StoryEditor

Na prestížnu britskú cenu nominovali aj román z predvojnového Československa

28.07.2011, 01:00
Autor:
ČTKČTK
Štyria debutujúci románopisci a traja Kanaďania sú v širšej nominácii na Man Bookerovu cenu, ktorá je najprestížnejším ocenením pre román v angličtine.

Vo výbere 13 diel je tiež kniha Far to Go (Ďaleká cesta) kanadskej autorky Alison Pick o osudoch židovskej rodiny v Československu na počiatku druhej svetovej vojny a o detských transportoch, ktoré umožnili niektorým židovským deťom dostať sa do bezpečia.

Medzi nominovanými je jeden doterajší víťaz ceny, Alan Hollinghurst. Ocenenie získal už v roku 2004 za knihu Línia krásy a do užšej nominácie sa dostal aj roku 1994. Tentoraz je navrhnutý za rodinnú ságu The Stranger 's Child. Ďalší známy autor Julian Barnes je nominovaný s románom The Sense of an Ending (Pocit konca). V minulosti sa dostal trikrát do užšieho výberu, ale cena mu zatiaľ unikla. V užšej nominácii bol už tiež Ír Sebastian Barry, ktorý bol teraz navrhnutý za román On Canaan 's Side. Päťčlennú porotu tento rok vedie bývalá šéfka britskej kontrarozviedky MI5 Stella Rimington, ktorá sama napísala päť špionážnych románov. "Nominované knihy majú široký záber od Divokého západu po multietnický Londýn cez Moskvu a Bukurešť po studenej vojne a sú medzi nimi štyri debuty, "uviedla Rimington.

Nezvykle vysoké zastúpenie majú kanadskí autori. Nominovaní boli Patrick DeWitt za "antiwestern" The Sisters Brothers, Esi Edugyan za román o černošských jazzových hudobníkoch v Nemecku 30. rokov Half Blood Blues a tridsaťšesťročná Alison Pick. Jej kniha Far to Go opisuje osudy židovskej rodiny Bauerových v Československu v rokoch 1938 a 1939. Pick do istej miery vychádza z osudov svojej rodiny. Jej prarodičia žili do roku 1939 v Prahe a utiekli pred Hitlerom do Kanady, kde žili ako kresťania. Pick zistila, že je židovka až ako dospelá a pri písaní Far to Go konvertovala k judaizmu. Jej román sa zameriava na sekulárnych židovských manželov Bauerových, ktorým sa nepodarí z okupovaného Československa pred nacistami už uniknúť. Umiestnia ale aspoň svojho šesťročného syna do jedného z vlakov, ktorý zorganizoval Nicholas Winton a ktorý ho dostane do bezpečia do Škótska.

Podľa britských recenzentov je najvýraznejším debutom Pigeon English od Stephena Kelman, ktorý predtým pracoval ako skladník a sociálny pracovník a pre svoj prvý román si vybral ako tému vraždu desaťročného nigérijského chlapca na londýnskom sídlisku Peckham.

Debutantmi sú tiež A.D. Miller (Snowdrops, Snežienky), Yvette Edwards s románom A Cupboard Full of Coats (Skriňa plná kabátov) situovaným do východného Londýna a Patrick McGuinness. Millerov román sa odohráva v súčasnej Moskve, zatiaľ čo McGuinness opisuje v románe The Last Hundred Days (Posledných sto dní) koniec režimu Nicolaea Caeaušeska v Rumunsku. Zoznam dopĺňa viktoriánsky triler DJ Taylora Derby Day, jedenásty román Carol Birch Jamrach 's Menagerie o potopení veľrybárskej lodi v 19. storočia a román Jane Rogers The Testament of Jessie Lamb (Závet Jessie Lamb.

Stávkové kancelárie považujú za favorita Hollinghursta (5:1) pred Barnes (6:1). Šesť kníh užšieho výberu bude oznámených 6. septembra a víťaz 18. októbra. Dostane 50-tisíc libier, finalisti po 2500 librách.

Vlani získal Man Bookerovu cenu anglický spisovateľ a novinár Howard Jacobson za humoristický román The Finkler Question (Finklerova otázka). Rovnako ako u všetkých predchádzajúcich víťazov to pomohlo predaju jeho románu, ktorého sa predalo až štvrť milióna výtlačkov. Pred dvoma rokmi sa do užšej nominácie dostal román Angličana Simona Mawera Sklenená izba o židovsko-kresťanskom manželskom páre v predvojnovom Československu, ktorý je inšpirovaný osudmi známej vily Tugendhat.

01 - Modified: 2004-05-06 08:10:55 - Feat.: 0 - Title: Fronc nezískal peniaze ani podporu
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
27. jún 2022 22:40