13.08.2017, 09:17

Zvláštny vyšetrovateľ si preverí Trumpových ľudí. Kvôli ruskému vplyvu na voľby

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: Reuters

Zvláštny vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý pracuje na kauze údajnej minuloročnej predvolebnej koordinácie Rusov a tímu Donalda Trumpa, chce vypočuť popredných činiteľa Bieleho domu.

Uviedol to v sobotu denník The New York Times s odvolaním sa na informované zdroje. Prezident Trump, ktorý sa v minulosti vyjadril o Muellerovej práci s nevôľou, tento týždeň vyhlásil, že ho rozhodne nemá v úmysle odvolávať.

Mueller podľa denníka požiadal Biely dom o to, aby mohol vypočuť niekoľko popredných súčasných či bývalých Trumpových poradcov a ďalších spolupracovníkov, medzi ktorými je napríklad nedávno prepustený personálny šéf Reince Priebus.

"Pán Mueller sa pýtal Bieleho domu na konkrétne stretnutia, kto sa ich zúčastnil a či existujú poznámky, zápisy či iné dokumenty o nich," citoval denník dva anonymné zdroje.

Žiadny výsluch však zatiaľ nebol dohodnutý, dodal denník.

Údajné ruské zásahy do minuloročných volieb riešia štyri výbory amerického Kongresu, Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a práve zvláštny vyšetrovateľ Mueller, ktorého napriek prezidentovej nevôli vymenovalo ministerstvo spravodlivosti.

Šéf Bieleho domu označuje hľadanie údajných komplicov Ruska medzi svojimi spolupracovníkmi za hon na čarodejnice. Zatiaľ čo niektorí opoziční demokrati hovoria o hromadiacich sa dôkazoch, ktoré prezidenta diskvalifikujú pre výkon jeho funkcie, Trumpovi republikáni nechcú uznať, že by existoval dôvod k úvahám o prezidentovu odvolaní.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.