Bežecké trápenie Pšenka

10.02.2002, 23:00
SITASITATASRTASR

Prvú zlatú medailu pre Fínsko na 19. ZOH vybojoval v severskej kombinácii Samppa Lajunen pred svojím krajanom Jaakkom Tallusom a Rakúšanom Felixom Gottwaldom. Do bežeckej stopy vybiehal Lajunen ako tretí po skokanskej časti, keď za prvým po skokoch Tallusom mal stratu 53 sekúnd. Lajunen však náskok svojho krajana od začiatku znižoval a už pred polovicou trate ho dostihol. Obaja Fíni potom chvíľu jazdili spolu, no 22-ročný novopečený olympijský víťaz sa potom od Tallusa odpútal a do cieľa dobehol za 39:11,7 min. s náskokom 24,7 s. Obdivuhodný výkon podal vedúci pretekár priebežného poradia Svetového pohára Felix Gottwald. Ten štartoval z 11. miesta so stratou 2:43 min., no do cieľa dobehol na 3. mieste o 54,8 s neskôr ako víťaz. Slovák Michal Pšenko, ktorý na trať vybiehal zo 14. miesta, sa v behu prepadol o 24 (!) miest a obsadil 38. priečku so stratou 6:54,5 min.
Michal Pšenko: "Už po prvom okruhu som cítil, že to nie je ono. Lyže boli navoskované dobre, som s nimi spokojný, v nich problém nebol. V závere to už bolo z mojej strany trápenie, som rád, že sa mi podarilo dobehnúť do cieľa. Navyše v Soldier Hollow bola veľká zima. Teraz si chcem predovšetkým oddýchnuť. Potom by som rád začal s tréningom na preteky v šprinte, v ktorých by som chcel dosiahnuť lepší výsledok."
Výsledky: 1. Lajunen (Fín.) 39:11,7, 2. Tallus (Fín.) +24,7, 3. Gottwald (Rak.) +54,8,... 38. PŠENKO (SR) +6:54,5 min.

19. apríl 2024 05:57