákov prišiel do cieľa Štoček. Dvadsaťdvaročný jazdec stajne Topforex - ATT Investments mal v cieli trojminútové manko na Sagana, s ktorým vydržal až do jeho záverečného nástupu ako jediný domáci cyklista.

"Samozrejme, dres by som chcel, ale nejdem sa tu hrať na to, že by som si z neho išiel spraviť trhací kalendár. Je vidno, že je na tom fakt dobre a dúfam, že na Tour to ukáže. Bolo to fajn, točili sme sa, pekné preteky. Peťo hneď povedal a je to známe, že nerád jazdí v takom veľkom balíku. Nechce sa zraniť, tak si radšej nastúpi a strieda sa s menším počtom jazdcov," povedal.

Bronz získal Kubiš z Dukly Banská Bystrica, ktorý má aj striebro z časovky. V nedeľu sa presadil v špurte hlavného balíka. "S výsledkom nie som až tak celkom spokojný, mieril som vyššie, nevydalo... Ale tak som rád aspoň za tretie miesto, podarilo sa mi ukázať moje šprintérske kvality, keď som vyhral dojazd balíka. Nohy som mal celý deň dobré, išlo sa mi dobre a viackrát som to skúšal v tom kopci. No nepodarilo sa mi zachytiť ten Petrov únik, pretože v 1. kole to odišlo v kopci a predo mnou to vlastne spadlo. Musel som zastať a stratil som pozície. Keď mala tá skupinka na čele náskok už okolo päť minút, všetci v balíku vedeli, že je to stratené," povedal.

Preteky, ktoré organizovalo OZ xRoad Bánovce nad Bebravou s podporou mesta Bánovce nad Bebravou, Trenčianskeho samosprávneho kraja a Slovenského zväzu cyklistiky, prilákali do cieľa i k trati niekoľko tisícok fanúšikov.

"Opäť to bol úžasný šampionát na Slovensku a veľká športová udalosť. Konkurencia v pelotóne bola úžasná a dominancia Petra Sagana, čo na to povedať. Opäť dokázal, že je iná liga a mňa ako prezidenta zväzu naozaj teší, že pred Tour de France a olympiádou je v takejto skvelej kondícii. Peťo nastupoval od prvého kilometra, všetci vedeli, čo ide robiť, ako to ide robiť a nikto mu nestíhal. Verím, že nám bude ešte dlho robiť takúto radosť," povedal prezident SZC Peter Privara.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.