StoryEditor

Týždeň v kultúre

30.10.2003, 23:00
Autor:
SITASITA

SOBOTA
* Slovenský film režiséra Pavla Barabáša Tajomné Mamberamo získal na Medzinárodnom festivale dobrodružných filmov v kanadskom Montreale Adventura Prize -- Man and the Environment. Podľa poroty je filmom, ktorý najlepšie zobrazil vzťah človeka a jeho životného prostredia.

PONDELOK
* Filmoví fanúšikovia v Nórsku už tretí týždeň stáli v mrznúcom počasí v dlhých radoch pred pokladnicou, v ktorej predávajú lístky na premiéru tretieho a posledného dielu Pána prsteňov. Čakanie 144 fanúšikov preoblečených za hobitov, elfov a obrov sa skončilo iba v pondelok, keď konečne začali lístky predávať. Mnohí z tých, čo stáli v rade minulý rok, sa dokonca do seba zaľúbili.

UTOROK
* Popularita Willa Younga a Garetha Gatesa stúpa, lebo vyhrali tri britské národné hudobné ceny, ktoré sa udeľujú na základe telefonického hlasovania. Gates dostal cenu za najlepšieho speváka a Young za najlepší album From Now On. Kylie Minogue sa stala najobľúbenejšou medzinárodnou hviezdou a Coldplay najlepšou britskou skupinou.
* Jedna scéna z filmu Stanleyho Kubricka Žiarenie, kde Jack Nicholson hrá úlohu psychicky narušeného strážcu opusteného hotela, bola vyhlásená za najhroznejší a najstrašidelnejší filmový záber všetkých čias. V tejto scéne sa rozzúrený, desivo vyzerajúci Jack Nicholson v honbe za svojou manželkou so sekerou dobýja do kúpeľne. V hlasovaní sa ukázalo, že staršie strašidelné filmy získali viac bodov a šesť z prvých desiatich filmov bolo natočených v sedemdesiatych rokoch.
* Komunistická strana Slovenska vyhlásila, že je za zorganizovanie celonárodnej zbierky na dofinancovanie výstavby novej budovy Slovenského národného divadla. Komunisti navrhujú, aby zamestnaní občania odovzdali ako dar na dostavbu SND jedno percento z ročného príjmu.
* Talianska hviezda popu Eros Ramazzotti oslávila v utorok 40. narodeniny v kruhu blízkych priateľov. Ramazzotti predal počas svojej 22-ročnej kariéry 35 miliónov albumov.

ŠTVRTOK
Vytvorenie európskej siete billboardových galérií je cieľom projektu Billboard Gallery Europe, ktorý vo štvrtok otvoril rad výstav v hlavných mestách krajín strednej Európy. Pilotnú výstavu otvorili aj v bratislavskom klube Metro. Ústrednú slovenskú výstavu z projektu Billboard Gallery Europe v bratislavskom Metro klube sprevádzala špeciálna inštalácia pražskej skupiny umeleckých aktivistov Podebal na Námestí SNP. Podebal umiestnil na jednom z najfrekventovanejších miest Bratislavy nenabitú zbraň s ďalekohľadom na otočnom podstavci, cez ktorú mohli náhodní okoloidúci mieriť na ľudí.

menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
30. jún 2022 03:37