StoryEditor

Sága o rodine obchodníkov dorazila už aj do Bratislavy

13.04.2014, 12:33
Autor:
tasr, stltasr, stl

Jedno z vrcholných diel literatúry 20. storočia, ktoré rozpráva príbeh úpadku kedysi bohatej meštiackej rodiny v 19. storočí, uviedla Činohra Slovenského národného divadla. Návštevníci našej prvej scény sa dočkali už minulý víkend premiéry adaptácie slávneho románu Thomasa Manna Buddenbrookovci. Sága o rodine obchodníkov je po Bratoch Karamazovcoch, Jane Eyrovej a Madame Bovary ďalším veľkým románom v Činohre SND.Buddenbrookovci, ktorých autor napísal v roku 1900 a knižne vyšli o rok neskôr, spojili herecké hviezdy ako Zdena Studenková, Martin Huba, Zuzana Fialová, Petra Vajdová a Tomáš Maštalír. "Hovorí sa o tom, že to je román konca, ale je to román o základných problémoch ľudskej existencie," povedal pre TASR dramaturg Peter Kováč k príbehu, ktorý ukazuje kultúrny, sociálny, psychický, morálny a napokon aj telesný úpadok jednej severonemeckej meštianskej rodiny. Konfrontáciu jej troch generácií zdramatizoval nemecký spisovateľ John von Düffel. "Dostatočne precízne a presne vybral podstatné momenty z románu, na ktorých sa dá zreteľne cítiť, čo sú vonkajšie, ale aj vnútorné príčiny toho, že tá rodina postupne degeneruje," vysvetlil dramaturg Buddenbrookovcov v podaní slovenských tvorcov. "Táto rodina je akýmsi prototypom spoločnosti, sú to prototypy ľudských tragédií a nádejí," dopĺňa režisér inscenácie Roman Polák a priznáva: "Pre mňa to bola práca veľmi inšpiratívna, aj keď v mnohom aj sebazničujúca. Myslím si, že aj pre mnohých hercov, ktorí tu hrajú, bola to práca nie úplne zvyčajná."

Postavu Tóny stvárňuje v novom titule Zuzana Fialová. "Bola to prvá postava, kde som v krátkom časovom úseku musela zahrať od dievčaťa až po staršiu zrelú ženu. Nebolo to vôbec ľahké v tých klipových scénach, bolo to asi to najnáročnejšie na sústredenie a technicky, čo som zatiaľ v živote robila," povedala. Tomáš Maštalír sa v Buddenbrookovcoch predstaví v úlohe Toma. "Takisto je to pre mňa veľká téma nepoučiteľnosti ľudstva, odkedy existuje a človeka ako takého."

Priaznivci dobrého divadla sa môžu tešiť na predstavenie vyskladané tak z monológov, krátkych dialógov, ale aj klipov a veľkých dramatických výstupov. V novej inscenácii ďalej hrajú František Kovár, Branislav Bystriansky, Daniel Fischer i Mária Kráľovičová, ktorá budúci rok oslávi 70 rokov pôsobenia na "doskách, čo znamenajú svet". Momentálne si legendárnu herečku môžu pozrieť diváci v dramatizácii románu, za ktorý získal Thomas Mann Nobelovu cenu za literatúru. S odstupom času vidno, že autor nenapísal iba "sólopríbeh" jednej rodiny. Jej úpadok je obrazom úpadku spoločnosti - mesta, krajiny a možno aj celého sveta.

01 - Modified: 2006-04-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Peniaze na recykláciu dostanú štyria
01 - Modified: 2022-07-27 10:44:17 - Feat.: - Title: MINI sa zmení na „digitálnu hračku“. Budúcnosť značky približuje nový koncept Aceman​ 02 - Modified: 2022-07-22 09:17:34 - Feat.: - Title: Jeden z posledných mohykánov: Japonci ukázali top verziu obľúbeného hatchbacku 03 - Modified: 2022-07-19 05:00:00 - Feat.: - Title: Najväčší filmový úlet tohto roka si môžeš pozrieť v kine už 21. júla 04 - Modified: 2022-07-07 09:01:11 - Feat.: - Title: Citroën nastupuje na trend dnešnej doby. Ponuku rozšíri o úplne nový SUV-kupé model 05 - Modified: 2022-06-30 11:04:03 - Feat.: - Title: Do našich kín prichádza nová slovenská komédia Vitaj doma, brate!
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
08. august 2022 06:45