Ukrajina dosiahla veľký triumf, Francúzom sa postup vzdialil

15.11.2013, 22:09

Švédska futbalová reprezentácia prehrala v prvom zápase európskej baráže o postup na svetový šampionát do Brazílie 2014 v Lisabone s domácim Portugalskom 0:1, keď sa o jediný presný zásah postarala opora Realu Madrid Cristiano Ronaldo v 82. minúte.

V mikrosúboji dvoch hviezdnych futbalistov tak Ronaldo zdolal Zlatana Ibrahimoviča 1:0, pričom si Portugalsko vybojovalo dobrú východiskovú pozíciu pred budúcotýždňovou odvetou na severe Európy.

Postupovú miestenku na svetový šampionát majú na dosah futbalisti Grécka, ktorí postúpili do baráže z druhého miesta v kvalifikačnej G-skupine. Na gól domáceho Mitrogloua zo 14. minúty ešte dokázali hostia odpovedať presným zásahom z kopačky Stancua, no to bolo zo strany Rumunov všetko. Po góloch Salpingidisa a opäť Mitrogloua zvíťazili "Hellas" v Aténach 3:1 a pred odvetným súbojom sú vzhľadom na vybojované dvojgólové manko na súpera už jednou nohou v Brazílii.

Historickej chvíle sa dočkali diváci na štadióne v Kyjeve, kde domáca Ukrajina vyhrala nad Francúzskom 2:0 a futbalistov z "krajiny galského kohúta" zdolala vôbec prvýkrát v histórii samostatnosti od roku 1991. Vedenia sa ujali zverenci Michaila Fomenka v 61. minúte zásluhou Zozuľu (na snímke), historické víťazstvo nad Francúzskom podčiarkol sedem minút pred koncom z jedenástky Jarmolenko.

Futbalisti Islandu remizovali v úvodnom dueli prvých zápasov európskej baráže na domácej pôjde s Chorvátskom 0:0 a ich postupová nádej na budúcoročný svetový šampionát v Brazílii stále žije.

Prvý polčas v takmer mrazivom islandskom počasí gól nepriniesol, keďže ani jeden z tímov si nedokázal vypracovať väčšiu gólovú príležitosť. Ideálnu možnosť na zlomenie duelu vo svoj prospech mali Chorváti od 50. minúty po vylúčení domáceho Olafura Skulasona, ktorý stiahol v samostatnom úniku na domácu bránu útočníka Mandžukiča. Chorváti napriek niekoľkým gólovým možnostiam v závere duelu vyše 40-minútovú presilovku nevyužili, do budúcotýždňovej odvety v Záhrebe tak pôjdu obe mužstvá za stavu 0:0.

Odvetné zápasy európskej baráže sa hrajú v utorok 19. novembra od 20.00 h SEČ.

Európska baráž o postup na MS 2014 - prvé zápasy:

/Reykjavík/

Island - Chorvátsko 0:0

Rozhodoval: Alberto Undiano Mallecano (Šp.), ČK: 50. O. Skulason (Island)

Zostavy a striedania:

Island: Halldorsson - O. Skulason, Arnason, R. Sigurdsson, G. Skulason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Bjarnason - Finnbogason, Sigthorsson (46. Gudjohnsen)

Chorvátsko: Pletikosa - Srna, Simunič, Čorluka, Pranjič - Iličevič (46. Olič), Rakitič, Modrič, Perišič - Mandžukič (87. Benko), Eduardo (72. Rebič)

/Atény/

Grécko - Rumunsko 3:1 (2:1)

Góly: 14., 67. Mitroglou, 21. Salpingidis - 19. Stancu. Rozhodoval: Pedro Proenca (Por.), ŽK: Siovas, Katsouranis - Bourceanu, Cocis, Goian, Lazar, Rat. ČK: 90.+2 Lazar (Rumunsko)

Grécko: Karnezis - Holebas, Papastathopoulos, Torosidis, Maniatis (77. Karagounis) - Tziolis, Siovas, Katsouranis (86. Samaris) - Mitroglou (80. Gekas), Salpingidis - Samaras

Rumunsko: Lobont - Gardos, Goian, Rat, Matel - Tänase (87. Maxim), Cocis, Bourceanu (75. Lazar), Torje (75. Grozav) - Stancu, Marica

/Kyjev/

Ukrajina - Francúzsko 2:0 (0:0)

Góly: 61. Zozuľa, 83. Jarmolenko (z 11 m). Rozhodoval: Cüneyt Cakir (Tur.), ŽK: Ševčuk, Fedeckij, Kučer - Giroud, Sissoko. ČK 90.+5 Kučer - 90.+1 Koscielny

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Kučer, Chačeridi, Ševčuk - Jarmolenko, Stepanenko, Konopľanka (90.+2 Gusev) - Rotaň, Edmar (76. Bezus) - Zozuľa (86. Selezňov)

Francúzsko: Lloris - Debuchy, Koscielny, Abidal, Evra - Pogba, Matuidi - Remy (64. Sissoko), Nasri (80. Valbuena), Ribery - Giroud (70. Benzema)

/Lisabon/

Portugalsko - Švédsko 1:0 (0:0)

Gól: 82. Ronaldo. Rozhodoval: Nicola Rizzoli (Tal.), ŽK: Pereira, Ronaldo - Larsson, Elmander

Portugalsko: Patricio - Pereira, Pepe, Alves, Coentrao - Meireles (79. Josue), Veloso, Moutinho - Nani, Postiga (66. Almeida), Ronaldo

Švédsko: Isaksson - Lustig, Nilsson, Antonsson, Olsson - Larsson, Elm (72. Wernbloom), Källström (78. Svensson), Kačaniklič - Elmander (88. Gerndt), Ibrahimovič

01 - Modified: 2005-09-13 12:14:41 - Feat.: 0 - Title: I bez Grebeníčka s KSČM nepůjdu, tvrdí Paroubek
01 - Modified: 2024-04-19 06:23:00 - Feat.: - Title: Šéf CIA varoval pred najhorším scenárom pre Kyjev: Ukrajina bez ďalšej pomoci môže prehrať vojnu už tento rok 02 - Modified: 2024-04-18 22:00:07 - Feat.: - Title: Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie Alainovi Delonovi, postavil sa na stranu Kyjeva 03 - Modified: 2024-04-18 21:46:07 - Feat.: - Title: Prežitie Ukrajiny je dôležité aj pre Spojené štáty, uviedol Trump. Cez víkend má prebehnúť dôležité hlasovanie 04 - Modified: 2024-04-18 20:29:20 - Feat.: - Title: Poľskí poľnohospodári nepúšťajú kamióny cez hraničné priechody s Ukrajinou 05 - Modified: 2024-04-18 17:47:48 - Feat.: - Title: Regulátor navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj príjmaní európskej legislatívy
19. apríl 2024 09:05