1/8Tofu
Komplexným zdrojom esenciálnych aminokyselín je sója s dôrazom na kvalitný výrobok zo sóje: tofu. Táto prirodzená potravina má veľa rýchlych a jednoduchých kulinárskych využití. Sója je navyše bohatá na arginín, čo je aminokyselina so známym imunostimulačným účinkom.
Často sa ako zdroje bielkovín porovnáva mäso a tofu. Oba zdroje sú bohaté na bielkoviny, mäso však obsahuje aj nežiadúce tuky a rôzne iné škodliviny. Tofu je bezpečným zdrojom bielkovín, neprispieva k nárastu hmotnosti, nezvyšuje hladinu cholesterolu ani krvný tlak (skôr naopak) a ešte má aj výhodnú asi 4-6 týždňovú trvanlivosť.
Rovnako infekcia z potravín je omnoho pravdepodobnejšia pri konzumácii živočíšnych zdrojov ako tých rastlinných. To všetko by sme mali pri výbere zdrojov bielkovín zohľadniť.
SNÍMKA: Pixabay
2/8Menej mäsa
Mäso nemusíte jesť každý deň. Je známe, že nedostatok esenciálnych aminokyselín (AK), ako základných stavebných kameňov bielkovín, môže negatívne vplývať na našu imunitu. V našich podmienkach však trpíme skôr následkami nadbytočného príjmu bielkovín, najmä živočíšneho pôvodu. Toto nie je priaznivé pre našu obranyschopnosť.
Pravidelný príjem mäsa zvyšuje riziko práve u pacientov, ktorí patria do najrizikovej skupiny v zmysle nepriaznivého vývoja koronavírusovej infekcie (obézni pacienti s vysokým krvným tlakom, či cukrovkou alebo vyššou hladinou cholesterolu).
SNÍMKA: Pixabay
3/8Zelenina a ovocie
Skonzumujte minimálne pol kila ovocia a zeleniny denne a dajte si záležať na pestrom spektre farieb. Každý deň aspoň pol šálky drobného bobuľovitého ovocia a niečo z kapustovitej zeleniny (tzv. Brassica family, kam patrí okrem kapusty aj brokolica, karfiol, rukola, či reďkovka), tieto druhy považujeme za najvýznamnejšie.
SNÍMKA: Pixabay
4/8Vláknina
Vláknina je známa nespočetným množstvom priaznivých účinkov od významnej pomoci pri redukcii hmotnosti, cez prevenciu rakoviny, úpravu hladiny cholesterolu až po podporu imunity.
Beta-glukán podporuje imunitnú odpoveď proti patogénom (a teda aj vírusom). Ranná ovsená kaša predstavuje až 1-2 gramy beta-glukánu, čo je nepomerne vyššia dávka ako poskytujú bežné výživové doplnky. Náš tip je ovsená kaša s ľanovým semenom, orechami a ovocím.
SNÍMKA: Pixabay
5/8Vitamíny A, E a C
Výborný prekurzorom slizničného vitamínu A je betakarotén. Jeho výhodou je, že sa ním nedá predávkovať a preto každodenná konzumácia mrkvy je dôležitá v podpore našej obranyschopnosti.
Vitamín E podporuje bunkovú aj protilátkovú imunitu a ideálne je konzumovať ho spolu s omega-3 mastnými kyselinami. V tejto kombinácii sa v prírode nachádza v orechoch a semenách. Je to jeden z dôvodov prečo sa odporúča denne zjesť asi hrsť orechov a semien.
Vitamín C je bohato zastúpený najmä v ovocí a zelenine (napr. paprika, citrusy, jahody, kivi a pod.). Dnes sa diskutuje najmä o jeho zvýšenom príjme formou megadávok v tabletách, či formou infúznej liečby.
Autori v odporúčaní správnej dávky formou výživového doplnku nie sú jednotní, isté však je, že sa u dospelých neodporúča dávka vyššia ako 2 g (formou výživových doplnkov: tabletiek).
Bez ohľadu na debaty okolo správnej dávky vitamínu C treba stále zdôrazňovať, že nesmierne dôležitý je príjem formou prirodzených zdrojov.
SNÍMKA: Pixabay
6/8Strukoviny, orechy a obilniny
Podpore imunity prospieva skôr redukcia príjmu živočíšnych bielkovín. Do tejto skupiny patria strukoviny, semená a orechy, celozrnné formy obilnín (áno, nie sú iba zdrojom sacharidov).
SNÍMKA: Pixabay
7/8Zinok a selén
Nedostatok zinku môže nepriaznivo vplývať na bunkovú aj protilátkovú imunitu. Starší ľudia s deficitom zinku sú napr. náchylnejší na zápaly pľúc. V klinických štúdiách sa potvrdilo, že k normalizácii hladiny zinku po jeho substitúcii došlo asi po dvoch týždňoch, aj s následným poklesom markerov zápalu aj oxidačného stresu.
Zinok je bohato zastúpený v celozrnných formách obilnín, v orechoch a semenách. Príjem zinku môžeme dopĺňať aj formou výživových doplnkov. Preventívna denná dávka je 15-20 mg, v čase vírusovej infekcie je možné dávku na niekoľko dní zdvojnásobiť a u zdravého človeka na prvé tri dni aj strojnásobiť. So selénom je to jednoduchšie, dennú dávku nám jednoducho poskytnú tri paraorechy.
SNÍMKA: Pixabay
8/8Čím farebnejšie, tým účinnejšie
Každá farba v rastlinnej potrave poskytuje iný druh ochrany zdravia nielen prostredníctvom vitamínov v a minerálov, ale najmä cez svoje unikátne fytochemikálie.
Preto je vhodné pri výbere ovocia a zeleniny konzumovať počas dňa rôzne farby. Fialová býva bohatým zdrojom antokyánov, červená obsahuje lykopén, oranžová karotenoidy, zelená kyselinu listovú alebo indol-karabinol a biela sulfidy s antirakovinovým účinkom.
A to sú len jednotlivé príklady fytochemikálií, ktorých je v rastlinách tisíce. Tieto významné zložky rastlinnej potravy svojím antioxidačným účinkom zasahujú každá na inej úrovni a poskytujú tak pestrú podporu imunity, ochranu pred rakovinou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, či cukrovkou.
SNÍMKA: Pixabay