26.09.2017, 00:00

Slovák, ktorý sa za AfD prebojoval do Bundestagu: Euro je mŕtvy novorodenec a ekonomický nezmysel

Európska mena je od začiatku ekonomický nezmysel, tvrdí šéf bavorskej organizácie Alternatívy pre Nemecko a politik slovenského pôvodu Petr Bystroň.

Jedným z najväčších prekvapení nedeľňajších volieb do Bundetagu bol úspech Alternatívy pre Nemecko, ktorá získala 12,6 percenta hlasov. Kde vidíte príčiny toho, že vás voliči tak podporili?
Tie príčiny sú hlavne v tom, že staré strany niekoľkokrát oklamali voličov v najdôležitejších politických otázkach. Rozhodovali v rozpore so želaniami voličov, vôbec sa nezaoberali tým, čo ľudia v Nemecku vlastne chcú. Politická trieda sa úplne oddelila od vlastného ľudu.

V čom konkrétne tradičné strany sklamali?
Všetko sa to začalo rozhodnutím o prijatí eura. Ľudia sa nechceli zbavovať nemeckej marky, euro sa prijalo proti ich vôli. Ďalším takýmto krokom bolo zachraňovanie Grécka. V tejto chvíli je už viac ako 100 miliárd eur napumpovaných do Grécka. Ani v tejto otázke sa nekonalo žiadne referendum. Ľudí sa na to nikto nepýtal, hoci väčšina Nemcov bola proti. Samozrejme, ten najaktuálnejší problém je momentálne migrácia. Vláda Angely Merkelovej nechala otvorené hranice, ktoré boli niekoľko mesiacov nekontrolované. Umožnila tým vstup vyše 1,5 milióna migrantov do Európy. Väčšina z nich sú moslimovia. Všetky prieskumy verejnej mienky pritom potvrdzujú, že s tým väčšina Nemcov nesúhlasí. Aj v tom vidím dôvod, prečo staré politické strany teraz utrpeli veľké straty.

Alternatíva bola v kampani najviditeľnejšia práve vďaka migračnej kríze. Máte vôbec iné témy, ktoré v parlamente budete riešiť?
Samozrejme, Alternatíva je plnohodnotná strana. Vidíte to na našom programe, ktorý má viac ako 100 strán. V ňom máme uvedené všetky oblasti politiky. My však nemôžeme za to, že externé faktory sú také, aké momentálne sú. Otázka migrácie dnes hýbe spoločnosťou a my sme jediní, kto má na celú záležitosť opačný názor ako etablované strany. Je na nich, aby sa pohli a začali robiť to, čo ľudia chcú. Nemôžu stále presviedčať ľudí, aby si mysleli to, čo chcú politici. V tom spočíva hlavný rozdiel medzi nami a nimi.

Netajíte sa kritikou pomoci Grécku. Budete v parlamente robiť konkrétne kroky, aby sa stoplo pumovanie ďalších miliárd eur tejto krajine?
Prirodzene, my sme proti tomu, aby nemeckí daňoví poplatníci v podstate platili dlhy za cudzie banky, ktoré špekulovali v Grécku a prešpekulovali sa. Tam sa totiž vôbec nezachraňuje Grécko či grécky ľud. Tamojším ľuďom sa osem rokov v kuse darí zle. Európska pomoc tam nikoho nezachránila. V skutočnosti sa zachraňujú len banky, aj keď na to nie je žiaden dôvod. Banka je firma ako každá iná, musí preto niesť riziko svojho podnikania. Keď sa prešpekuluje, tak musí skrachovať. My sme v tomto bode hospodársky veľmi liberálna strana. Tento postoj budeme rozhodne zastávať aj v Bundestagu.

Môžeme od vás čakať aj kroky proti euru?
Ja by som na to odpovedal trochu inak. Máme jednu podmienku, ktorá je absolútne najdôležitejšia pre vstup do akejkoľvek koalície. O rozhodovaní v kľúčových otázkach sa musia zaviesť plebiscity na spolkovej úrovni. V programe máme napísané, že o tomto bode nie sme ochotní vôbec doskutovať. A vystúpenie z eurozóny rozhodne pre nás takouto otázkou je. Takže by sme o nej určite nechali hlasovať celý nemecký národ. Nech predsa rozhodnú samotní obyvatelia, či euro chcú alebo nie.

Čo hovoríte v Alternatíve na euro?
Z ekonomického hľadiska tvrdíme, že euro je mŕtvy novorodenec. Od začiatku je to nepodarená konštrukcia a ekonomický nezmysel. Teraz sa ukazuje, že to bol politický projekt, ktorý nefunguje. Nie je možné ho dlhodobo udržiavať. Už v časoch socializmu sa ukázalo, že si síce môžete prostredníctvom sociálneho inžinierstva niečo vymyslieť a naplánovať, známe sú heslá ako rozkážeme vetru a dažďu, ale ekonomické mechanizmy fungujú naďalej. Nedajú sa ignorovať. Môžete ich len na určitý čas potlačiť. Nakoniec sa však pravda ukáže. A euro naozaj nie je schopné prežiť. Táto konštrukcia určite imploduje.

Môžete načrtnúť, ako bude vyzerať vaša opozícia v parlamente? Chystáte sa tvrdo útočiť na Merkelovú?
Presne ako hovoríte. Povedali sme, že určite budeme nekompromisnou opozíciou. Cheme, aby sa Nemecko opäť vrátilo k princípom právneho štátu a dodržiavaniu zákonov. Jednou z našich prvých požiadaviek je, aby sa vytvoril vyšetrovací výbor, ktorý sa bud

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.