StoryEditorZomrel filozof a autor diela Kultúrna schizofrénia
V roku 2016 Dariuš Šájegán sám o sebe vyhlásil: "Nie som filozof. Som voľnomyšlienkar".
Vo veku 83 rokov zomrel vo štvrtok iránsky filozof Dariuš Šájegán, ktorý sa do povedomia svetovej verejnosti dostal knihou Kultúrna schizofrénia. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa iránskej štátnej agentúry IRNA zomrel Šájegán v na následky mozgovej mŕtvice v teheránskej nemocnici, kam ho prijali pred takmer dvoma mesiacmi.
Šájegán patril k filozofom, ktorí obhajovali konfrontačný postoj k myšlienke dominantnosti západného myslenia v oblasti kultúrnych a filozofických štúdií. Ako vedec a vysokoškolský učiteľ sa zaoberal indickými náboženstvami a sanskritom.
Šájegán získal doktorát na parížskej univerzite Sorbonna v 60. rokoch a v roku 2004 mu francúzske združenie autorov, skladateľov a audiovizuálnych umelcov udelilo za román Krajina fatamorgány cenu ADELF.
01 - Modified: 2025-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Ghostning, gaslightning, breadcrumbing. Áno, aj o to dnes v randení ide a treba si na tie výrazy zvyknúť
02 - Modified: 2025-12-03 15:00:52 - Feat.: - Title: V hlave beží desať otvorených okien a žiadne sa nedá zavrieť. Čo robiť, keď nám overthinking ničí život?
03 - Modified: 2025-12-02 15:00:00 - Feat.: - Title: Vypočúvanie, sliedenie v telefóne, plač. Zdravá žiarlivosť neexistuje. Len neistota, odkazujú odborníci
04 - Modified: 2025-12-01 23:00:00 - Feat.: - Title: „Amerikanski tovarišč“: Joseph bojoval za USA aj za Sovietsky zväz, celé to však absolvoval ako mŕtvola
05 - Modified: 2025-12-01 12:25:20 - Feat.: - Title: Počas kontroly koľají v Štrbe prišiel o život zamestnanec slovenských železníc