TASR/AP

Historický úspech Zuzulovej. Slovenka sa stala svetovou jednotkou

12.11.2016, 14:20
Zuzulová sa umiestnila v úvodných pretekoch Svetového pohára na štvrtom a Vlhová dokonca na treťom mieste.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila tretie miesto v úvodnom slalome Svetového pohára. Vo fínskom Levi vyhrala v sobotu Američanka Mikaela Shiffrinová s náskokom 67 stotín pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, Vlhová zaostala 75 stotín.

Veronika Velez-Zuzulová skončila na 4. priečke (+1,60 s) a historicky sa vyšvihla na prvé miesto renkingu svetového slalomu. Preskočila v minulej sezóne dlho vedúcu Švédku Fridu Hansdotterovú a pomohol jej aj fakt, že Shiffrinová vlani pre zranenie vynechala polovicu sezóny.

​To však nijako nemení Zuzulovej primát, žiadny iný Slovák v histórii alpského lyžovania nebol na čele koeficientálneho poradia (štartovej listiny SP) akejkoľvek disciplíny.

Druhá jazda Zuzulovej (video spustíte kliknutím na obrázok):

Shiffrinová slávila svoje 21. víťazstvo kariéry pretekov SP. V slalome ich navrstvila už 20 a v histórii sa vyrovnala fenomenálnej chorvátskej univerzálke Janici Kosteličovej. Pred nimi sú len Rakúšanka Marlies Schildová (35) a Švajčiarky Vreni Schneiderová (34) s Erikou Hessovou (21).

Nezastaviteľná Shiffrinová

Po pretekoch však mladá Američanka nebola úplne spokojná, čo hneď vyjadrila do cieľových kamier: "Nikdy si človek nemôže byť istý víťazstvom, ani pri jasnom náskoku po prvom kole. Ak by Frida nevypadla, určite by atakovala moju pozíciu, takisto Petra je veľmi silná. Nikdy nemôžem byť úplne spokojná. Je to super štart do sezóny, vyhrala som, to je fajn, ale nebolo to úplne ono. Najmä v druhom kole som robila chyby a mám na čom pracovať, ak chcem dosiahnuť všetky sezónne ciele, nielen vo Svetovom pohári, ale aj na majstrovstvách sveta."

Američanka je so 180 bodmi už na čele celkového poradia SP, keďže pred tromi týždňami bola druhá v obrovskom slalome, v ktorom Vlhová senzačne skončila ôsma. Mladá Slovenka sa tak v celkovej klasifikácii ocitla v sobotu na štvrtej priečke, čo je tiež unikátny moment, aj keď samozrejme dočasnejšieho charakteru ako dlhodobo sa tvoriaci renking.

Zuzulová je vo všeobecnom poradí na 8. priečke. Vo svojej kariére nazbierala už 60 umiestnení v prvej desiatke pretekov SP. Vlhová ich má na konte deväť a v Levi sa štvrtýkrát postavila na pódium.

V úvodnom slalome novej sezóny olympijská víťazka a dvojnásobná majsterka sveta jasne demonštrovala, že na ceste za jej štvrtým malým glóbusom SP ju ťažko možno zastaviť. Iba 21-ročná Shiffrinová v 1. kole jediná predviedla jazdu, ktorá vyzerala presvedčivo od začiatku do konca.

A to aj v strednej časti, v prelome do strminy, kde si síce dala pozor na prvú zatvorenú bránku, ale na rozdiel od súperiek oblúk "nepodržala". Jej náskok na zhodný čas Švajčiarky Wendy Holdenerovej a Švédky Fridy Hansdotterovej predstavoval 72 stotín.

Vynikajúce druhé jazdy Sloveniek

V elitnej pätnástke štartujúcich hneď za nimi sa na predbežnej štvrtej pozícii usadila Shiffrinovej vrstovníčka Petra Vlhová so stratou 89 stotín, keď v snahe o atakovanie bránok urobila niekoľko chybičiek.

O zjazdársku generáciu staršia rutinérka, 32-ročná Veronika Velez-Zuzulová išla na úvod zimy taktickejšie a v závese za krajankou nabrala stratu 1,33 s. S vysokým štartovým číslo 40 sa potom medzi obe Slovenky na 5. priečku prešmykla Švajčiarka Melanie Meillardová.

Druhé jazdy oboch Sloveniek mali ešte atakujúcejšie parametre a tentoraz si to trochu vymenili. Zuzulová po výbornom výjazde z roviny do prvého umelého "hrbu" najprv tempo udržala, ale v ďalšej vlne do najväčšieho spádu trochu zaváhala a aj minimálna strata tempa sa na tomto kopci prejavili v plochom cieľovom sklze.

Naopak, Vlhová zašla takmer bez chyby a vyšvihla sa na stupne. Na ten najvyšší sa opäť dostala suverénna Shiffrinová, hoci v druhom kole mala niekoľko zaváhaní.

Výsledky prvého slalomu SP v Levi:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:52,71 min., 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,67 s, 3. Petra VLHOVÁ (SR) +0,75, 4. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +1,60, 5. Maren Skjöldová (Nór.) +1,81, 6. Melanie Meillardová (Švaj.) +1,87, 7. Šárka Strachová (ČR) +2,01, 8. Nina Lösethová (Nór.) +2,16, 9. Michelle Gisinová (Švaj.) +2,26, 10. Carmen Thalmannová (Rak.) +2,38.

Poradie v slalome:

1. Shiffrinová 100 b., 2. Holdenerová 80, 3. VLHOVÁ 60, 4. VELEZ-ZUZULOVÁ 50, 5. Skjöldová 45, 6. Meillardová 40.

Celkové poradie SP po dvoch súťažiach:

1. Shiffrinová 180, 2. Lara Gutová (Švaj.) 100, 3. Holdenerová (Švaj.) 95, 4. VLHOVÁ 92, 5. Marta Bassinová (Tal.) 60, 6. Michaela Kirchgasserová (Rak.) 54, ... 8. VELEZ-ZUZULOVÁ 50.

01 - Modified: 2022-03-21 13:02:46 - Feat.: - Title: Športovci ukazujú, prečo Putin nemá šancu vyhrať 02 - Modified: 2022-03-20 11:15:42 - Feat.: - Title: Vlhová sa dostala na stupne víťazov. Sezónu ukončila tretím miestom 03 - Modified: 2022-03-17 09:05:57 - Feat.: - Title: Vlhová neobháji veľký glóbus. V super-G skončila až sedemnásta 04 - Modified: 2022-03-16 10:59:13 - Feat.: - Title: Vlhovej šance na celkový triumf vo Svetovom pohári sa znížili, Shiffrinová vyhrala zjazd 05 - Modified: 2022-03-11 17:45:45 - Feat.: - Title: Vlhová zvíťazila v obrovskom slalome v Are. Znížila manko na Shiffrinovú
20. apríl 2024 12:28