Wikimedia/Rebecka Uhlin
StoryEditor

Cenu Astrid Lindgrenovej za literatúru pre deti získala Eva Lindströmová

22.03.2022, 14:45
Autor:
ČTKČTK
Laureátka tento rok vzišla zo širšej skupiny 282 nominovaných zo 71 krajín.

Cenu Astrid Lindgrenovej za literatúru pre deti tento rok získala švédska spisovateľka a ilustrátorka Eva Lindströmová. Oznámila to dnes porota, ktorá ocenila, že sedemdesiatročná autorka dokázala vytvoriť nezameniteľný výtvarný svet a vo svojich príbehoch s ľahkosťou kombinuje vážne témy aj humor.

Laureátka tento rok vzišla zo širšej skupiny 282 nominovaných zo 71 krajín. "Tajomný svet obrazov Evy Lindströmovej je premenlivý... Stiera v ňom hranice medzi deťmi, dospelými a zvieratami. S veľkou vážnosťou a obrovským humorom sa v ňom riešia večné otázky: Kto sme? Kam ideme? A kto nám zobral klobúk?" uviedla porota vo svojom zdôvodnení.

Lindströmová počas svojej dlhej kariéry napísala a ilustrovala desiatky titulov. Ocenenie nesúce meno slávnej spisovateľky Astrid Lindgrenovej, okrem iného autorky príbehov Pipi Dlhá pančucha a Deti z Bullerbynu, dostávajú autori detskej literatúry každoročne od roku 2003.

Ide o najštedrejšie dotované ocenenie v oblasti literatúry pre deti, víťaz získava 5 miliónov švédskych korún (vyše 480-tisíc eur). Vlani cenu získal francúzsky autor Jean-Claude Mourlevat.

22. máj 2022 13:37