Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2017, 00:00

Slováci pomáhajú Sýrčanom získať dobré vzdelanie

Vďaka nášmu projektu sa v Libanone podarilo zrekonštruovať šesť škôl, ktoré navštevujú najmä deti utečencov.

Slováci pomáhajú Sýrčanom získať dobré vzdelanie
Zdroj: Reuters

„Do minulého roka som o Slovensku nikdy nepočula. Teraz som rada, že práve vďaka vašej krajine mám väčšiu šancu dostať dobré vzdelanie. Chcela by som sa stať učiteľkou umenia, ako moja mama,“ hovorí pre HN 14-ročná Bajan Fádilová, rodáčka z mesta Idlíb na severozápade Sýrie.

Bajan odišla zo Sýrie spolu so svojou rodinou pred šiestimi rokmi, teda v čase, keď v krajine naplno explodovalo peklo občianskej vojny medzi povstalcami a vládnymi vojskami prezidenta Bašára Asada. Dnes Fádilovci žijú v provizórnych podmienkach v libanonskom mestečku Bakaata, asi 45 kilometrov juhovýchodne od metropoly Bejrút. „Domov sa už vrátiť nemôžeme. Nezostalo nám tam nič. Chceli by sme odcestovať do Nemecka, kde už žije náš najstarší syn, 16-ročný Muhammad,“ hovorí matka rodiny, 41-ročná Asmaa Fádilová.

Ťažké začiatky
Odkedy sa Fádilovci presťahovali do Libanonu, ich rodný Idlíb, kedysi rušné a bohaté mesto, sa zmenilo na nepoznanie. Ešte v roku 2010 malo takmer 170-tisíc obyvateľov. Dnes z nich zostal iba zlomok a z mesta sú trosky. Tisícky obyvateľov zahynuli pri nielen pri ostreľovaní sýrskymi jednotkami, ale aj ruskými vzdušnými silami podporujúcimi Asada. Podľa informácií Sýrskej organizácie pre ľudské práva zomrelo v Idlíbe začiatkom apríla tohto roka sto ľudí pri bombardovaní, počas ktorého použili Asadove a ruské lietadlá toxický plyn.

Ďalšie desaťtisíce obyvateľov Idlíbu ušli do zahraničia. Mnohí z nich zamierili do Európy, predovšetkým do Nemecka. Mnoho z nich však skončilo v utečeneckých táboroch v krajinách susediacich so Sýriou – v Libanone a v Jordánsku.

Fádilovci mali to šťastie, že boli relatívne slušne zabezpečení a mali dobré kontakty. „V Sýrii som vlastnil autobusovú dopravnú firmu. Keď sme prišli do Libanonu, vďaka svojmu známemu sa nám podarilo prenajať si tento príbytok,“ hovorí otec rodiny, 43-ročný Zijád Fádil. Ukazuje pritom na skromne zariadené dve izby na prízemí domu v Bakaate. Hoci sami veľa nemajú, hosťom ponúknu tradičnú kávu s kardamómom, ktorú servíruje staršia dcéra Bajan.

Práve Bajan bola minulý týždeň v libanonskej dedinke Mazraat al-Šúf neďaleko Bakaaty jednou zo žiačok a žiakov, ktorí zavŕšili štúdium na miestnej škole. Teraz bude tri roky pokračovať na strednej škole a po jej ukončení by rada šla študovať pedagogiku na univerzitu do Bejrútu.

Minulotýždňová absolventská slávnosť na americký spôsob bola spojená s otvorením nových tried základnej školy, ktorej rekonštrukcia nesie slovenskú pečať. Postarala sa o ňu nadácia Habitat for Humanity v spolupráci s oficiálnou slovenskou rozvojovou pomocou SlovakAid. „Náklady na rekonštrukciu dovedna šiestich škôl v Libanone presiahli 200-tisíc eur, ktoré išli z programu SlovakAid,“ vysvetlila pre HN Katerina Bezgachina z bratislavskej pobočky Habitat for Humanity.

Sýrske deti v Libanone
Do školy v dedinke Mazraat al-Šúf, ktorá leží v kopcoch pohoria Libanon, chodí celkovo zhruba 530 žiakov. Väčšina z nich sú potomkovia sýrskych utečencov – školu ich navštevuje takmer 380. „Len v našej dedine žije približne 200 sýrskych rodín. Sýrčanov má však každá obec tu na okolí. Snažíme sa ich integrovať do našich komunít. Nie sú tu s nimi vôbec žiadne problémy,“ tvrdí Jehja Abú Karrúm, starosta obce Mazraat al-Šúf.

Jeho slová potvrdzuje aj Bajan a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.