19.03.2017, 19:23

Vlhová zaútočila v posledných pretekoch sezóny zo zadných pozícií. V obrovskom slalome dosiahla najlepší výsledok

Petra Vlhová
Zdroj: TASR/AP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nedeľňajšom obrovskom slalome Svetového pohára 7. miesto ako svoj najlepší výsledok v tejto disciplíne. V americkom Aspene tak zavŕšila svoje skvelé finále seriálu, keďže v sobotu triumfovala v slalome. V konečnom poradí disciplíny skončila na 11. mieste a v celkovom poradí SP sa ziskom 589 bodov na úkor Veroniky Velez-Zuzulovej (565) posunula na 10. priečku.      

Rozhodlo sa aj o úplne poslednej z 12 trofeji sezóny, malý glóbus za "obrák", svoj prvý v kariére získala Francúzka Tessa Worleyová. "Sen sa stal skutočnosťou. V prvom kole som išla tak, aby som si udržala tromfy a v druhom som už dole trochu kalkulovala, aby sa mi nebodaj niečo nestalo. Je to skvelý pocit v skvelej atmosfére," povedala do televíznych kamier Worleyová, ktorá pre definitívu potrebovala dvanáste isto a skončila piata.      

​Záverečnú ženskú súťaž sezóny SP ovládli Talianky na čele Federicou Brignoneovou, ktorá svoje piate víťazstvo kariéry v SP slávila s obrovským náskokom 1,44 s na Sofiu Goggiovú. Marta Bassinová zaostala ešte o 3 stotinky viac. Vlhová mala manko 2,92, ale obrovskú väčšinu z neho nabrala v prvej jazde. 

Vlhovej prvé kolo nevyšlo, zašla v redukovanom štartovom poli 26 pretekárok 16. miesto so stratou 2,56 na vedúcu Brignoneovú. Na trať sa vydala so štartovým číslom 8, teda najvýhodnejším z druhej žrebovanej skupiny. Lenže už prvý medzičas naznačil, že jazdu neuchopila podľa predstáv, keď na úvodných 16 sekundách stratila 53 stotín.

Jej strata postupne narastala, ale kritériom pre ňu sa vzhľadom na všetky okolnosti súťaže stali porovnania s inými pretekárkami. Brignoneová totiž nadelila aj druhej v poradí, Američanke Mikaele Shiffrinovej 94 stotín. Od prvej desiatky Vlhovú delilo 47 stotín.

A v druhom kole mladá Slovenka potvrdila, že v jej súčasnej forme je už aj v obrovskom slalome tak ďaleko, že prvá desiatka je jej minimálny predpoklad.

Skvelou a bezchybnou druhou jazdou nastavila parametre druhej časti súťaže a nielenže pre ňu nebol problém dostať sa do top10, ale tretím časom kola prekonala aj svoje maximum v disciplíne, ktorým bolo 8. miesto z dvoch pretekov SP i z MS.    

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.