StoryEditor

Spisovateľ Dan Brown skúmal Prahu. Teraz vymýšľa príbeh

17.01.2014, 23:00
Autor:
iDnesiDnes

Svetoznámy americký spisovateľ Dan Brown prišiel prvýkrát do Česka. Navštevuje pamiatky, zaujíma sa hlavne o pražské podzemie. Keby Prahu využil ako kulisu niektorého z nasledujúcich románov, zrejme by zažila nápor jeho fanúšikov. Pózoval v katedrále svätého Víta pri farebnom okne, prešiel podzemím pod Staromestským námestím a románske pivnice pod Starým palácom Pražského hradu. Zaujímal sa o židovskú kultúru. A chystal sa tiež do Novomestskej radnice.

Oficiálne je Dan Brown, autor svetového bestselleru Da Vinciho kód, v Česku od nedele na dovolenke. Zároveň si však robí poznámky, ktoré pokojne môže využiť pri písaní niektorej z ďalších kníh. "Pochopiteľne ho zaujímajú klasické pražské pamiatky, ale snažíme sa, aby videl aj miesta, kam sa bežný turista nedostane," uviedol Richard Klíčník z nakladateľstva Argo, ktoré Browna v Česku vydáva. Napríklad pivnice pod Staromestským námestím nie sú bežne prístupné. Argo zvolilo model "návštevy bez publicity". Sám Brown bol prekvapený, že ho ľudia nespoznávajú, nefotografujú ho a nechcú autogramy. Vďaka tomu sa tiež spisovateľ zaobíde bez bodyguardov.

Brown dorazil s tromi ženami - manželkou, ktorá mu s písaním kníh pomáha, literárnou agentkou a osobnou asistentkou. Jeden z najpredávanejších autorov súčasnosti je podľa hostiteľov milým a nenáročným spoločníkom. "Včera vyhlásil: Nekopírujem Jamesa Joycea, rozprávam príbehy. Uvedomuje si, že nepíše úplne vysokú literatúru," povedal Klíčník. Dan Brown je však veľmi zbehlý v marketingu. Pózoval na fotkách s českým vydaním svojej poslednej knihy, aj keď sa inak nerád fotí.
  
Hľadá "svetovú" tému

Čo by teoreticky mohol Dan Brown o Prahe napísať? V predchádzajúcich románoch sa zaoberal hlavne renesanciou, cirkevnými dejinami  tajnými spoločnosťami a symbolmi. Musí ísť aj o témY dostatočne "svetové", aby o nich čitatelia vedeli aspoň niečo málo zo školského dejepisu. Prahu preslávila napríklad povesť o oživené soche Golema a jeho tvorcovi Löwovi. Cisár Rudolf II. sa pre zmenu zapísal do histórie okázalými umeleckými zbierkami či posadnutosťou astrológiou a alchýmiou. Na Staromestskom námestí, kde Brown bol, sa odohrala poprava 27 českých pánov, medzi ktorými boli aj osobnosti medzinárodného významu. Browna môže zaujať aj Karel IV. a jeho korunovačné klenoty alebo Diablova biblia plná nezvyčajných symbolov. Originál síce drží Švédsko  ale jej história je spojená s Českom. "Dan Brown používa metódu, kedy si nájde historickú realitu a príbehy, ktoré sa stali, a do toho vsadí svoj ​​fiktívny príbeh. Ľudia sa týmto postupom nechajú radi klamať," hovorí spisovateľ a novinár Ján Rybář, ktorý tiež napísal historickú detektívku Štvrtá kocka o smrti astronóma Braha .

"Praha je pre Browna ideálna, potom čo sa cez ňu všetko v dejinách prevalilo. Napríklad práve čas Rudolfa II. Je fascinujúci a dá sa okolo neho vymýšľať naozaj veľa," myslí si Rybář. Keby sa Praha v Brownovej knihe v budúcnosti objavila, zrejme by to pomohlo turistike. Paríž, kde sa odohráva DaVinciho kód, či Rím, ktorý robí kulisy v knihe Anjeli a démoni  sa stali hitom. Mierili tam davy čitateľov. Keby Brown napísal niečo o Prahe, zrejme to nebude hneď nasledujúcekniha - to už by si vyberal , čo chce konkrétne v metropole vidieť . "Aktuálne pracuje na novej knihe a tiež na filmovej verzii posledného románu pre spoločnosť Columbia Pictures," uvádzala stránka danbrown.com ešte pred pražskou cestou  Podľa BBC už vlani v lete prijal rolu Brownovho hrdinu Roberta Langdona tretíkrát Tom Hanks a film podľa románu Inferno príde do kín v decembri 2015. Prahe ako potenciálnemu dejisku konkuruje minimálne holandský Amsterdam, ktorý pri terajšej európskej ceste spisovateľ tiež navštívil.


...streda poobede

Dve napísané stránky. To považuje veľmi úspešný americký spisovateľ Dan Brown za úspešný deň. Na pražskej tlačovej konferencii v stredu sa rozhovoril nielen o svojom dennom rytme, ale aj o svojich spisovateľských začiatkoch. V Prahe bol ale predovšetkým na dovolenke, kedy sa snažil načerpať mystiku a legendy mesta. Streda bola pre Dana Browna perným dňom, po pokračujúcej prehliadke mesta sa zúčastnil na tlačovke, večer ho čakalo scénické čítanie projektu Lukáša Hejlíka Listovaní. Na Novej scéne Národného divadla tak osobne uvidel dramatizáciu svojej zatiaľ poslednej knihy Inferno a zároveň prevzal cenu za najpredávanejšiuknihu desaťročia.
Praha mu vraj učarovala. "Videl som toho toľko. Hrady, synagógy, cintoríny... ," vypočítava. "Je to veľmi inšpiratívne mesto s hlbokým mysticizmom. Obzvlášť pohľad cez Karlov most na Hrad pôsobí skoro až nereálne, akoby niekto namaľoval dokonalé rozprávkové mesto," básní jeden z najpredávanejších spisovateľov dneška. "Počul som o nej mnoho zaujímavých príbehov. Kafka, Golem, veľa mystiky... Sú to inšpiratívne príbehy, ktoré v sebe nesú kúsok pravdy i rozprávky," uvažuje.

Či sa ale Praha zaradí medzi mestá v jeho knihách, zatiaľ prezradiť nechce. "Mám rád tajomstvo, nikdy to neprezrádza dopredu. Táto návšteva je ale veľmi inšpiratívna a to je všetko, čo k tomu teraz môžem povedať," zostáva tajomný. Podľa svojich slov musí najprv nejako vybalansovať a premyslieť si, čo mu Praha vlastne dala .

Kedy myseľ maľuje na plátno

Aj keď to tak na tlačovej konferencii rozhodne nevyzeralo, v Prahe Brown dovolenkoval. "Práve takto relaxujem," ukazuje so smiechom okolo seba do húfu fotografov a novinárov, keď dostane otázku na svoj ​​voľný čas. Hneď sa ale rozhovorí o svojom dennom režime, ktorý je veľa špecifický. "Cez bežný deň vstávam už o štvrtej. Odvtedy píšem tak do desiatej-jedenástej, teda nejakých šesť-sedem hodín. Potom si dám obed a snažím sa relaxovať. Hrám golf, chodím behať na pláž či proste čokoľvek, čo neobsahuje slová a obrazovku počítača. Tiež hrám na piáno," rozpráva.

A prečo vlastne vstáva tak skoro? "Nikdy nepíšem v noci, aj keď pre mnoho ľudí sú štyri ráno ešte hlboká noc. Ranním písaním si totiž sám sebe dokazujem, že písanie je pre mňa to najdôležitejšie. Robím to jednoducho ako prvé, skôr ako vybavovanie e-mailov, šport alebo čokoľvek," opisuje. Ďalšiu výhodu tak skorej tvorby vidí v tom, že zostáva ešte blízko bráne snívania. "Keď spíte, vaša myseľ z ničoho nič niečo vytvára. Na úplne prázdne plátno maľuje nejaký príbeh. A v tomto stave mysle sme, ešte keď sa prebudíme. Mali by sme si to vážiť a zostať v ňom tak dlho, ako to len ide," upozorňuje.

Aj napriek takto nalinkovanému dennému rytmu si však Brown uchováva určitú slobodu v písaní. "Nemám žiadny predpísaný počet strán, to je totiž veľmi nebezpečné. Rovnako ako napríklad v športe či hre na nejaký nástroj, sa vám totiž môže stať, že sa zobudíte a budete mať skvelý deň, kedy ide všetko dobre. Či naopak deň, kedy to nie je úplne ono...," vysvetľuje.

Dve stránky je veľký deň

"A keby som si naordinoval, že napíšem tri stránky denne, tak v dobrý deň to budem mať za hodinu. Cez zlý budem tie tri stránky naopak písať napríklad štrnásť hodín. To nedáva žiadny zmysel," varuje. Sám za skvelý deň považuje ten, kedy sa mu podarí napísať dve stránky. "To je potom veľký deň!" zdôrazňuje svetlovlasý spisovateľ. Či ho Praha inšpiruje pre ďalší román teda zatiaľ isté nie je, ale zjavne ho oslovila. A zrejme nielen svojimi legendami - ako Brown sám priznal, nikdy sa nezúčastnil projektu akým je Listovaní.
 

Jakub Pokorný, Tomáš Šťástka, idnes.cz

01 - Modified: 2005-12-08 21:38:33 - Feat.: 0 - Title: Voľby županov: šance sú vyrovnané
01 - Modified: 2021-07-03 07:06:58 - Feat.: - Title: V Prahe pri natáčaní seriálu vybuchol barel, poranil troch ľudí 02 - Modified: 2021-06-17 13:50:36 - Feat.: - Title: Ošiaľ v Prahe. Ľudia čakali na otvorenie lacného Primarku v dlhých radoch 03 - Modified: 2019-07-18 05:10:41 - Feat.: - Title: V Prahe polícia vyšetruje možnú streľbu na vlak 04 - Modified: 2017-11-23 13:19:35 - Feat.: - Title: Apple opustil pre reklamu na Deň vďakyvzdania Ameriku. Natočil ju v Prahe 05 - Modified: 2017-09-22 13:46:25 - Feat.: - Title: Myslíte si, že Prahu poznáte dokonale? Tieto miesta vás môžu prekvapiť
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
05. december 2022 11:35