14.09.2017, 14:01

Južnú Kóreu rozdeľuje otázka jadrových zbraní na ich území. Minister obrany hovorí áno, prezident nie

Juhokórejský prezident varuje pred jadrovými pretekmi v zbrojení v severovýchodnej Ázii.

Južnú Kóreu rozdeľuje otázka jadrových zbraní na ich území. Minister obrany hovorí áno, prezident nie
Zdroj: Reuters

Juhokórejský prezident Mun Če-in odmietol možnosť rozmiestnenia jadrových zbraní na území Južnej Kórey, napriek nukleárnym hrozbám zo strany Pchjongjangu. V rozhovore pre televíziu CNN Mun povedal, že takýto krok "by mohol viesť k jadrovým pretekom v zbrojení v severovýchodnej Ázii".

"Nesúhlasím s tým, že kvôli severokórejskej jadrovej hrozbe by Južná Kórea mala vyvíjať vlastné atómové zbrane alebo presunúť na svoje územie taktické jadrové zbrane," vyhlásil Mun Če-in v dnešnom rozhovore sa CNN. Povedal však, že Soul "vzhľadom na hrozby zo strany KĽDR potrebuje rozvíjať vlastné vojenské kapacity".

Začiatkom tohto mesiaca juhokórejský minister obrany Song Jong-mu uviedol, že by stálo za to prehodnotiť otázku opätovného rozmiestnenia amerických jadrových zbraní na Kórejskom polostrove s cieľom odstrašiť KĽDR. S tým ale prezident Mun nesúhlasí.

"Reagovať na severokórejské hrozby tým, že budeme mať vlastné jadrové zbrane, neprispeje k zachovaniu mieru na Kórejskom polostrove a mohlo by to viesť k jadrovým zbrojným pretekom v severovýchodnej Ázii," konštatoval Mun.

Pchjongjang 3. septembra uskutočnil svoj šiesty a doposiaľ najsilnejší jadrový test. Ten nasledoval po sérii raketových skúšok. Bezpečnostná rada OSN reagovala tým, že tento týždeň znovu sprísnila sankcie voči KĽDR.

Južná Kórea v odpovedi na nové severokórejské zbrojné testy dokončila na svojom území rozmiestňovanie amerického protiraketového systému THAAD, ktorý prezident Mun skôr kritizoval.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.