StoryEditor

Človek bez pamäti je večný panic

22.01.2004, 23:00

"Ukážem ti veci, na ktoré nikdy nezabudneš," hovorí ona, on sa záhadne usmeje, nasleduje cudne nasnímaná milostná scéna sprevádzaná piesňou v angličtine, v ktorej sa spieva o tom, že je čas mať sex so zvláštnymi ľuďmi. Graham alias Pedro je zvláštny, má len krátkodobú pamäť, takže si spomína iba na posledných desať minút svojho života. Všetko ostatné rieši svojím zápisníkom, nástenkou a ku koncu aj systémom GPS umožňujúcim nájsť jeho presnú polohu. Človek bez pamäti má svoje výhody, čo na bizarné sexuálne praktiky využíva jeho šéfka Sabine, ale aj nová a veľmi príťažlivá brigádnička Irene rozhodnutá zapamätať si všetko za oboch. Jedným z jej objavov je, že s človekom bez pamäti sa všetko deje po prvýkrát, aj keď v skutočnosti ide už len o ďalšie opakovania.
Film pôsobí kvôli plagátu (kópia plagátu k tínedžerskému Ken Parku) a motívu muža bez pamäti (Memento) ako plagiát. Jeho tvorcovia sa aspoň v druhom prípade bránia tvrdením, že scenáre vznikli nezávisle od seba. Zatiaľ čo Memento malo kriminálny motív a jeho hrdina hľadal svoju identitu, Novo nie je také pochmúrne a miestami pracuje aj s komikou. Zábavný motív bol v Memente vlastne iba jeden -- keď bežiaci muž zabudol, či ho naháňajú alebo on niekoho naháňa.
Bez toho, že by to Graham čo len tušil, sa okolo neho postupne vynára celá séria ľudí, ktorí si na neho robia nárok. Manželka sa už takmer zmierila so stratou a hľadá si náhradu, syn otcovi drží palce, pôžitkárska šéfka žiarli na mladú sokyňu a chystá odplatu. Len Graham je odkázaný riadiť sa pamäťou skôr na papieri v notese než vo vlastnej hlave.
Posledná veta filmu nám odkazuje, že hlavné je znášať, ako detinštieme -- Grahamove problémy s pamäťou sú len predobrazom starších ľudí, ktorí sa s pribúdajúcim vekom začínajú podobať deťom. Akurát že pri tom nepôsobia tak dojemne. Na rozdiel od nich je Graham príťažlivým mužom, o ktorého sa všetci starajú. Namiesto strašidelných obrázkov zo starobinca sledujeme, ako sa Novo mení na rodinný film s erotickými prvkami, najvýraznejšia línia sleduje vzťah medzi otcom a synom. Oproti hodnotenému Mementu má Novo niekoľko nedostatkov, je to však jeden z filmov, ktoré dokážu rozprávať o dôverných veciach so šarmom a bez gýčovitých scén.

19. máj 2022 05:24