StoryEditor

Microsoft ukázal zbraň proti Applu. Windows 8

25.10.2012, 19:00
Nový Windows je pre Microsoft šanca, ako aspoň spomaliť nástup iPadu či Androidu.

Microsoft v New Yorku oficiálne uviedol na trh novú generáciu Windows. Užívatelia si môžu Windows 8 kúpiť na internete už po polnoci, výraznú zmenu však prinesie Windows 8 až s novými počítačmi.

Pre Microsoft nastáva napínavé obdobie. Nová verzia Windows je pre Microsoft šanca, ako aspoň spomaliť nástup iPadu a tabletov s Androidom do domácností i firiem. Vedenie Microsoftu sa na štart novej éry Microsoftu teší tak, že predbieha vlastný termín začatia predaja - oficiálna akcia prebehne deň skôr ako sa o polnoci začne predávať Windows 8, aj očakávaný tablet Surface s Windows 8 RT.Šéf Microsoftu Steve Ballmer. Snímka: Reuters

Slávnostné uvedenie na trh poslúžilo Microsoftu ako ďalšia príležitosť pripomenúť základné zmeny proti Windows 7, ktoré spočívajú v podpore dotykového ovládania, užívateľskom prostredí Metro a podpore mobilných zariadení s procesormi ARM. Windows 8 čaká rýchly nástup na trh, k zákazníkom sa dostane najlepšie priamo na nových počítačoch. Za rok by sa malo predať asi 400 miliónov nových PC.

Najväčšou revolúciou je dotyk

Najdôležitejšou zmenou je podľa šéfa Microsoftu, Steva Ballmera, nástup dotykového ovládania: "Počítače s dotykovým ovládním budú lacné i drahé, bude z čoho vyberať." Cena dotykového počítača s Windows s Intel procesorom začne u nás okolo ceny 500 euro v prípade hybridného tabletu Acer W510.

Ovládanie je síce prispôsobené prioritne pre dotyk, no podporuje aj klasické metódy vstupu v podobe klávesníc, myší a touchpadov. Dajú sa s nimi skombinovať aj špeciálne dotykové gestá pre zjednodušenie ovládania.

Microsoft na svojej tlačovej konferencii prízvukuje aj inovácie: lepšia výdrž batérie pri mobiloch a tabletoch, rýchlejšie štarty,  kompatibilitu s doterajším hardvérom i softvérom pre Windows 7, menšiu záťaž pamäte. Nový systém sa vraj testoval  viac ako miliardu hodín testovania po celom svete.

"Windows 8 rozbije vnímanie toho, čo je PC. Pripravili sme novú éru pre Microsoft aj pre našich zákazníkov. Pozrite sa na tie úžasné počítače. Predstavte si, ako bude vyzerať vaše zariadenie s Windows 8. Predstavte si štartovú obrzazovku plnú vecí, ktoré máte radi, aplikácií, ktoré používate najčastejšie, "presviedčal šéf Microsoftu Steve Ballmer.

Príchod Windows s novým užívateľským prostredím bude pre rad používateľov šokom, Microsoft ale Metro propaguje už dva roky, od uvedenia Windows Phone 7 s rovnakým prostredím. Nedávno upravil aj vzhľad svojich webov, službu Hotmail zmenil na Outlook.com s dizajnom v štýle Metro a nový vzhľad získalo aj prostredie Xboxu 360, ktorý je aktuálne najpredávanejší hernou konzolou na svete.

Microsoft má akcie pre verných zákazníkov

Až do konca januára môžu používatelia, ktorí na svojich existujúcich počítačoch používajú staršie systémy Windows XP, Windows Vista alebo Windows 7, využiť možnosť upgradovať na novú verziu systému Windows 8 za zvýhodnenú maloobchodnú cenu 29,99 EUR vo forme elektronickej distribúcie licencie. Pre zákazníkov, ktorí si v období od 2. júna 2012 do 31. januára 2013 zakúpili alebo zakúpia počítač so systémom Windows 7 v edíciách Home Premium, Professional a Ultimate, je pripravená špeciálna cenová ponuka na upgrade systému na Windows 8 Pre za cenu 14,99 EUR.

U nás sa začne nový systém predávať zajtra, dostupný bude na intrente alebo v obchodoch. Sám Ballmer ukončil prednášku s výzvou, aby ste išli do obchodov a nové počítače s Windows 8 si vyskúšali.

Najväčšie novinky systému

Pre užívateľov, ktorí Windows 8 dostanú na tradičnom počítači, vlastne celé nové užívateľské prostredie môže znamenať iba to, že budú mať k dispozícii o niečo krajšiu štartovaciu obrazovku a budú si musieť zvyknúť na inak vyzerajúcu ponuku štart s možnosťou nechať si zobraziť aktuálne informácie z emailu alebo sociálnych sietí ešte pred tým, než sa pustia do práce.

Aj na nedotykovom počítači je ale možné využívať aplikácie z online obchodu Windows a bola by škoda ich nevyužiť. Okrem hier vyzerajú vydarene napríklad aplikácie pre prístup k sociálnym sieťam, a to je ponuka online obchodu zatiaľ obmedzená a hlavné vlna aplikácií vrátane desiatok slovenských príde až so začatím predaja Windows 8. 

Inštalovať je možné aplikácie z CD
alebo DVD aj stiahnuté programy z webu.

Windows 8 prichádza aj s novou verziou internetového prehliadača. Je optimalizovaný pre ovládanie dotykom - Internet Explorer 10.
Pre biznis je pripravená novinka Windows To Go, pre rodičov zlepšené funkcie rodičovského zámku.

Viac o novinkách systému nájdete TU.

Michael Angiulo z Microsoftu ukazuje nový Surface:

Viac o novom tablete si prečítate TU.

01 - Modified: 2004-09-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Jukos pozastavil vývoz ropy do Číny 02 - Modified: 2004-09-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Alitalia dosiahla kľúčovú dohodu
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
01. júl 2022 12:04