Jedno z vrcholných diel literatúry 20. storočia, ktoré rozpráva príbeh úpadku kedysi bohatej meštiackej rodiny v 19. storočí, uviedla Činohra Slovenského národného divadla. Návštevníci našej prvej scény sa dočkali už minulý víkend premiéry adaptácie slávneho románu Thomasa Manna Buddenbrookovci. Sága o rodine obchodníkov je po Bratoch Karamazovcoch, Jane Eyrovej a Madame Bovary ďalším veľkým románom v Činohre SND.
Buddenbrookovci, ktorých autor napísal v roku 1900 a knižne vyšli o rok neskôr, spojili herecké hviezdy ako Zdena Studenková, Martin Huba, Zuzana Fialová, Petra Vajdová a Tomáš Maštalír. "Hovorí sa o tom, že to je román konca, ale je to román o základných problémoch ľudskej existencie," povedal pre TASR dramaturg Peter Kováč k príbehu, ktorý ukazuje kultúrny, sociálny, psychický, morálny a napokon aj telesný úpadok jednej severonemeckej meštianskej rodiny. Konfrontáciu jej troch generácií zdramatizoval nemecký spisovateľ John von Düffel. "Dostatočne precízne a presne vybral podstatné momenty z románu, na ktorých sa dá zreteľne cítiť, čo sú vonkajšie, ale aj vnútorné príčiny toho, že tá rodina postupne degeneruje," vysvetlil dramaturg Buddenbrookovcov v podaní slovenských tvorcov. "Táto rodina je akýmsi prototypom spoločnosti, sú to prototypy ľudských tragédií a nádejí," dopĺňa režisér inscenácie Roman Polák a priznáva: "Pre mňa to bola práca veľmi inšpiratívna, aj keď v mnohom aj sebazničujúca. Myslím si, že aj pre mnohých hercov, ktorí tu hrajú, bola to práca nie úplne zvyčajná."
Postavu Tóny stvárňuje v novom titule Zuzana Fialová. "Bola to prvá postava, kde som v krátkom časovom úseku musela zahrať od dievčaťa až po staršiu zrelú ženu. Nebolo to vôbec ľahké v tých klipových scénach, bolo to asi to najnáročnejšie na sústredenie a technicky, čo som zatiaľ v živote robila," povedala. Tomáš Maštalír sa v Buddenbrookovcoch predstaví v úlohe Toma. "Takisto je to pre mňa veľká téma nepoučiteľnosti ľudstva, odkedy existuje a človeka ako takého."
Priaznivci dobrého divadla sa môžu tešiť na predstavenie vyskladané tak z monológov, krátkych dialógov, ale aj klipov a veľkých dramatických výstupov. V novej inscenácii ďalej hrajú František Kovár, Branislav Bystriansky, Daniel Fischer i Mária Kráľovičová, ktorá budúci rok oslávi 70 rokov pôsobenia na "doskách, čo znamenajú svet". Momentálne si legendárnu herečku môžu pozrieť diváci v dramatizácii románu, za ktorý získal Thomas Mann Nobelovu cenu za literatúru. S odstupom času vidno, že autor nenapísal iba "sólopríbeh" jednej rodiny. Jej úpadok je obrazom úpadku spoločnosti - mesta, krajiny a možno aj celého sveta.
StoryEditor