Rakúšania skončili medzi elitou. Po prehre s Rusmi

13.05.2013, 22:07

Hokejisti Rakúska budú hrať na budúci rok v A-skupine I. divízie majstrovstiev sveta. O ich zostupe definitívne rozhodla pondelková prehra 4:8 v B-skupine MS s obhajcom titulu Ruskom.

Už pred záverečnými utorkovými súbojmi v základných skupinách je jasné, že Rakúšania skončia v helsinskej vetve s piatimi bodmi na poslednej ôsmej pozícii. Spolu s nimi opúšťajú elitnú kategóriu aj Slovinci, o rok ich na MS v Bielorusku nahradia Kazachstan a Taliansko, ktorí si účasť medzi elitou vybojovali na aprílovom turnaji A-skupiny I. divízie v Budapešti.

Rusi vďaka víťazstvu poskočili na prvú priečku tabuľky B-skupiny, o líderskú pozíciu však môžu prísť v utorok v prípade úspechov USA, respektíve Fínska.

B-skupina:
Rakúsko - Rusko 4:8 (3:3, 1:3, 0:2)
Góly: 9. M. Iberer (Lukas), 10. Vanek (Pöck, Raffl), 16. Raffl (Vanek, Hundertpfund), 28. F. Iberer (Baumgartner, Altmann) – 2. Perežogin (Moziakin, Popov), 9. Kovaľčuk (Radulov), 19. Nikulin (Medvedev, Kovaľčuk), 25. Radulov (Kovaľčuk), 32. Moziakin (Nikulin, Popov), 38. Soin (Kokarev), 42. Zajcev (Petrov), 50. Kuznecov (Petrov, Belov). Rozhodovali: Croft (USA), Rantala (Fín.) - Kilian (Nňor.), Wilmot (Kan.), vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše Pöck (Rak.) 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:1, 4455 divákov.
Rakúsko: Swette (21. Starkbaum) - Lakos, Pöck, Schumnig, Lukas, Altmann, F. Iberer, Reichel, Klimbacher - Raffl, Hundertpfund, Vanek - Baumgartner, Oberkofler, Peintner - Latusa, Herburger, Kristler - M. Iberer, Schuller
Rusko: Varlamov – Nikulin, Birjukov, Medvedev, Ťutin, Belov, Denisov, Zajcev – Radulov, Tereščenko, Kovaľčuk – Moziakin, Popov, Perežogin – Kuznecov, Anisimov, Petrov – Soin, Lokťonov, Kokarev

Večerný pondelkový súboj hokejového giganta s outsiderom priniesol bohaté gólové hody. Rusi podali exhibičný výkon, predviedli síce okulahodiace ofenzívne akcie, no vzadu hrali nedôsledne. V 9. minúte viedli 2:0 po góloch Perežogina a Kovaľčuka po výstavnej spolupráci s Radulovom, Rakúšania však dokázali tromi gólmi v priebehu siedmich minút stav senzačne otočiť. Favorit do prestávky ešte vyrovnal zásluhou presilovkovej delovky Nikulina a na začiatku druhej tretiny pridal štvrtý zásah Radulov. F. Iberer ešte raz zrovnal skóre, no to už bolo zo strany Rakúšanov všetko. Do konca dejstva skórovali Moziakin a Sojin a Rusi opäť viedli o dva góly. V záverečnej tretine si obhajca kontroloval náskok, ktorý ešte prikrášlil dvomi gólmi. Rusi tak súpera vysoko deklasovali napriek tomu, že na strely prehrali 18:36...