StoryEditor

Zo starého bytu vytvorila interiér pre chlapa. Industriál s betónom aj farbami

12.04.2015, 14:12
Autor:
idnes. czidnes. cz

Industriálne prvky, výrazné štruktúry a farebné akcenty oživujúce elegantnú strohosť. To sú optimálne ingrediencie prvého vlastného bývania mladého muža. V tomto prípade navyše doplnené krásnym výhľadom. 

Keď sa Pavol rozhodol odsťahovať od rodičov, chcel predovšetkým zostať v blízkosti centra Prahy. Záležalo mu tiež na tom, aby dom, v ktorom si byt kúpi, bol udržiavaný. Po dlhom hľadaní ho objavil neďaleko starobylého Vyšehradu s nerušeným výhľadom na strechy a okolie. Ako sám dodáva, nechcel sa pozerať niekomu do okien. Má tiež rád dostatok prirodzeného svetla, ktorý tu zaisťujú veľké okná.
Pretože išlo v podstate o holobyt, rozhodol sa pre kompletnú rekonštrukciu vrátane všetkých detailov, čo by sám nezvládol, oslovil preto interiérovú dizajnérku Zuzanu Jančuškovú, ktorá pred časom rekonštruovala byt Pavlovej sestry. "Odborník je pri rekonštrukcii zásadný, ale taký, s ktorým máte podobný pohľad a kde panuje vzájomný rešpekt a harmónia. Ako laik by som nikdy nemal odvahu na farby či netradičné dispozičné riešenia," vysvetľuje Pavel. Chcel spolupracovať s niekým prevereným a tomu nechať voľnú ruku. "Dizajnér je ako umelec, keď ho zviažete rôznymi klišé, nemennými požiadavkami, vznikne len kompromis ... A ja som chcel predsa len trochu originálny byt, napriek tomu praktický," dopĺňa. Jedinými konkrétnymi požiadavkami teda bol dostatok úložných priestorov a kúpeľňa s veľkou sprchou miesto vane, všetko ostatné nechal na Zuzane.

Dvere natreté modrou farbou sú pôvodné. Keď sa autorka realizácie rozhodla ich takto ponechať, Pavlovi chvíľu trvalo, než sa s tým zmieril. Dnes je za toto originálne riešenie rád. Moderné obrazy sú od mladej výtvarníčky Vanesy. Byt je na poslednom poschodí domu a je z neho krásny výhľad do okolia. Veľké okná tiež zaisťujú dostatok prirodzeného svetla.Snímka: Jana Labuťová
 

Múr medzi dvoma malými miestnosťami dizajnérka odstránila, aby mohol vzniknúť jeden väčší multifunkčný priestor. Kuchyňa je teda zároveň obývacou izbou a od spálne ju delí iba priečka uprostred miestnosti. Základ interiéru tvoria prírodné materiály a neutrálne odtiene, farebné sú len doplnky, ktoré možno ľahko obmieňať v prípade, že Pavla omrzia. Mieša sa tu niekoľko rôznych štýlov, ktoré však tvoria harmonický celok - secesná výlevka a spomínané storočné modré dvere doplňujú nerezové barové stoličky a moderné umenie.

Výrazným spojovacím prvkom je betónová stierka, ktorá pôvodne vôbec nebola v pláne. Jednu stenu chcel mať totiž Pavel osekanú na tehlu, pri odkrytí ale múr nevyzeral dobre, takže bolo nutné zvoliť betónovú stierku a z toho vyplynulo jej ďalšie využitie. "V priebehu stavby sú vždy treba ľahké improvizácie, ako som pochopil, ale zásadný koncept by mal byť jeden, a to navrhnutý odborníkom," dodáva Pavol a vzápätí opisuje, ako bol prekvapený aj rozsahom rekonštrukcie podlahy, ktorej podložie bolo nutné kompletne spevniť. Všetky náročné úpravy však nakoniec stáli za to, Pavol si svoj prvý vlastný byt užíva a raduje sa z toho, že minimálne desať rokov nebude musieť nič meniť.

Vytvorené pre časopis Bydlení.

01 - Modified: 2007-05-08 11:14:00 - Feat.: 0 - Title: Suzuki Motor zvýšil ročný obrat o 15 % na 3,164 bil. JPY
01 - Modified: 2022-11-29 23:00:00 - Feat.: - Title: Mágia architektov v praxi: Z dvojizbového bytu vznikol komfortný štvorizbový, stačilo posunúť dve priečky 02 - Modified: 2022-11-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Zelené Záluhy idú podľa plánu. Bývať v novom byte môžete už budúce leto 03 - Modified: 2022-11-13 14:27:30 - Feat.: - Title: Haly známej farmafirmy sa premenia na byty, zo starých priemyselných priestorov budú lofty 04 - Modified: 2022-11-02 08:14:54 - Feat.: - Title: Aj v malom byte môžete mať dostatok úložného priestoru. Poradíme vám, ako na to 05 - Modified: 2022-10-28 09:28:37 - Feat.: - Title: Mesiac na all-inclusive lacnejší než účty za elektrinu? Briti šetria tak, že odletia do hotela pri mori
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
07. december 2022 20:59