StoryEditor

Kupujeme eko a bio z druhého konca zemegule a zanedbávame slovenský potenciál

20.08.2018, 09:00
Autor:
ipip
Kupujeme zbytočné alebo nekvalitné veci, ktoré možno ani nepotrebujeme.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o ekológiu a chránia svoje okolie, nie je pojem slow fashion žiadna novinka. V dnešnej dobe, keď každá priemerná domácnosť mení svoje interiérové doplnky aspoň trikrát ročne, má upcycling a ekologické myslenie svoj zmysel – zachrániť aspoň kúsok sveta.

Často v duchu urobiť niečo dobré, kupujeme zbytočné alebo nekvalitné veci, ktoré možno ani nepotrebujeme a tak produkujeme iba odpad. Darmo si kúpime eko - bio produkty vyrobené na druhom konci zemegule.

Transport a logistika k nám, produkujú viac škôd a odpadu, ako keby sme tú danú vec kupovali z neekologického, bežného hospodárstva.

Slow fashion sa odzrkadľuje aj v interiérovom dizajne. Návrhári po celom svete sa snažia vzdelávať klientelu, aby kupovali produkty od lokálnych výrobcov. Tým nielen podporujú ekonomiku, ale aj domácu kreatívnu tvorbu.

Veľký dôraz sa kladie aj na samotné materiály, medzi ktorými nechýba napríklad organická bavlna, ľan, bambus a hodváb.

Ohľaduplnosť v našom bývaní môžeme praktizovať viacerými spôsobmi, napríklad podporou a kúpou lokálnych výrobcov. Ďalšia možnosť je využívanie second hand bazárov.

Priaznivci recyklovanej módy nemôžu dopustiť na hodnotné úlovky kúpené v garážových výpredajoch a niekedy nájdeme aj naozaj kvalitné, málo používané veci, ktoré nám môžu ešte dlho a dobre slúžiť.

V niektorých prípadoch sa tu ale kupovať neodporúča, a to z hygienických dôvodov. Domáci trh nám ponúka dostatok kvalitných interiérových doplnkov, z ktorých sa môžeme tešiť dlhé roky.

Príkladom zástankyne slow fashion je aj dizajnérka Julianna Rencés Kovács, ktorá sa venuje technikám, orientovaným na ekologicky zamerané domácnosti. Ekológiu v tvorbe má veľmi dobre premyslenú. 

  • Quiltované prikrývky a vankúše

Quiltovanie je stará technológia, kde sa pomocou prešívania spoja tri vrstvy látok. Hornou vrstvou je väčšinou patchwork a spodnou je jednoduchá bavlnená látka. Vnútornú vrstvu tvorí mäkká výplň.

Julianna Rencés Kovács

​Všetky tri vrstvy sú vzájomne spojené drobným prešívacím či ozdobným stehom. Výroba  patchworkových quiltov trvá niekoľko týždňov až mesiacov a ide o náročnú technológiu. Vyžaduje si zručnosť a skúsenosti.

Dôkladné prešívanie takto zapožičia pokrývkam tzv. "nesmrteľnosť". Hovorí sa, že dobre ušitý quilt bude slúžiť aj vašim vnúčatám.

  • Háčkované a pletené doplnky

Háčkované obrusy patrili odjakživa do domácnosti našich starých mám, momentálne toto remeslo opäť ožíva a dostáva sa do popredia. Moderné sú nielen obrusy, ale vďaka pokročilej technológii sa ponuka háčkovaných výrobkov rozrastá.

Dnes už nájdeme aj koberce z technických materiálov vyrobené tradičným spôsobom, koše, a dokonca aj drobný nábytok. Pletené deky sú veľmi populárnym doplnkom každej obývačky, najmä v chladnejších mesiacoch.

Vďaka modernej technológii, môžu byť vyrábané aj strojovo, čo značne zrýchli proces výroby. Ručná pletenina je charakteristická svojou surovou štruktúrou, často aj nepravidelnosťou, avšak nájdeme aj krásne precízne práce, ktoré pochádzajú zo šikovných rúk profesionálov.

  • Ľan a bavlna

Pomalá móda podporuje znovuobjavenie prírodných materiálov ako bavlna, ľan, drevo a veľa recyklovateľných surovín. Ak žijete svôj "slow living" štýl, ľanové doplnky sú tie pravé dekorácie pre vás.

Dovoľte ľanu krčiť sa, je to jeho prirodzená vlastnosť. K ľanovému obrusu viete krásne zladiť, aj iné doplnky z prírodných materiálov. Či sa už rozhodnete pre ľanové vrecúška na pečivo, alebo ľanové utierky, bude to správna voľba nielen pre vaše zdravie, ale pomôžete chrániť životné prostredie.

Zásady pomalej módy spočívajú v kvalitných výrobkoch od lokálnych autorov. Dôležitý je štýl a udržateľnosť, nie módny trend. Výrobky musia byť trvácne a univerzálne aby ladili v každom ročnom období. Nie nadarmo sa hovorí, že nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci.

Julianna Rencés Kovács

Mladá textilná dizajnérka, tvoriaca pod slovenskou značkou Love Colors. Julianna sa naučila šiť ešte od babičky a svoje zručnosti využívala aj počas štúdií na Technickej Univerzite v Liberci na Fakulte Textilu a neskôr aj v profesii ako dizajnérka módnej bižutérie.

V roku 2012 vytvorila Love Colors, zameraná na textilné interiérové doplnky. Jej quiltované prehozy, vankúše, baldachýny sa stali populárnym nielen doma, ale aj vo svete. Jej tvorba zahŕňa aj detský sortiment.

Výrobky sú farebné, dekoračné, praktické a kvalitne spracované, určené na každodenné používanie.

01 - Modified: 2024-04-10 09:34:39 - Feat.: - Title: Opel znovuzrodil ikonický model Frontera. Výroba bude na Slovensku, na off-road však zabudnite 02 - Modified: 2024-04-10 09:03:57 - Feat.: - Title: Minulosť a budúcnosť ľanu a konopy: Látky, ktoré nevyšli z módy od praveku 03 - Modified: 2024-04-08 09:15:00 - Feat.: - Title: Odvrátená stránka štýlového prvku áut. Môže byť pre motoristov nebezpečný, varuje ADAC 04 - Modified: 2024-04-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Návrh inšpiratívneho interiéru v novostavbe v Záhorskej Bystrici: Architekti stavili na remeslo a čisté línie 05 - Modified: 2024-04-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Výtvarníčka Jana Bednárová: Keď prídem z Indie, nevidím u nás žiadny problém
menuLevel = 2, menuRoute = style/dizajn, menuAlias = dizajn, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
16. apríl 2024 14:35