Čechov spasil Plekanec. A sú vo štvrťfinále (video)

14.05.2013, 20:34
tasrtasr
Česi sa napokon pretlačili do play-off MS. Rozhodla o tom ich výhra 7:0 nad Nórmi.

Českí hokejisti si zabezpečili miestenku vo štvrťfinále MS, keď v utorňajšom priamom súboji o postup z A-skupiny deklasovali Nórsko jednoznačne 7:0 a v tabuľke poskočili na 4. miesto. O semifinále sa Česi pobijú s víťazom štokholmskej skupiny Švajčiarskom vo štvrtok o 14.45 SELČ.

Cestu do bojov o medaily vydláždil tímu kouča Aloisa Hadamczika jeho elitný útok tromi gólmi už v prvej tretine, vo všetkých mala prsty aj čerstvá posila zo zámoria Tomáš Plekanec. Kľúčový duel tak Česi suverénne zvládli a odvrátili hrozbu, že prvýkrát v histórii nepostúpia medzi osem najlepších celkov šampionátu.

A-skupina:
Česko - Nórsko 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)
Góly: 2. Fleischmann (Plekanec), 8. Fleischmann (Plekanec, Tlustý), 12. Tlustý (Plekanec), 28. Hanzal (Voráček, Hudler), 40. Michálek (Šmíd, Hubáček), 54. Vrbata (Hanzal), 54. Irgl (Novotný, Hubáček). Rozhodcovia: Johansson (Švéd.), Rönn (Fín.) – Dahmen (Švéd.), Šeľjanin (Rus.), vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2769 divákov.
Česko: Pavelec (54. Francouz) – Židlický, Čáslava, Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Kutlák – Fleischmann, Plekanec, Tlustý - Voráček, Hertl, Hudler – Vrbata, Hanzal, Koukal - Irgl, Novotný, Hubáček - Tenkrát
Nórsko: Haugen (13. Volden) – Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Ödegaard, Sorvik, Forsberg – Skröder, Hansen, Röymark – Holtet, K. A. Olimb, Thoresen – M. Olimb, Bastiansen, Roest - Spets, Ask, Dahlström - Martinsen

Česi v zostave už so zámorskými akvizíciami obrancom Židlickým a centrom Plekancom začali skvele a po necelej polminúte sa do prvej šance dostal Fleischmann. Ten istý hráč sa po 105 sekundách hry už tešil z gólu, keď v presilovke dôrazom pretlačil puk spod gólmana Haugena do siete. Aktivita patrila naďalej českému tímu a v 8. minúte pokračoval vo svojom galapredstavení Fleischmann - spoza bránky sa natlačil pred Haugena a bekhendom medzi betóny zvýšil na 2:0. Nóri nedokázali na nevydarený štart odpovedať ani v početnej výhode a na kolená ich zrazil ďalší gól elitnej formácie súpera - Plekanec si pri presnom zásahu Tlustého pripísal už svoju tretiu asistenciu a v bránke súpera Haugena nahradil Volden. Ten o chvíľu zneškodnil samostatný únik Vrbatu, ale aj tak odchádzali Nóri do kabín s výrazným mankom. Ani v druhej časti sa obraz hry nezmenil, Česi na ľade jasne dominovali a pred polovicou duelu Hanzal pri avizovanom vylúčení pridal štvrtý gól. Severania boli absolútne neškodní, po prostrednej tretine mali na konte spolu iba osem striel a tesne pred druhou sirénou inkasovali aj piatykrát po nahodení Micháleka od modrej. Debakel Nórov spečatili v záverečnej dvadsaťminútovke ešte Vrbata a Irgl a šancu pri jasnom náskoku dostal aj náhradný brankár Francouz.