Američania prehrali o gól. Na postup im to však stačilo

26.06.2014, 20:07

Futbalisti Nemecka zvíťazili vo svojom záverečnom vystúpení v G-skupine na MS v Brazílii nad USA 1:0 a do osemfinále postúpili z 1. miesta. Napriek prehre sa vo vyraďovacej časti predstavia aj Američania, keďže víťazstvo Portugalska nad Ghanou v pomere 2:1 neohrozilo ich postupovú druhú priečku.

Nemci držali taktovku stretnutia, ktoré sa hralo za stáleho hustého dažďa, od začiatku vo svojich rukách. Napriek niekoľkým príležitostiam v prvom polčase padol otvárací gól až v tom druhom, keď v 55. minúte prekonal brankára Tima Howarda svojím štvrtým gólom na šampionáte Thomas Müller. Američania spálili najväčšiu príležitosť v samom závere a na tohtoročných MS si pripísali prvú prehru. Tá však mala napokon postupovú príchuť.

Nemci v boji o štvrťfinále nastúpia v pondelok 30. júna v Porto Alegre o 22.00 SELČ proti 2. tímu druhému tímu H-skupiny.

G-skupina

USA - Nemecko 0:1 (0:0)

Gól: 55. Müller. ŽK: Gonzalez, Beckerman - Höwedes. Rozhodovali: Irmatov - Rasulov (obaja Uzb.), Kochkarov (Kirgiz.), 41.000 divákov.

USA: Howard - Gonzalez, Johnson, Besler, Beasley - Beckerman, Bradley, Jones, Zusi (84. Yedlin), Davis (59. Bedoya) - Dempsey

Nemecko: Neuer - Boateng, Hummels, Mertesacker, Höwedes - Schweinsteiger (76. Götze), Lahm - Kroos, Özil (89. Schürrle), Podolski (46. Klose) - Müller

Husté prívalové dažde v Recife výrazne skomplikovali predzápasovú rozcvičku oboch tímov. Pôvodne mali organizátori pre nepriaznivé počasie posunúť začiatok duelu na neskôr, oba tímy však napokon začali boj proti súperovi a podmočenému terénu v plánovanom čase.

Nemci sa od úvodného výkopu "zahryzli" do svojho súpera a v prvých desiatich minútach si vytvorili dve príležitosti na získanie vedenia. V 2. minúte sa Podolski snažil v pokutovom území efektným volejom zakončiť Boatengovu prihrávku, loptu však netrafil ideálne.

O osem minút neskôr prišiel po odvrátenom rohu presný center z pravej strany, ale Höwedes s Mertesackerom sa nedohodli a sľubnú príležitosť zahodili.

Američania zaostávali za svojím súperom v ofenzívnom nasadení a viac sa sústredili na rušenie jeho rýchlej kombinačnej hry, ktorú režíroval Kroos s podporou Schweinsteigera. V 22. minúte si na druhej strane loptu niekoľkokrát vymenili aj oni, no následnej technickej strele z kopačky Zusiho chýbalo viac presnosti.

Nebezpečnejšie vyzneli rýchle prechody do útoku zo strany "Nationalelf". V 34. minúte našiel Müller vo "veľkom vápne" Özila, ktorý popod nohy brániaceho protihráča síce zakončil, Howarda však neprekonal.

Druhé dejstvo otvoril Boatengov mäkučký center "do ohňa", Özilova hlavička si ale nenašla cestu do priestoru troch žrdí. Príchodom Kloseho na trávnik sa zvýšila sila Nemcov vo vzdušnom ofenzívnom priestore, no v 59. minúte ho v ňom po rohu zastúpil Mertesacker. Jeho hlavička natiahla Howarda, lopta sa následne dostala k Müllerovi, na ktorého technickú strelu bol už brankár USA prikrátky - 1:0.

Zverencom Jürgena Klinsmanna chýbal lesk a s blížiacim sa koncom duelu zaostávali za svojím súperom aj po kondičnej stránke. Ich najväčšia šanca prišla napokon v 93. minúte, Bedoyovi však zmaril radosť obetavým sklzom kapitán Nemecka Lahm. Následne sa dostal k hlavičke ešte aj Dempsey, no mieril tesne nad bránu.

tabuľka G-skupiny:

1. Nemecko 3 2 1 0 7:2 7

2. USA 3 1 1 1 4:4 4

----------------------------------

3. Portugalsko 3 1 1 1 4:7 4

4. Ghana 3 0 1 2 4:6 1

01 - Modified: 2006-07-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Prispôsobili ženy pre potreby trhu práce
01 - Modified: 2024-04-15 18:50:05 - Feat.: - Title: Expert na Bundesligu pre HN: Leverkusen trafil pri posilách jackpot. Kľúčom k titulu bol aj kouč či mentalita 02 - Modified: 2024-04-13 16:27:25 - Feat.: - Title: Slovan Bratislava získal rekordný štrnásty titul majstra Slovenska 03 - Modified: 2024-04-13 13:47:12 - Feat.: - Title: Slovenský brankár Dúbravka s piatym čistým kontom, Newcastle nedal šancu Tottenhamu 04 - Modified: 2024-04-13 07:47:39 - Feat.: - Title: VIDEO Fanúšik v Saudskej Arábii zbičoval futbalistu. Po prehratom zápase mu spôsobil poriadne rany na chrbte 05 - Modified: 2024-04-06 15:42:24 - Feat.: - Title: Pred rímskym derby zasahovala polícia, pobilo sa tristo fanúšikov
16. apríl 2024 16:23